lekeli-muz-nasil-yenir-muz-soyma-aralik-2020

Baş Ağrılarına İlaç Gibi Geldiğini Bilmediğiniz 11 Ağrı Kesici Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Duyduk ki bu aralar herkeste bir baş ağrısı süregeliyormuş, nedeni de aşırı sıcaklardan vücudumuzun fazla su kaybetmesi ya da gündelik hayatımızda bizi strese sokan etkenlermiş. Bunu öğrenince boş durur muyuz, durmadık tabii, hemen buna doğal çözümler araştırmaya başladık.

Belki yiyeceklerden destek alabiliriz, bu ağrıların öyle olur olmadık zamanlarda baş göstermesine engel olabiliriz dedik. Aslında pek yakından tanıdığımız canımız yiyeceklerin bu etkilerini görünce de çok bir mutlu olduk. Zira hepsi baş ağrılarıyla baş etmemizde bize destek olmaya hevesliymiş.

"Hangi yiyeceklermiş onlar" ve "İçinde ne varmış da öyle etkileri varmış ki" diye meraklananları daha fazla bekletmeden şifa küpü yiyeceklere uzanalım şimdi.

Önemli bir not: Siz yaparsınız ama biz de söylemiş olalım, kronikleşmiş bir baş ağrınız ya da ciddi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan, muayene olmadan, sadece yiyeceklerden destek almamalısınız.

İçindekiler

  • Karpuz

karpuz-meyve-aralik-2020

Faydalarını say say bitiremiyoruz, farkındayız. Ama yazın dev isimlerinden karpuz, sıcaklardan oluşan baş ağrılarının da önüne geçebiliyor. Aşırı güneşe maruz kalmamız ve susuz kalan tüm vücudumuz nedeniyle oluşan baş ağrılarına, hücrelere su sağlayarak engel oluyor. İyi ki de oluyor.

  • Bol yeşillikli bir salata

yesil-yaprakli-sebzeler-aralik-2020

Karpuz gibi su kaybı nedeniyle gerçekleşen baş ağrılarına çözüm olur bol yeşillikle hazırlanmış bir salata. Bol yeşillik diyoruz çünkü göbek marul ve kıvırcık marulun içinde bol miktarda su olduğunu biliyoruz.

Aynı şekilde salatanıza bolca salatalık da ekleyebilir, kaybettiğiniz suyu ağzınızın tadıyla geri alırken karnınızı da hafif bir şekilde doyurabilirsiniz.

  • Tam tahıllı ekmek

Eğer diyet yapıyorsanız ya da hayatınızdan çoktan karbonhidratı çıkardıysanız size kötü bir haberimiz var. Çünkü karbonhidrat eksikliği de baş ağrısının nedenleri arasında gösteriliyor.

Siz yine beyaz ekmek yemeyin ya da makarnaya abanmayın tabii ama baş ağrılarından kurtulmak istiyorsanız hayatınıza tam tahıllı ekmeği sokun mesela. Göreceksiniz, enerjiniz yerine gelecek, baş ağrısı başınızı terk edip gidecek.

  • Kahve

turk-kahvesi-aralik-2020

Kahveden baş ağrılarımıza engel olmasını belki de hiç beklemezdiniz ama evet, doğru miktarda tüketildiğinde kahve baş ağrılarını hafifletiyor.

Peki, bunu nasıl yapıyor? İçindeki kafein sayesinde damarların aşırı genişlemesini önleyerek, kanımızın düzenli bir şekilde akışını sağlayarak yapıyor. Günde bir fincan kahve, özellikle de Türk kahvesi içerek baş ağrılarından kurtulabilir ya da şiddetli baş ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

  • Ispanak

ispanak-patlak

Evet, küçükken zorla yedirildiği için şimdilerde yemekten pek hoşlanmıyor ya da tadını hiç sevmiyor olabilirsiniz. Ama o baş ağrısından kurtulmaksa niyetiniz, ıspanağı seve seve yemelisiniz.

İçindeki bol miktarla suyla su kaybı nedeniyle çektiğiniz baş ağrılarına iyi geliyor ıspanak. Yetmiyor, üzerine tansiyonunuzu da düzenliyor ve düzensiz kan akışı nedeniyle oluşabilecek baş ağrılarının da önüne geçiyor. Kısacası, yemeyen çok şey kaybediyor.

  • Kavun

kavun-c-vitamini-yeni-1

İçindeki potasyum sayesinde kan akışını düzenleyebilen yiyeceklerden kavun da. Dediğimiz gibi kan akışının düzenlenmesi de vücudunuzun dört bir yanının düzenli çalışmasını sağlıyor.

Beyniniz de kalbiniz de rahat edince ne baş ağrısı kalıyor ortada, ne stres ne de uykusuzluk. Öyle de faydalı işte.

  • Susam

Susam öyle pek akla gelen yiyeceklerden değil ama meğer ilk akla gelmesi gerekenlerdenmiş. Zira, içinde bolca bulunan E vitamini sayesinde baş ağrılarına son vermeyi pek bir iyi biliyormuş.

E nasıl yiyeceğiz ki susamı derseniz fikir olsun diye susamlı bar tarifimizi de koyduk hemen böyle. Şimdiden afiyetler!

  • Patates

Fırında Kaşarlı Patates Tarifi

Fırında Kaşarlı Patates Tarifi

Potasyum bir kez daha sahnelerde. Ona en büyük ev sahipliğini yapan yiyeceklerden olan patates de baş ağrısına iyi gelenler listesinde elbette.

Tekrar etmeden geçmeyelim, çünkü potasyum kanımızın düzenli akmasını sağlayarak stres ve uykusuzluk gibi nedenlerle oluşan baş ağrılarını bir çırpıda silip atıyor vücuttan.

  • Badem

badem-yeni-1

Belki çiğnerken rahatsızlık duymaya devam edebilirsiniz ama yedikten bir süre sonra etkisini göstermeye başlar badem. Çünkü içinde magnezyum var bol bol. Magnezyum da tıpkı potasyum gibi kanın akışının düzenli hale gelmesini sağlıyor. Üstüne mutluluk hormonunu harekete geçiriyor. Haliyle baş ağrısı bu huzurlu ortamda daha fazla durunamıyor ve sizi terk ediyor.

  • Muz

lekeli-muz-nasil-yenir-muz-soyma-aralik-2020

Muz da içindeki potasyum miktarıyla patatesle yarışır türden bir yiyecek. Haliyle baş ağrısıyla mücadelede kullanılabilecek en tatlı seçeneklerden. Akşamları yatmadan 3-4 saat önce bir bardak sütle birlikte yiyeceğiniz muz, dingin ve stressiz bir uyku sağlarken, baş ağrısı çekerken yiyeceğiniz orta boy bir muz da kan akışınızı düzenleyip damarlarınızı rahatlatarak sizi ağrılardan kurtarabilir.

sut-meyve-suyu-nasil-dokulur-kasim-2020

Muzla beraber bir bardak da süt dedik, çünkü süt de baş ağrısıyla mücadelede sizin tarafınızda. Çünkü vücudumuza bol bol B2 vitamini sağlıyor süt. B2 vitamini de vücutta oluşan yaralardan tutun da stres, uykusuzluk ve baş ağrısına kadar pek çok soruna ilaç gibi geliyor.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?