Kış da Gelmişken: Sıcak Su Torbası Hakkında Öğrenmeniz Gereken 11 Mühim Bilgi

Favorilerime
Ekle

Kış geldi, sıcak su torbaları geçen sene kaldırıldıkları yerlerden bir bir çıkarılıyor şu sıralar. Kimileriyse zaten tüm yıl hep ellerinin altında bulundurdular.

Peki, sıcak su torbalarını doğru kullanmayı biliyor muyuz dersiniz?

Her ağrıya sızıya, her hastalığa iyi gelmiyor mesela onlar. Daha iyi hissetmek için kullanırken daha kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.

İşte böyle bir şey asla olmasın, sıcak su torbaları sadece sağlığınıza yarasın diye bilmeniz gereken birkaç mühim konu var.

Sözün kısası, "Sıcak su torbası en kötü ne yapabilir ki?" diye düşünmeyin, bu bilgileri aklınızın bir köşesine not edin.

Aldığınız sıcak su torbasının kauçuktan yapıldığından, ağzının güvenli bir şekilde kapatılabildiğinden emin olun

dhgate

Sıcak su torbası, her yerde karşınıza çıksa da aslında her yerden satın alınabilecek bir ürün değil. İçine kaynattığınız suyu koyacağınız bir üründen bahsediyoruz, nasıl her yerden almaya cesaret edilir ki zaten?

Sadece üzerindeki deseni beğendiğiniz için, daha uygun fiyatlı olması için hayatınızı tehlikeye atmamalı, güvendiğiniz yerlerden kaliteli ürünleri satın almalısınız.

Özellikle gerçek kauçuktan yapılmış olması ve ağız kısmının sağlamca kilitlenebilir olmasına özen göstermelisiniz.

Aks halde sonucu hayati tehlikelere varan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Plastik şişelere ya da cam kavanozlara sıcak su koyarak sıcak uygulaması yapmayın

youtube

Sıcak su torbası almak yerine plastik şişelere ya da cam kavanozlara sıcak su koyarak uygulayamazsınız. Elbette sıcak su torbasına alternatif olabilecek uygulamalar var. Ancak bu kesinlikle plastik şişe ya da cam kavanozdan geçmiyor.

Plastik şişe, zaten yapısı gereği kaynamış bir suyla temas eder etmez şekil değiştirir, kısmi erimeler, bükülmeler gösterir. İçinden su sızdırma ihtimali de yüksek olur.

Cam kavanozlar da aynı şekilde içine aşırı sıcak su girmesi durumunda kırılabilir, çatlayabilir.

Tüm bunlar başınıza gelmedi diyelim, her iki malzeme de vücudunuza doğrudan temas ettirdiğinizde cildize zarar verir, yanıklar meydana getirebilir. Kısacası, siz siz olun, sıcak uygulayacağım diye plastik şişelerden ya da cam kavanozlardan destek almaya çalışmayın.

Hazırladığınız sıcak su torbasını doğrudan vücudunuza değdirmeyin, mutlaka bir bezle sarın

uppercanadasoap

Sıcak su torbasının içinde yüksek sıcaklıkta su olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın ve onu doğrudan vücudunuza değdirmeyin.

Belki de daha etkili olsun diye yapacağınız bu uygulama vücudunuza zarar verebilir, ağır yanıklar meydana gelebilir.

Bu yüzden ya sıcak su torbaları için hazırlanan kılıfları kullanın, ya bir bezle sardıktan sonra kullanın ya da kıyafetlerinizin üzerinden uygulayın.

Diyabet hastalığına sahipseniz sıcak su torbalarına karşı dikkatli olmayı elden bırakmayın

cesshereandthere

Diyabet hastalığının farklı türleri ve seviyeleri olsa da sıcak su torbalarına karşı her diyabet rahatsızlığı olanın ayrı bir dikkatli olmasında yarar var.

Çünkü diyabet rahatsızlığı özellikle el ve ayak parmakları başta olmak üzere vücutta hissizliğe neden olabiliyor. Bu hissizlik de sizi sıcak su torbasının gerçek sıcaklığını hissedememek gibi bir sorunla karşı karşıya bırakıyor.

Mesela üşüdüğünüz için ayaklarınıza koyduğumuz sıcak su torbası, aslında hissettiğinizden daha sıcak olduğu için ciddi yanıklar oluşmasına neden olabilir, aman dikkat.

Nörolojik bir rahatsızlığa sahipseniz de sıcak su torbalarından mümkün olduğunca uzak durun

aliexpress

Bazı nörolojik rahatsızlıklar da tıpkı diyabet hastalığında olduğu gibi hissizlik yaratabilir.

