Domates meyve mi sebze mi?

Yağlı Ciltlerin Ömürlük Derdi Sivilcelere İyi Gelen 10 Kahraman Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Ergenlikle gelen ve çoğunlukla ergenlikle birlikte çekip gitmesi gereken sivilceler, ne yazık ki bazen bizi terk etmeye pek de istekli olmuyor. Özellikle yağlı ciltlerde bu durum, ömürlük bir derde düşünüyor. İnsan, aynaya bakıp bakıp üzülüyor, ergenlik biteli kaç sene oldu diye hesaplayıp duruyor.

Artık üzmesin sizi istiyoruz bu dert, biraz düzgün beslenme, biraz yiyeceklerin desteğiyle daha ışıl ışıl, daha sivilcesiz bir cilde sahip olun istiyoruz.

Sivilceye ne iyi gelir diyorsanız bu besinleri bir kenara not edin deriz.

Önemli not: Yağlı bir cilde sahip olmak, stres, uykusuzluk ve yağlı beslenmekten kaynaklı sivilce sorunlarınızda bu yiyeceklerden destek alabilirsiniz. Ancak, ciddi bir cilt rahatsızlığınız varsa ya da sivilceleriniz öyle tek tük değil de çoksa yiyeceklerden sonuç almayı beklemek yerine doğrudan doktorunuza başvurun ve doktor önerileri doğrultusunda hareket edin.

  • Havuç

havuc-sebze-aralik-2020

Sivilcelerden yakınırken en unuttuğumuz şey aslında güzel, sağlıklı beslenmek. Oysa o vitaminin vücuda girmesi lazım bir şekilde. Mesela A vitaminini bolca bolca veren havuç, her gün mutlaka yenecek. Çünkü A vitamini, antioksidan etki göstererek vücudunuzu arındırır, cildiniz de bundan en çok nasiplenenlerden olur.

  • Lahana

Lahana nasıl kesilir?

Lahana, yazık, pek sevilmeyen yiyeceklerin başında geliyor neredeyse. Onunla yapılan her yemek mesela, bir tur kötüleniyor en azından. Oysa nasıl da düşünceli o. Sizin için bir sürü A vitamini taşıyor içinde. Bu da söylediğimiz gibi vücudu arındırıyor, sivilcelere neden olan kirden mikroptan kurtarıyor.

Yemiyorsunuz, sonra da neden sivilce çıktı yine? Lahanayı sevin artık işte.

  • Limon

limon-nasil-kesilir-aralik-2020

Yapamadığı neredeyse hiçbir şey olmayan vitaminlerden C vitamini. Tıpkı A vitamini gibi onun da vücutta antioksidan etkisi gösterdiği bildiğimiz özelliklerinden artık. Haliyle sivilcelerden kurtulmanın, sivilce oluşumu önlemenin yolu da onun en çok bulunduğu yiyeceklerden olan limondan geçiyor. Bize de sadece salataya sıkmakla yetinmemek, mümkünse dilim dilim yemek düşüyor.

Hatta sivilcelere daha hızlı bir çözüm üretmek isterseniz limonlu maskelere de başvurabilirsiniz.

  • Portakal

C vitamininin sivilcelerin oluşumunu nasıl da olumsuz etkilediğini söyledik. Haliyle sadece limon değil bol bol portakal tüketerek de sivilcelerinizi azaltabilir hatta bir süre sonra iyiden yiye oluşmalarının önüne geçebilirsiniz.

  • Domates

domates-sebze-2021

Domates, içindeki likopen sayesinde cildi dışarıdan gelen etkilerden korurken C vitaminleriyle de vücudumuzun içini temizliyor. Bu sayede sivilce oluşturabilecek hem dış hem de iç etkilerden olabildiğince uzak kalabiliyoruz. Günde 2 büyükçe domatesi düzenli olarak tüketirseniz siz de bir süre sonra cildinizin güzelleştiğini görebilirsiniz.

