kurabiye-hatalari

Kurabiye Yaparken Çoğu Kişinin Farkına Varmadan Yaptığı 15 Dönüşü Olmayan Hata

Favorilerime
Ekle

Fırından çıktığı gibi önce mutfağı, sonra tüm evi mis gibi bir kokuyla saran enfes kurabiyeleri kim sevmez? Çocukken sütün yanına eşlik eden, şimdilerde çay-kahve saatlerinin en güzel atıştırmalığı olan kurabiyelerin mutlu edemeyeceği kişi yok diye düşünüyoruz.

Ancak kurabiye yapmak demek hangi tarif olursa olsun yağ, şeker, un ve kabartma tozunu karıştırmaktan ibaret değil. Çok kolay gözükse de ağızda dağılan, kıyır kıyır, harika pişmiş kurabiyeler için emek kadar püf noktaları ve teknik de önemli.

Eğer benim kurabiyelerim neden annemin yaptığı gibi kıyır kıyır olmuyor diyorsanız bu hatalardan birini yapıyor olabilirsiniz. Tüm kurabiye canavarlarını öyleyse şöyle alalım...

Malzemeleri oda sıcaklığında bekletmeden kullanıyorsunuz

sweetsmarts

Kurabiyelerin kıvamının tam olmasını istiyor ancak tereyağı, yumurta, süt gibi tüm malzemeleri dolaptan çıkarır çıkarmaz kullanmaya başlıyorsanız orada büyük bir hata yapıyorsunuz. Çünkü aynı kekte olduğu gibi kurabiye tariflerinde de tüm malzemeleri oda sıcaklığında bekletip öyle kullanmanız gerekiyor.

Tereyağını hızlıca yumuşatmak için mikrodalga fırına koyuyorsunuz

instructables

Dolaptan çıkardığınız tereyağını hızlıca eritmek için mikrodalgadan yararlanıyor olabilirsiniz, işe de yarar ancak bu şekilde eritilen tereyağ kurabiyelere eşit olarak dağılamayabilir. Bunun için dolaptan çıkardığınız sert tereyağını oda sıcaklığında rende aracılığıyla yumuşatmanızı tavsiye ederiz. Bu yöntem kurabiyelerinizi daha yumuşak yapar, yağ da eşit olarak her yöne dağılır.

Un gibi kuru malzemeleri elemeden koyuyorsunuz

un-eleme-subat-2021

Eğer tarif içindeki kuru malzemeleri elemeden koyuyorsanız hamurun topaklanmasına da hazır olmalısınız. Bu yüzden siz özellikle unu elekten geçirmeden karışıma katmamaya özen gösterin.

Tüm kurabiye tariflerinde kabartma tozu kullanıyorsunuz

ev-yapimi-kabartma-tozu

Tüm kurabiyelerde kabartma tozu olmak zorunda diye bir kural yok. Eğer hafif pufidik kurabiyeler istiyorsanız koyun tabii ama kabartma tozu olmadan da nefis kurabiyeler hazırlayabilirsiniz. Bu noktada tarife bağlı kalmanızda fayda var.

Çikolatalı/kakaolu kurabiyelerde tuz kullanmaktan kaçınıyorsunuz

organics

Tatlının içinde tuzun ne işi var demeyin. Kurabiyelerinizdeki çikolata/kakao tadının daha baskın olmasını istiyorsanız içine bir tutam tuz katmayı unutmayın. Sonuç daha mutlu edici olacak.

Damla çikolatalı kurabiyelerde damla çikolatayı tarifin ortasında hamura ekliyorsunuz

thisgrandmaisfun

Damla çikolatalı kurabiye yapıyorsanız çikolata parçacıklarını hamura en son katmalısınız. Daha önce eklediğiniz damla çikolatalar hamurun kıvamını bozacaktır.

Hamuru çitiler gibi yoğuruyorsunuz

justapinch.com

Kurabiyede en önemli noktalardan biri hamuru doğru yoğurmak. Kulak memesi yumuşaklığına getirmeniz lazım onu. Bu yüzden önce yağ ve unu birbirine parmak ucuyla karıştırmak daha sonra tüm malzemeler karıştıktan sonra elinizle hamuru ikiye bölüp tekrar tekrar birbirinin üstüne koyarak yoğurmak en doğrusu. Yani kısaca parça parça yapıp yapıp yoğurun. Yorulmak yok!

