Öğrenince Ufkunuzu İki Katına Çıkarıp Hayatınızı Güzelleştirecek 14 Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

İster yılların ustası olun, ister kimse benden daha iyi yemek yapamaz diyin, ister evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yer mutfak olsun emin olun hala bilmediğiniz, keşfetmediğiniz şeyler var.

Zira mutfak kendi içinde bir Alice Harikalar Diyarı. Çözülmesi gereken bulmacaları, keşfedilmesi gereken sırları var. Onları öğrendikten sonra ise hayatınızın daha kolaylaşması ve güzelleşmesi an meselesi.

Şimdi bulduğumuz "Beni ye" kurabiyesini yiyip o sihirli kapıdan geçme vakti.

Diş ipiyle peynir ya da pastaları eşit olarak dilimlere ayırabilirsiniz

Pasta keseceksiniz ve hiçbir yerde bıçak bulamadınız diyelim. Koşun banyodan diş ipini alın, pastanın genişliğinden daha uzun bir parçayı parmaklarınıza dolayın ve pastanın üzerinden geçirin. Gerisi afiyet, şeker.

Pasta demişken kesilmiş ama hepsi yenmemiş bir pastayı taze olarak saklamak için ekmek ve kürdanlardan yardım alın

shareably

Birkaç dilim alınmış pastayı daha uzun süre taze tutmak istiyorsanız aslında ihtiyacınız olan şey çok basit: İki dilim ekmek ve kürdanlar. Ekmekleri pastanın kesilmiş ve hava alan kısımlarına yerleştirin ve kürdanlarla sabitleyin. Böylelikle önce ekmekler sertleşecek ve bayatlayacak, pasta yine size kalacak :)

Dondurmanızı yumuşak olarak saklamak istiyorsanız onu kilitli poşete koyup buzluğa kaldırın

lifehacker

Buzluktan çıkardığınız dondurmanın sertliğinin gitmesi için dakikalarca beklemekten sıkıldıysanız bu yöntem tam size göre. Kap dondurmayı bildiğiniz kilitli poşete koyun, ağzını kapatın ve dolaba öyle kaldırın. Dolaptan çıkardığınızda kaşığınız artık bükülmeyecek, oley!

Fırın tepsinizin ızgara teli yoksa kaşık kullanın

lifehacker

Özellikle fırında et pişiriyorsanız bu yöntem oldukça işinize yarayacak. Etin fırın tepsisine değmemesi için kullandığınız ızgara teli yerine bildiğiniz kaşıkları kullanabilirsiniz. Kaşıklar böylelikle etin kendi suyunun içinde oturmasını engelleyecek. Denemeye değer.

Bir seferde çokça meyve ve sebze kesmeniz gerekiyorsa plastik saklama kaplarının arasına koymayı deneyin

fixlife

Tek yapmanız gereken meyve ya da sebzeleri iki plastik saklama kabı arasına koymak ve bıçağı tek bir seferde aralarından geçirmek. Zamandan tasarruf etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Pizza kutusunu tabak olarak kullanın

youtube

Tabak kirletmeden nefis bir pizzayı mideye indirmek istiyorsanız öncelikle öğrenmeniz gereken bir pizza kutusunun bir yemek takımı yerine geçebiliyor olması. Adamlar onu da düşünmüş yani. Nasıl yapacağınız ise yukarıdaki el emeği, göz nuru GIF'te saklı.

Kelek çıktıysa üzülmeyin, karpuza tuz dökerek daha tatlı olmasını sağlayabilirsiniz

crunchygooey

Biraz deneysel kabul ediyoruz ama denenmiş, onaylanmış bir yöntem bu. Hatta Japonların bildiği tek karpuz yemek yöntemi bu.

Zira tuz dökülen karpuz daha tatlı bir tada sahip oluyor. Sebebi ise aslında çok basit: Tuzun, karpuzun içindeki şeker tadıyla zıtlık yaratıp karpuzun tatlılığını daha ön plana çıkarması. Denemesi bedava.