Bu nedenle eğer nörolojik bir hastalığınız varsa da sıcak su torbalarına karşı temkinli olmanız, uzun süreler kullanmamanız, hatta mümkün olduğunca uzak durmanız iyi olacaktır.

Her karın ağrısını sıcak su torbası ile geçirmeye asla ama asla çalışmayın

rd

Karın ağrısına iyi geldiği için özellikle kadınların regl döneminde sıkça başvurduğu sıcak su torbaları, aslında her karın ağrısında olumlu etkiler göstermiyor.

Bu yüzden özellikle nedenini bilmediğiniz bir ağrınız varsa asla ama asla sıcak uygulaması yapmayın. Eğer ağrınız apandistten kaynaklanıyorsa bu uygulama daha kötü olmanıza hatta apandistinizin patlamasına neden olabilir.

Böbreklerinizde ya da safra kesenizde taş varsa sıcak su torbası kullanmayın

rd

Her karın ağrısında sıcak su torbası kullanmamanız gerektiğini söyledik ancak bunu da eklemeden olmaz. Uzmanlar, eğer böbreklerinizde ya da safra kesenizde taş varsa ve doktorunuz aksini söylemiyorsa da sıcak su torbası kullanılmasını önermiyor.

Bunun nedeni de sıcak su torbası uygulamasının kısa süreli ağrı kesici etki yaratsa bile uzun vadede taş nedeniyle organlarınıza daha büyük zarar verme olasılığını artırması.

Ani yaralanmalarda sıcak su torbası kullanmayın

Spor yaparken oluşan ani ağrı, sızı, acı durumlarında ya da ayak burkulması gibi durumlarda hemen sıcak uygulamak oldukça büyük bir yanlış.

Çünkü sıcaklık, damarların genişlemesine neden oluyor. Bu da eğer içten bir kanama varsa artmasına, ödem oluştuysa daha da şiddetlenmesine neden oluyor.

Yaralanmaların ardından 2 gün geçmesine rağmen hareketleriniz kısıtlıysa sıcak su torbasından destek alabilirsiniz

Yukarıda anlattığımız spor yaparken oluşan ani yaralanmalar, tutulmalar ya da burkulmalara ilk anda sıcak su torbası uygulamanın yanlış olduğunu söyledik.

Ancak zaman zaman bu yaralanmaların üzerinden 48 saat geçmesine rağmen ağrı sızı kalmasa da hareket sınırlanmaları devam edebiliyor. Böyle durumlarda, uzmanlar, doktorunuza da başvurarak hareket etme yeteneğinizi normale döndürmek adına sıcak su torbalarından destek alabileceğinizi söylüyor.

Tekrar etmeden geçmeyelim, bu tür bir yaralanmanın ardından doktorunuza danışmadan sıcak su torbasını hiçbir şekilde kullanmamalısınız.

Sıcak su torbasından daha az tehlikeli bir yöntem arıyorsanız kiraz ve vişne çekirdeklerinden destek alabilirsiniz

zet

Kiraz ve vişne çekirdekleri ısıyı uzun süre muhafaza etme konusunda oldukça yetenekli. Sıcak su torbasının patlaması ve aşırı sıcaklıktan yanıklar oluşturması gibi sorunlardan uzak durmak isterseniz yazın biriktirdiğiniz kiraz ve vişne çekirdekleriyle ısı yastıkları yapabilirsiniz.

Bu yastıkları hazırladıktan sonra dilerseniz radyatörlerde ısıtarak kullanabilir dilerseniz de mikrodalga fırında 2-3 dakika ısıtarak değerlendirebilirsiniz.

Birikmiş kiraz veya vişne çekirdeğiniz yoksa pirinçlerle de ısı yastığı yapmayı deneyebilirsiniz

bevcooks

Pirinç de tıpkı kiraz ya da vişne çekirdeği gibi ısıyı uzun süre tutma özelliğine sahip. Bu yüzden eğer evde biriktirdiğiniz kiraz ve vişne çekirdekleri yoksa hemen üzülmeyin.

Bir miktar pirinci kumaşlarla bir araya getirin ve dilediğiniz şekilde ısı yastıklarınızı kolayca hazır edin. Isıtmak için yine kiraz ve vişne çekirdeğinden yaptığınız yastıklar gibi ısıtabilirsiniz.

Önemli bir not: Sıcak su torbası kullanmak sandığınızdan çok daha önemli bir konu olduğu için ciddi bir rahatsızlığınız ya da sebebini bilemediğiniz ağrılarınız varsa doktorunuza danışmadan sıcak su torbasını asla kullanmamalısınız.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?