Binlerce Yıllık Şifa: Oil Pulling (Yağ Çekme) Nedir, Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

İnsanlığın şu hayattaki en büyük keşfi, gıdaların yemek dışında şifacılık özelliğinin de olduğunu fark etmesidir. Şimdi daha iyi anlıyoruz ki doğanın tüm bileşenlerinin bir araya gelip oluşturduğu o nadide besini sadece yemek olarak görmek biraz haksızlık olurmuş. Neyse ki atalarımız doğaya kulak vermiş, gıdaları kullanmış, birçok şeyin şifasını doğada aramış.

Şifacı gıdalara en iyi örneklerden biri yağ. Zeytinyağından avokado yağına çeşitli gıdaların faydalarından bahsetmek mümkün ama bizim meselemiz bugün susam yağı ve hindistan cevizi yağıyla.

Trafiğin en yoğun olduğu yer: Ağız

Pek çok rahatsızlığın ağızda başladığını söyleyen doktorlara biraz kulak versek, aslında hafife alınmayacak ölçüde ciddi bir şey iddia ettiklerini anlayabiliriz. Doktorların ağız bölgesine dikkat çekmelerinin ise elbette çok mantıklı bir sebebi var; beslenme.

Yediğimiz tüm yemekler, içtiğimiz tüm sıvılar, kısaca tükettiğimiz her şey ağzımızdan vücudumuza ilerler. Yemek gibi dış etkenlerle gelen mikropları ağzımızdan alır, iç organlarımıza yayarız. Ağza yerleşen bakteriler de vücutta pek çok organın hastalanmasına neden olabilir. İşte bu yüzden uzmanlar hem yediklerimize dikkat etmemiz gerektiğini, hem de ağız ve diş sağlığına özen göstermemizi tembihliyor sıkı sıkı.

Oil pulling (yağ çekme) de bu mantıktan hareketle ortaya çıkmış, ayurveda temelli bir yöntemdir. Oil pulling'e geçmeden önce kısaca ayurvedadan bahsedelim.

Şifre arınmak: Ayurveda nedir?

ayuryogaacademy.com

Ayurveda Hindistan'da ortaya çıkmış, binlerce yıllık bir tıp sistemidir. Günümüzde hala Hindistan'ın yanı sıra Nepal ve Sri Lanka'da da uygulanır. Ayur "hayat", veda ise "bilgi" anlamına gelir. Ayurvedanın en büyük özelliği, hasta olmayı önleyecek arındırıcı, temizleyici yaklaşımıdır. Adının hayat bilgisi anlamına gelmesi de bundandır.

Ayurveda der ki, beden, zihin ve ruh bir bütün olduğu gibi aynı zamanda dengelidir de. Bu denge bozulduğunda ise hastalık ortaya çıkar. Hastalığı geçirmek için dengeyi yeniden sağlamak gerekir. Bunun için de bitkisel kürler, diyetler kullanılır. Oil pulling de bu bitkisel şifa yöntemlerinden biridir.

Ayurvedayı anlattıktan sonra gelelim asıl meselemize...

Aslında çok basit: Oil pulling, yağ çekme nedir?

healthline.com

Türkçede yağ çekme olarak da bilinen oil pulling, susam yağı veya hindistan cevizi yağının ağız içinde ve dişlerin arasında 15-20 dakika kadar döndürülmesidir. İlk uygulandığı binlerce yıl önce susam kolay bulunabilir ve üretilebilir olduğundan susam yağıyla bu işlem yapılıyordu. Uygulayanlar biliyor muydu bilinmez; ama susam yağının antibakteriyel olması ve omega yağ asitlerini barındırması ise bu yöntemde harika sonuçlar elde edilmesinde mutlaka etkili olmuştur.

Bunu sadece bir yağ mı yapıyor demek için: Faydaları nelerdir?

Oil pulling (yağ çekme) işleminin binlerce yıldır süregelen bir şöhretinin olması elbette tesadüf değil. Ağız içerisinde yağı 20 dakika döndürmek ilk bakışta biraz tuhaf gelebilir ama faydalarını okuyunca fikriniz tamamen değişecek. İlk etkisi, ağız ve diş sağlığına yöneliktir. Diş eti kanamalarına iyi gelen oil pulling, ayrıca diş beyazlatma, tartarları yok etme, diş eti rengini düzeltme, damak tadını iyileştirme gibi etkilere sahiptir.

Geçiyoruz vücudun diğer bölgelerine. Örneğin baş ağrısından şikayetçiyseniz, sizi buraya alalım. Çünkü baş ağrılarını, sinüzit ve migren etkilerini hafifletmeye de yardımcıdır oil pulling.

Alerji, uykusuzluk, yüksek kan şekeri, egzama, bronşit gibi rahatsızlıkların yanı sıra kalp, böbrek kaynaklı hastalıklara ve varis, enfeksiyonlar gibi sorunlara da iyi geldiği söylenir.

Başlıyoruz: Oil pulling uygulaması için yapılması gerekenler

suzou.net

Zararı yok, faydası çok bu yöntemi uygulamak için ise yapmanız gerekenler aslında çok basit. Mümkünse organik susam yağı veya hindistan cevizi yağı alın. Her sabah uyandıktan sonra, aç karnına 1 çorba kaşığı yağı ağzınıza alın ve ağzınızın içinde, dişlerinizin arasında döndürmeye başlayın. 20 dakika kadar bu işlemi yaptıktan sonra yağı tükürün ve yarım saat kadar herhangi bir şey yiyip içmeyin. İşte bu kadar!

Aman dikkat: Oil pulling işlemi esnasında bunları yapmayın

kitchenstewardship.com

Evet, çok basit bir işlem ama bu işlemde de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Şöyle;

- Ortalama olarak 15-20 dakika uygulamayı ihmal etmeyin. Gerekirse zaman tutun.

- Sabah aç karnına uygulayın.

- Yağı asla gargara yapmayın. Sadece ağız içinde döndürün.

- Yağın boğazınıza inmesine izin vermeyin. Ağzınızın içinde kalmalı.

- Süreyi doldurduktan sonra yağı kesinlikle yutmayın, mutlaka tükürün.

- Yağı tükürdükten sonra ılık suyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

- İşlemden sonra dişlerinizi fırçalayacaksanız organik veya ev yapımı diş macunu kullanın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Türkan Eser2 Nisan 2019 06:22
Günaydın,oil pulling has zeytinyağı ile yapılamaz mı aceba?
Yanıtla
Duygu Arslan 2 Nisan 2019 06:25
Yanıtla
Merhaba, en etkilisi susam yağı veya Hindistan cevizi yağı ama zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Sevgiler.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?