mutfak-hatalari-cozumleri

Çok Basit Çözümleriyle Yemek Yaparken Hemen Herkesin Düştüğü 9 Tatsız Hata

Favorilerime
Ekle

İster yemek yapmaya yeni merak sarmış olun, ister mutfakta son zamanlarda daha çok vakit geçiriyor olun, isterseniz yılların deneyimiyle uzmanlaşmış evinizin usta aşçısı olun zaman zaman hepimiz mutfakta yemek yaparken küçük ya da bazen tüm yemeği çöpe dökmeye kadar götürebilecek büyük hatalar yapabiliyoruz.

Ama korkmayın. Hayatta her şeyin nasıl bir çözümü varsa mutfakta da var. Yeter ki öğrenelim, yeter ki bilelim ve hatalarımızdan ders çıkaralım.

Kolaylıklar.

Yanlış: Makarnayı haşlarken suyuna az tuz atıyorsunuz

foodnetwork

Çözüm: "Aman makarnayı da mı yanlış yapıyorum, yok artık daha neler?" demeyin. Duyduk ki makarna haşlarken tuz konusunda cimri davrananlar ve hatta hiç atmayanlar bile varmış. Yanlış.

Çünkü makarna haşlanırken atılan tuz hem onun yapışmasını engeller, hem de tuzun bu aşamada makarnaların içine ve dışına işlemesini sağlar. Tabii damak zevkinize bağlı ama normali yarım ya da en fazla 1 yemek kaşığı tuzu sevgili makarnalarınızla buluşturmak.

Yanlış: Yemeğe sarımsağı çok erken ekliyorsunuz

simplyscratch

Çözüm: Sarımsağın tencereye, tavaya koyar koymaz çok kısa sürede yandığını fark etmiş olmalısınız. Dolayısıyla çoğu tarifte sarımsağın en son eklenmesi gerektiğini yazması çok da şaşırtıcı değil.

Çok zor değil, eğer yüksek ateşte kıyılmış sarımsak kavurmak istiyorsanız tencereye en son ekleyeceğiniz malzemelerden biri o olsun. Böylece tadını da doyasıya katabilsin yemeğe.

Yanlış: Sebzeleri ya da mantarları onlar hala ıslak ya da nemliyken soteliyorsunuz

pencilandfork

Çözüm: Yemeğe ıspanak gibi yeşil sebzeler ya da mantarları eklemeden hemen önce onları yıkıyorsanız burada bir yanlışlık var.

Çünkü bu malzemeler hala ıslak oldukları için yağa değdikleri anda buhar çıkarıp etrafa yağ sıçratmalarını geçtik vıcık vıcık bir hal alacaklar. Siz siz olun bu malzemeleri ateşe koymadan önce onların tamamen kuru olduklarından emin olun.

Yanlış: Tavayı ağzına kadar, taşana kadar dolduruyorsunuz

elitereaders

Çözüm: Çok basit, tavaya ne malzeme koyarsanız koyun hiçbirinin birbirine değmemesine özen göstermeniz gerek. Zira tavada kalan boş alan sayesinde ısı yiyeceklere eşit derecede yayılır, örneğin tavuk/et pişiriyorsanız her iki tarafının da eşit derecede pişmesi böylece sağlanır.

Sonra neden etin bir tarafı nar gibi kızardı, diğer tarafı çiğ kaldı demeyin.

Yanlış: Yemekleri daha tam soğumadan buzdolabına ya da buzluğa kaldırıyorsunuz

yemekmutfak

Çözüm: Mutfak hemen derlensin toplansın, fazlalıklar ortadan kalksın istiyorsunuz biliyoruz ancak sırf bu yüzden ocağın üzerindeki daha henüz soğumamış tencereyi buzdolabına kaldırıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz.

Diyeceğimiz o ki ister bu çorba olsun, ister soslar olsun, ister et yemekleri olsun onları buzdolabına ya da buzluğa kaldırmadan önce sıcak olmadıklarından emin olun.

Soğuma süreçlerini hızlandırmak istiyorsanız hemen onun da küçük bir tüyosunu verelim: Lavaboyu ya da geniş bir kabı buz ve soğuk suyla doldurun ve yemeğinizin olduğu kaba buz banyosu yaptırın. Dikkat etmeniz gereken nokta kabın buzla aynı seviyede olmasını sağlamak ve yemeğin eşit derecede soğuması için yemeği her 10 dakikada bir karıştırmak. Buz eridikçe suyu süzüp biraz daha buz ekleyin. Tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra artık güvenle buzdolabınıza kaldırabilirsiniz.

Yanlış: Ya da tam tersi, buzluktan çıkardığınız eti kızgın tavaya hemen koyuyorsunuz

wikihow

Çözüm: Etinizin kötü, eşit olmayan bir şekilde pişmesini istiyorsanız yapın tabii. Her normal insan gibi leziz bir et pişirmek istiyorsanız ise önce buzluktan ya da buzdolabından çıkardığınız eti kızgın tavaya, fırına ya da mangala koymadan önce oda sıcaklığında biraz bekletmelisiniz.

Böylelikle etin dışının aşırı pişip içinin çiğ kalmasını engeller ve her tarafının eşit pişmesini sağlarsınız.

Yanlış: Et pişer pişmez ona bıçak değdiriyor, kesiyorsunuz

finecooking

Çözüm: Et piştikten sonra sabırsızlandığınızı ve hemen servis etmek istediğinizi biliyoruz. Ama sabrın sonu hep selamet. Mis gibi pişmiş etinizi mahvetmek istemiyorsanız onu kesmeden önce birkaç dakika dinlenmesine müsaade edin.

Çünkü böylelikle içindeki sıvılar tamamen etin içine dağılacak ve lezzeti daha bir oturacak. Emin olun.

Yanlış: Ne pişirirseniz pişirin teflon tava kullanıyorsunuz

chowhound

Çözüm: Teflon tava gerçekten mutfağın başına gelmiş en güzel şeylerden biri. Ama onun kolaylığına kaçıp her şeyi teflon tavada pişirmeye kalkarsanız o da bir noktada yanlış.

Zira teflon tava, normal bir tava kadar ısınmaz ve kendine göre bir ısı geçirgenliği vardır. Pişireceğiniz yemekleri bu şekilde düşünerek belki de zaman zaman normal tava kullanarak daha doğru bir karar verebilirsiniz.

Yanlış: Katı malzemeleri sıvı ölçü kaplarında ölçüp tarife ekliyorsunuz

wholefoodsmarket

Çözüm: Kek, hamur işi, pasta, kurabiye tariflerinde malzemelerin ölçüleri en elzem şeylerden biri. Yanlış ölçüde koyduğunuz un ya da şeker tüm tarifi bir anda mahvedebilir.

Eğer malzemeleri sıvı ölçü kaplarında ölçerek harca katıyorsanız yanlış bir hesap yapıyor olabilirsiniz. Ama korkmayın yanlış hesap Bağdat'tan döner. Siz bu tariflerde kaşık, bardak gibi klasik ölçü metotlarını tercih edin. Böylelikle sürprizlerle de karşılaşmış olmazsınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Yüksell Gürbüzz19 Ekim 2018 22:46
Güzelde ben patlucanla deyisik bor yemek istiyorum
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?