Ama ben o kadar bekleyemem derseniz domatesi sadece tüketmekle kalmayıp onu püre haline getirip pirinç unu ile karıştırarak cildinize maske de yapabilirsiniz.

  • Tam tahıllı ekmek

Tam Tahıllı Ekmek Tarifi

Herkes söylüyor zaten, beyaz ekmeği bol bol tüketmenin çeşit çeşit zararı var vücuda. O yüzden onu şöyle bizden biraz uzağa iteliyor ve yakınlarımıza tam tahıllı ekmeği çağırıyoruz.

Sivilcelerle ne ilgisi var derseniz, hemen anlatalım: Tam tahıllı ürünlerde içindeki bu tahıllardan dolayı çokça mineral ve vitamin bulunuyor. Besin lifleri de işin içine girince kanın düzenli bir şekilde dolaşmasını sağlıyor. Düzenli dolaşan kan da vücudumuzun sağlıklı olmasına, hormonlarda dengesizliklerin son bulmasına neden oluyor. Hormonlar dengede ve kan düzenli olunca sivilceler de çıkacak bahane bulamıyor.

  • Balık

cipura-tarifi-son

Neden mi? Çünkü çinko ve omega 3 yağı var balıkta. Vücudumuz, kendisi için gerekli olan bu iki maddeden yararlanınca daha da sağlıkla işliyor haliyle. Gereksiz ve sağlıksız yağlar birikmiyor, bu sayede sivilceler de bizden uzak oluyor.

  • Yoğurt

yogurt-sivilce-fayda

Yoğurt da faydalarını sıralamaya bıkmadığınız yiyeceklerden. Şöyle misler gibi doğal bir sütten yapılmış, doğal bir yoğurda kim hayır diyebilir zaten?

Hele artık hiç demeyin bizce. Çünkü kendisi, sivilcelerin baş düşmanlarından sayılıyor, içindeki laktobasil adı verilen canlılar, cildin doğal halini korumada önemli derecede etki ediyor. Cildinizi değişikliklere kapatan ve doğal halini korumaya çalışan bu canlılar sayesinde de sivilceler oluşmuyor, oluşanlarsa tam anlamıyla doğduklarına pişman oluyor.

  • Sarımsak

mantara-iyi-gelir-sarimsak

Sarımsak öyle bir yararlı, öyle her soruna çözüm olabilecek güçte ki ölümsüzlüğün bile sırrı olduğu söylenir bazı efsanelerde. Tabii biz bu kadar iddialı değiliz, biz sadece sarımsak sivilcelerle baş etmede oldukça etkili bir yiyecek diyeceğiz.

Sarımsak, antibakteriyel özellikler gösteren, tam anlamıyla doğal bir antibiyotik. Bu iki yeteneği sayesinde de sivilce oluşumuna neden olan dış etkenleri bizden uzak tutmayı pek iyi biliyor.

  • Elma

Evlere en çok giren meyvelerin başında gelen elma, kırmızı, sarı, yeşil fark etmeksizin, bolca vitamin ve folik asit bulunduruyor bünyesinde.

E vitamini açısından da oldukça zengin olan elma, E vitamini ve folik asitler bir araya gelince tam bir cilt bakım uzmanı oluyor, onu kirlerden arındırıp duru bir hale getiriyor. Sivilceler de böyle temiz bir ciltte oluşacak ortam bulamıyor.

Yemek dışında elmadan yararlanmak için kabuklarını doğrudan sivilceli bölgelere koyarak bekletebilir, elmalı çeşit çeşit maske de yapabilirsiniz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Serdar Ortak21 Eylül 2021 07:55
Havuç tamam. Kalan 9 yiyecek nedir bekliyoruz😅
Yanıtla
Duygu Arslan 21 Eylül 2021 09:16
Yanıtla
İçeriğin devamında yazıyor Serdar Bey. Sevgiler.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?