"Keşke Daha Önce Tanısaydım" Dedirtir: Dikenli İncir

Favorilerime
Ekle

Her geçen gün doğanın eşsiz güzelliklerinden bir yenisini daha öğreniyor, her seferinde hem hayretler içinde kalıyor hem de faydalarını görünce koşarak marketlere, pazarlara, aktarlara gitmek istiyoruz.

Bu kez de pazar alışverişi sırasında karşımıza çıkan dikenli incirle tanıştıracağız sizi. Çünkü henüz tanışmadıysanız mis gibi tadını denemenin, listelere sığmayan faydalarından yararlanmanın tam zamanı şimdi.

İşte karşınızda nasıl yeneceğinden faydalarına, tüm yönleriyle dikenli incir!

Hint ve Frenk inciri de derler: Dikenli incir nedir?

dikenli-incir-kasim-2020-3

Kaktüsgiller familyasının pek tatlı üyelerinden dikenli incir. Halk arasında Frenk inciri, Hint inciri, lap inciri hatta kaynanadili gibi çeşit çeşit adı var. Bakırköy pazarında bizim karşımıza dikenli incir olarak çıktı mesela. Kendisi; hafif yeşil, sarı, turuncu ve hatta kırmızı renklerde 5-10 santimetreyi geçmeyecek uzunlukta dikenli bir meyve. Elbette tezgahlara çıkmadan dikenlerinden büyük ölçüde kurtulmuş oluyor ama yine de alırken dikkat etmekte fayda var.

İçi nasıl derseniz, yoğun bir turuncu ya da kırmızıya çalan bir renge sahip. Oldukça sulu bir meyve. Biz tadını daha çok dut ve kavun arası bir lezzete benzettik. Anlayacağınız, oldukça lezzetli. İçinde çokça çekirdek bulunduğunu da söyleyelim. Yerken ağzınıza gelen bu irice tohumlardan çok da korkmanıza gerek yok ancak aşırı tüketiminden kaçınmanız önemli.

Nerelerde yetiştiğine gelirsek, aslında kendisi doğada kendi kendine yetişiyor. Kaktüsgillerden olduğu için elbette sıcak iklimleri daha bir seviyor. Bu yüzden ülkemizde daha çok Akdeniz'de ve Ege'de, özellikle Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay çevresinde sıkça rastlanıyor. Şu sıralar tam da yenecek olgunluğa ulaşmış oluyor.

Yeteneklerini görelim: Dikenli incirin faydaları

dikenli-incir-kasim-2

- İçindeki yüksek oranda C vitamini sayesinde vücut direncini artırıyor, vücudumuzu hastalıklardan koruyor.

- Grip, soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıklardan korumakla kalmıyor, hasta olunduğunda iyileşme süresinin kısalmasına da yardımcı oluyor.

- Sağladığı zindelik sayesinde enerji veriyor, depresyon, stres gibi sorunlardan uzak kalmanıza destek oluyor.

- Bağırsakların çalışmasını düzenleyerek kabızlık gibi sorunların üstesinden gelmede önemli bir rol oynuyor.

- Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarının önüne geçiyor.

- İçindeki hatırı sayılır oranda potasyum sayesinde kalp ve damar hastalıklarından korunmanıza destek oluyor.

- Uzun süreli ve düzenli tüketildiğinde cilt sağlığına fayda sağlıyor. Işıl ışıl bir cilde sahip olmanıza destek oluyor.

- Aynı zamanda yaşlanma nedeniyle oluşabilecek kırışıkların da oluşumunu yavaşlatıyor.

- Kolesterolün dengelenmesine destek oluyor.

- Meyvenin yaprakları kaynatıldığında ortaya çıkan hafif jelimsi sıvı, doğal bir cilt bakım ürünü olarak kullanılabiliyor.

- Besin lifleri sayesinde midede daha uzun süre tokluk hissi sağlıyor.

Akıllardaki en önemli sorulardan: Dikenli incir zayıflatır mı?

dikenli-incir-kasim-2020-1

Eğer dikenli incir satılan bir tezgaha denk geldiyseniz en çok sorulan sorunun "Dikenli incir zayıflatıyor mu?" olduğunu duyarsınız. Kendisinin zayıflatma konusunda ünü oldukça fazla.

Peki, bu özelliği ne kadar doğru? Dikenli incir, hem C vitamini hem besin lifi yüksek miktarda olan yiyeceklerden. Dolayısıyla vücut direncini artırırken aynı zamanda sindirim ve boşaltım sistemini de pek iyi geliyor. Kabızlık sorununu hop diye çözüveriyor. Besin lifleri sayesinde de tokluk hissinin uzun süre devam etmesini sağlıyor. Tüm bu özellikleri de onu tam bir diyet dostu yapıyor.

Elbette her yiyecek gibi dikenli meyveyi de diyet amaçlı tüketmeden önce diyetisyeninize ya da doktorunuza başvurmanız ve yediğiniz miktarı abartmadan, düzenli ama az az yemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Aldık da nasıl yenecek bu: Dikenli incir nasıl tüketilir?

dikenli-incir-kasim-4

Dikenli incir, satıcılar tarafından özenle kabuğundan sıyrılarak ikram ediliyor. Evinize alacaksanız elbette nasıl soyulduğuna iyice bir bakmanız, kendinizi dikenlerden uzak tutarak önce iki yanından ardından da ortasından bölerek kabuğundan ayırmanız gerekiyor. Satıldığı tezgahlarda olan buzlardan da anlayacağınız gibi genel olarak soğuk tüketilmesi öneriliyor. Yaz sıcaklarında ferah ferah iyi gidiyor. Yemek istemeyenler ise dikenli incirin suyunu sıkıp içmeyi tercih edebiliyor.

Bu lezzetten tüm yıl yararlanmak isterseniz dikenli incir reçeli ya da marmelatı yaparak da tüketebilirsiniz.

Yemek dışında kullanıldığı yerler arasında ise ilk sırayı kozmetik sektörü alıyor. Özellikle nemlendiricilerde ve cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılıyor.

Her şeyin fazlası zarar: Dikenli incirin zararları

dikenli-incir-kasim-2020-5

Hep diyoruz ya "Her şeyin fazlası zarar" diye, işte yine bu söz geçerli dikenli incir için. Çünkü içindeki irice çekirdeklerin, meyvenin fazla tüketilmesi durumunda vücuttan atılması zorlaşıyor ve bağırsakta birikerek rahatsızlık yaratabiliyor.

Bunun dışında dikenli incirin bir zararı bilinmiyor ama kesinlikle kontrollü ve aşırıya kaçmadan yemek gerekiyor. Günde 1 tane yendiğinde faydalarından zaten yararlanabiliyorsunuz ancak 5 taneden fazla yenmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Güzide Altıparmak12 Eylül 2017 15:27
Güzel anlatmışsınız fakat ana vatanı Kuzey Kıbrıs adı "Babutsa". Kuzey Kıbrıs'ta en meşhur olduğu bölge Mesarya Ovası'nda yer alan Serdarlı (Çatoz) köyüdür.
Yanıtla
Sevil Demirkol 12 Eylül 2017 16:47
Yanıtla
Dikenli incirin ana vatanı Amerika kıtasıdır Kuzey Afrika Akdeniz ve Orta Doğu Ülkelerinde de yaygın bir şekilde bulunmaktadır Çoğunlukla yabani olarak yetişen dikenli incirin; başta Meksika olmak üzere Şili Brezilya Arjantin İtalya ve ABD gibi birçok ülkede kültüre alınarak yetiştiriciliğinin yapıldığı görülmektedir

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?