kakule-faydalari-5-aralik-2020

Onu Tanır Tanımaz Koşarak Aktara Gitmek İsteyeceksiniz: Kakule

Favorilerime
Ekle

Doğanın güzelliklerine hayran olmaya doyamadığımız bir yeni gün, bir güzel bitki daha: Kakule. Belki yabancı geldi, belki tadını bile bilmiyorsunuz, belki de sadece adını duydunuz birkaç kez, hiç fark etmez.

Bugüne kadar değerini bilememiş, ondan hiç haberdar olmamış olabilirsiniz. Ama bugünden sonra mutfağınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz, iddialıyız. Öyle faydalı, öyle güzel etkileri var ki bize, öğrenince insanın aktara koşası, her tarife karıştırmaya çalışası geliyor.

Hadi sözü çok uzatmadan kakuleyi kökeninden çeşit çeşit faydalarına kadar tanıyalım.

Huzurlarınızda kakule!

İçindekiler

Kakule nedir?
Kakulenin faydaları nedir?
Kakule kansere iyi geliyor mu?
Kakule nasıl tüketilir, kakule nerede bulunur?
Kakulenin zararları nedir?
 • Kakule nedir?

kakule-faydalari-aralik-2020

Kakule, zencefilgil ailesinin güzide bitkilerinden oluyor. Bütün bir yıl boyunca yeşil kalabilme potansiyeline sahip olması, 50 santimetreye kadar da uzayan boyuyla biliniyor. Yaprakları koyu yeşil, dik ve uzun, çiçekleri ise hafif sarıyı andıran bir renkte kendini gösteriyor.

Dünyada en çok yetiştiği ve yetiştirildiği yerler arasında ise Batı ve Güney Hindistan ile Güneydoğu Asya’nın sıcak kısımları yer alıyor. Onu tadığımıza göre gelelim en önemli kısma...

 • Kakulenin faydaları nedir?

kakule-faydalari-6

 • Kakule, mide sorunu çekenlerin imdadına koşmak için hazırda bekleyenlerden. Çünkü kendisi hem mide bulantısını kesme konusunda hem de mide ağrılarını dindirme konusunda tam bir usta.
 • Aynı şekilde kakule, yemeklere katıldığında yediklerimizin daha kolay hazmedilmesini de sağlayarak mide ve bağırsaklara yardımcı oluyor.
 • İştahsızlık sorunu yaşayanların iştahını açma konusunda da tam bir profesyonel olan kakule, yemek yeme isteğini arttırma özelliğine de sahip. Diyetteyseniz, aman dikkat diyelim.
 • Yediğimiz yemekle ilgili dertlerimizi mideye kadar da düşünmeden edemeyen kakule, ağız kokusunu engelleme, nefesi tazeleme özelliğine sahiptir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde de vücudu mikroplardan koruyan kakule, yine bu özelliğin etkisiyle olumsuzluklardan çok çabuk etkilenen organlarımızdan olan akciğerleri bir güzel koruyor.
 • Bu antiseptik özelliği böbreklerin sağlıklı çalışmasını da etkiler, böbrekleri temizlemek için gösterdiği çaba, onun doğal bir idrar söktürücü olmasını da sağlar.
 • Kakulenin hafızayı güçlendirdiği de bilinen faydaları arasındadır, zihin açıklığı sağlayarak sık sık unutkanlık yaşayanlara yardımcı olur.
 • Düzenli kakule kullanımlarının cinsel gücü arttırmada önemli bir etkisi olduğu da bilinmektedir. Çünkü kakulenin afrodizyak etkisi de vardır.
 • Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi yaygın yaşanan hastalıklarda iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Özellikle boğazı yumuşatmada etkilidir.
  • Kakule kansere iyi geliyor mu?

  kakule-faydalari-2-aralik-2020

  Kakulenin çeşit çeşit faydasını sıraladık ama bu faydasından bahsetmeden de geçmek olmaz dedik. Çünkü çeşitli araştırmalara göre kakule, kanser türlerinin pek çoğuna karşı vücudu koruyucu etkilere sahip. Öyle ki gırtlak kanserinden karaciğer kanserine kadar birçok türde kanser hastalarında yapılan araştırmalara göre, düzenli kakule tüketimi, vücudumuzdaki sağlıklı hücrelerin sağlığını korumada ve onları sayıca arttırmada etkili. Bu da kanserli hücrelerin daha az etkin halde olmasını sağlıyor. Haliyle kakulenin kansere yakalanma riskini azalttığı, yakalanma durumunda da destekleyici olarak kullanılabileceği söyleniyor.

  Elbette siz yine de böyle ciddi bir rahatsızlık için önlemlerinizi alırken kakuleden çok daha önce doktorunuza danışın, onun tavsiyelerine mutlaka uyun.

  • Kakule nasıl tüketilir, kakule nerede bulunur?

  kakule-faydalari-3-aralik-2020

  Özellikle çay ve kahvelerde kullanılmasıyla ünlüdür kakule. Çay olarak tüketmek istediğinizde kakuleyi aktardan aldığınız haliyle demleyip içine limon, bal gibi malzemeler ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz. Normalde içtiğiniz bitki çaylarına eklemek isterseniz tohumlarını kurutup havanda döverek toz haline getirip ardından çay ve kahvelerinize birer çay kaşığı kadar ekleyerek de kakuleden faydalanabilirsiniz.

  Pek leziz bir tavsiye de verelim hazır kakuleden bahsederken. Kendisi, çikolataya pek yakışıyor. Eğer evde çikolata kreması yapmayı seviyorsanız içine biraz havanda toz haline getirilmiş kakule ekleyebilirsiniz, farkı göreceksiniz.

  Havanda döverek elde edeceğiniz bu kakule tozunu aynı zamanda yemeklerde ve hatta tatlılarda da kullanabilirsiniz. Anavatanı olan Asya'da özellikle balık ve baklagillerle hazırlanan yemeklerde sıklıkla kullanılır, siz de bu şekilde kullanarak hem yemeklerinize farklı bir lezzet katabilir hem de kakuleyi kullanabileceğiniz alanları çoğaltabilirsiniz.

  Kakule bitkisinin tohumları dışında yapraklarından da faydalanılır. Yapraklarından elde edilen kakule yağı, kozmetik dünyasının vazgeçilmezlerinden olup parfüm ve ilaç gibi maddelerin yapımında da sıkça kullanılır.

  • Kakulenin zararları nedir?

  kakule-faydalari-5-aralik-2020

  Tüm faydalarını saydık döktük, nasıl tüketeceğinizi de anlattık bir güzel. Ama içinizde bir şüphe varsa, şöyle bir "Kesin zararı da vardır bunun" diye düşünüyorsanız hemen anlatalım onu da. Öncelikle elbette her şeyin fazlası nasıl zararsa kakulenin fazlası da vücudunuzda çeşitli yan etkilere neden olacaktır. Özellikle mide üzerinde oldukça etkili olduğu için kakule tüketme işini abartmak size ilk olarak mide hassasiyeti olarak geri dönebilir.

  Ülser ve gastrit gibi ciddi ve bildiğiniz bir rahatsızlığınız varsa kakule kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız doktor tavsiyesi almadan kesinlikle tüketmemeniz gerekiyor. Aynı şekilde safranızda taş varsa ya da olduğundan şüpheleniyorsanız yine kakuleden uzak durmalısınız.

  Son olarak, gebe ya da emzirme döneminde olan kadınların da kakule tüketmesi önerilmez, bizden söylemesi.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?