Cheddar

Favorilerime
Ekle

Cheddar peyniri, adını İngiltere’nin “Cheddar” bölgesinden almaktadır. Genellikle inek sütünden üretilen bu peynir yağlı ve sert bir yapıya sahip olup tadı hafif ekşi bir tada sahiptir.İngiliz mutfağında önemli bir yere sahip olan cheddar, artık birçok ülkede üretilmeye ve tüketilmeye başlanmıştır.

Hafif ekşilikten orta ekşiliğe kadar aromaya sahip olabilen cheddar peynirinin rengi sarı ya da kirli beyazdır. Fakat günümüzde albenisini artırmak için kırmızı biber yağı, gıda boyası ya da achiote ağacından elde edilen annatto eklenerek koyu turuncu bir renk ile satışa sunulmaktadır.

Cheddar peyniri nasıl yapılır?

Geleneksel olarak çiğ süt kullanılarak imal edilen cheddar, hayvan mayası kullanılarak üretilmektedir. Mayalanmış çiğ süt kesilme sürecine girer ve pıhtılaşmaya başlar. Pıhtılar toplanarak kalıplar halinde kesilir ve tuz ile yoğrulur. Tuz ile kaplı olan cheddarın peynir altı suyunu uzaklaştırmak için presleme işlemi yapılır.

Son olarak olgunlaşması için kumaş ya da siyah bal mumu ile kaplanarak sabit sıcaklıkta bekletilir. Hazırlanmış olan peynir tekerlekleri haftada en az bir kez olmak üzere düzenli olarak pres ve döndürme işlemlerine tabi tutulmaktadır. Cheddar peynirine özgü olan bu işlemlere “cheddaring” adı verilmektedir.

Cheddar peyniri nerelerde kullanılır?

Cheddar peyniri, kendine has bir aroması olduğundan yardımcı malzeme olarak tariflere eşlik edebilmektedir. Cheddar genellikle hamburger ve çizburger içerisine dahil edilmekle birlikte pizzalarda da yoğun bir şekilde kullanılabilmektedir. Bunun yanında dilimlenmiş olarak üretilmiş cheddar, tost yapımında kullanılmaktadır.

Un, süt ve rendelenmiş chaddar peyniri ile yapılan cheddar sos, ızgaraların yanında servis edilebilmektedir.Özellikle fast food ürünleri ile tüketilen cheddar, alkollü içecekler ile de tüketilebilmektedir. Farklı aromadaki şaraplarla birlikte uyumlu olarak cheddar peyniri servis edilebilmektedir.

Cheddar peyniri besin değeri nedir?

Cheddar, yağlı bir peynir türü olduğundan bir porsiyonda (100 gr.) 34 gr. yağ içerebilmektedir. A vitamini bakımından zengin olan cheddar peyniri; sodyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri bakımından yüksek değerlere sahiptir. Bir porsiyonda 25 gr. protein değerine sahip olan cheddar peyniri, karbonhidrat ve lif bakımından düşük değerlere sahiptir.

Görsel kaynağı: https://www.flickr.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?