Oreo'ları ezerek dondurmalar, tatlılar için süslemeler yapabilirsiniz

bullocksbuzz

İster blenderda ezin, ister miksere koyun, isterseniz geleneksel yöntemleri kullanarak havanda ezin ya da kilitli poşete doldurup merdaneyle üzerinden geçin, fark etmez. Tatlıların içine girdiğine güzelleşen Oreo'ları ya da diğer kremalı bisküvileri bu şekilde süsleme için de kullanabilirsiniz. Üstelik çok da basit.

Ya da cipsleri ezerek onları baharat haline getirin

foodbeast

Standart baharatlardan çok sıkıldıysanız ve paketi açılıp yenmeyen cipsleriniz varsa onları kolayca baharat haline getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken onları bir poşet içine koymak ve ezmek. Sonrasında baharatlıklarınıza doldurun ve keyfini çıkarın.

Nasıl yapıldığını görmek için şu videomuza da göz atmadan geçmeyin.

Çıkan dumanı azaltmak için fırının içine tarçın ve tuz koyun

mintarrow

Özellikle tuz, yağdan çıkabilecek alevleri söndürmekte oldukça etkili. Yani yağ sebebiyle fırınınızda bir yangın çıkması durumunda sakın ha su ile söndürmeye çalışmayın, tuz atın. Ayrıca fırının zemininde bulunduracağınız tuz ve tarçın çıkan dumanı da azaltacaktır.

Daha bitmedi. Tüm bunların yanında bu iki güzel malzeme fırında kalan yanık yemek kokularını da gideriyor. Tuz ve tarçını fırın sıcakken serpin, soğuduğunda bir bez yardımıyla silin. Fırınınız yeni gibi olacak.

Fırın demişken lekeleri çıkarmak için vanilya özütü kullanın

annekaz

Fırın ızgaralarındaki çıkmayan lekelerden şikayetçiyseniz aslında bunun mis gibi kokan bir yolu var. Yapmanız gereken ise çok basit: Fırın ızgaralarına vanilya özütü dökün ve bir bez yardımıyla ovalayın. Sonra fırını çalıştırın ve mis gibi vanilya kokusunun eve yayılmasına izin verin :)

Kurabiyelerinizin daha uzun süre taze ve yumuşak kalması için sakladığınız kaba elma çekirdeği ekleyin

carolscookies

Elinizi bol tutup çokça kurabiye yaptıysanız onu uzun zamana yayıp taze taze tüketmenin de bir yolu var. Kurabiyeleri sakladığınız kaba henüz nemli olan elmanın çekirdekli orta kısmını da ekleyin. Bu çekirdeklerin nemi kurabiyelere de geçecek ve onların daha uzun süre taze ve yumuşak olarak kalmasını sağlayacak. Yine yaşadınız kurabiye canavarları!

Mışıl mışıl bir uyku için çoraplarınızın içine soğan koyun

newfoxy

Evet kokacak farkındayız. Mümkünse yalnız uyuyorsanız yapın zaten bunu. Sabah olunca da ilk iş soğan çöpe, çoraplar kirliye, ayaklar banyoya girsin.

Bunun bana yararı ne diyenlere bilimle cevap verelim: 7 bin sinir ucuna sahip ayaklarımızla temas eden soğan ayaklardaki mikropları öldürüyor, negatif iyonları çekiyor, soğandaki fosforik asit cilt yoluyla emiliyor ve sabaha kadar kanınızın temizlenmesine ve arındırılmasına, toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ertesi gün ise daha az stresli, daha mutlu bir güne uyanıyorsunuz. Kokuya rağmen bir şans vermeye değer.

Dişi kırmaya gerek yok, şişe kapaklarını Macbook adaptörüyle kolayca açın

twitter

Diyelim ki şişe açacağı bulamadınız. Macbook'unuz varsa o kadar parayı verdiğinize değecek bir hediyesi daha var size. Macbook şarjına bağlı adaptörü şişe kapaklarını açmak için kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?