Fasulye

Favorilerime
Ekle

Fasulyenin sarılıcı nitelikte ve dik çalı biçiminde iki ayrı formu vardır. Kıvrık, düz, yuvarlak, yassı olabilen meyvelerinin boyu beş-on beş santimetre arasında değişir ve çoğunlukla yeşil renklidir.

Soğuğa karşı duyarlı bir bitki olan fasulye, farklı tür topraklarda kolaylıkla yetişebilmektedir. Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak tarımı yapılır. Baklagiller içinde en çok tüketilen sebzelerden biridir. Yaklaşık seksen çeşidi bulunur.

Fasulye Nasıl Kulanılır?

Taze haliyle pek çok farklı yemekte kullanılabilen fasulye, dondurularak ve kurutularak da tüketilebilir. Mevsiminde toplanıp kurutulan fasulye, kışın yemeklerin yanı sıra, garnitürlerde kullanılabilir.

Fasulye aynı zamanda şifalı etkilerinden de faydalanılan bir sebzedir. Bunun için bir yemek kaşığı ince doğranmış fasulye kabuğu, bir bardak soğuk suya eklenerek, ocağa koyulur. Bir-iki dakika kaynadıktan sonra, on-on beş dakika boyunca demlenmesi sağlanır, ardından süzülür. Aç karnına ve öğün aralarında, günde iki-üç kez içilir. Bu tarif, idrar söktürücü, kan şekerini düşürücü etkiye sahip olmakla birlikte, gut ve romatizma hastalıklarına karşı da son derece etkiidir.

Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Mevsiminde satın alınan fasulyeler kılçıkları ayıklandıktan sonra, kırılır ve yıkanır. Geniş ve derin bir tencerede kaynayan suyun içerisine bırakılır. Üç-dört dakika boyunca, ezmeden alt üst edilerek haşlanmaları sağlanır. Haşlanan fasulyeler süzülür ve hızlıca buzlu su içine alınarak şoklama işlemi yapılır. Ardından fasulyeler bir kevgir yardımıyla süzülerek kağıt havlu ya da bir bezle kurutulur. En son buzluk poşetlerine tanzim edilerek dondurucuya yerleştirilir.

Dondurucuda bekleme süresi sekiz ay olan fasulye, dondurucudan çıkarıldığında buzunun çözülmesi beklenmeden, az miktarda suyla direkt pişirilebilir.

Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

- Bileşiminde A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri bulunan fasulye, kandaki kötü kolesterol oranını büyük oranda düşürür.

- Potasyum bakımından zengin olduğu için düzenli olarak tüketildiğinde yüksek tansiyonu dengeler.

- Vücuda enerji ve güç vererek, hem bedensel hem zihinsel yorgunluğu giderir.

- Bol miktarda lif içerdiğinden kabızlığı ortadan kaldırır. Aynı zamanda kalın bağırsakla ilgili rahatsızlıklara ve hemoroide karşı etkilidir.

- Yüksek oranda demir içeriğiyle kansızlık tedavisini destekler.

- İnsülin seviyesini kontrol altına alır. Zengin bir folik asit ve kalsiyum kaynağı olduğu için hamilelik dönemindeki kadınlar için oldukça yararlıdır.

- Tıpkı brokoli ve lahana gibi güçlü antioksidan yapısıyla, kansere yakalanma riskini minimuma indirir. Özellikle meme kanseri ve kolon kanserini önleyici niteliktedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0