Kurabiye hamurunu buzdolabında bekletmeden fırına veriyorsunuz

pinterest

İşte orada durun! Bu iş emek ve sabır ister demiştik. Hazırladığınız kurabiye hamurunu en az yarım saat buzdolabında soğutmalısınız. Tabii eğer daha kolay açılsın, kolay şekil verilsin, gevrek olsun, pişirme esnasında dağılmasın istiyorsanız.

Kurabiye kalınlıklarına özen göstermiyorsunuz

sweetpeasandabcs

Kurabiyenin lezzetini belirleyen bir şey de kurabiye tanelerinin kalınlığı. Eğer çok ince yaparsanız kırılgan olurlar. Bu yüzden özellikle şekerli kurabiyeleri 1 santimetreden daha ince hazırlamamalısınız. Eğer çok kalın yaparsanız da içleri hamur olarak kalacak, yani fırından çiğ çıkacaklardır. Biraz dikkat, biraz özen lazım.

Yağlı kağıt kullanmıyorsunuz

virtuallycertain

Hala kurabiyeleri tepsiye yağlı kağıt kullanmadan dizenler olduğunu duyuyoruz. Yağlı kağıt çok önemli, zira yağlı kağıt üzerinde fırına verilen kurabiyeler hem tepsiye yapışıp parçalanmaz, hem de daha eşit pişerler.

Kurabiyeleri tepsiye birbirlerine dokunacak şekilde diziyorsunuz

aveganinbrussels

Kurabiye hamurlarını tepsiye dip dibe dizerseniz kurabiye değil kurabiye keki yapmış olursunuz. Yani hamurların pişerken birbirine girmesi çok da uzak bir ihtimal değil. Zira kurabiye hamuru bu, pişerken illa ki genişleyecek, yayılacak. Onlara biraz alan tanıyın canım.

Fırını önceden ısıtmıyorsunuz

bleubirdvintage

Bu bir tercih değil, gereklilik. Fırın önceden ısıtılmış olacak, başka çareniz yok. Yoksa fırın dolaptan çıkan kurabiyeleri ısıtmak için gereğinden fazla efor harcayacak ve kurabiyelerin yanmasına, taş gibi olmasına sebep olacaktır. Yani 180 derecelik ısı fazladır kurabiyeler için, 160 derece fırın ise idealdir.

Kısacası kurabiye pişirmek için yüksek ısıya gerek yok. Düşük sıcaklıkta ve aralarda kontrol edilerek pişirmeniz kafi.

Şekilli kurabiyeleri fırının en üst rafında pişiriyorsunuz

wikihow

Şekil verdiğiniz kurabiyelerin şekillerini bozulmadan korumasını istiyorsanız onları fırının en üst rafına değil, daha aşağıdaki raflarına koymayı tercih edin. Böylelikle fırının üst kısmından gelen en yoğun ısıya maruz kalarak şekillerinden olmazlar.

Kurabiyeleri fırından kenarları kahverengileştiğinde çıkarıyorsunuz

namelymarly

Kurabiyenin pişip pişmediğini doğru anlamak da burada çok önemli. O yüzden fırının kapağını açmaktan ve kontrol etmekten korkmayın. Eğer kenarları, üstü kahverengi oldu diye tam kıvamında pişti sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü üzgünüz ama çok fazla pişirmişsiniz.

Pişip pişmediklerini anlamak için tepsinin ortasında yer alan bir kurabiyeyi bıçakla kaldırıp altına bakın. Eğer rengi pembe, açık kahverengi gibiyse tamamdır bu iş. Tam kıvamında pişirmişsiniz. Şimdi fırından çıkarabilirsiniz.

Fırından çıkardıktan sonra oda sıcaklığında bekletmeyi atlıyorsunuz

inspiredtaste

Eğer tarifte tereyağı kullandıysanız kurabiye hamurunun fırından çıktığında ortasının yumuşak olması gayet doğal. Oda sıcaklığında 5-10 dakika beklettikten sonra sertleşecekler, korkmayın. Yani daha yumuşak diye korkup fırından çıkarmaya yanaşmadığınız kurabiyeler asıl kıvamını işte tam şu sırada alacaklar. Demiştik sabır istiyor diye

Ayrıca böylelikle oda sıcaklığında soğuyan kurabiyelerin iç ısıları sayesinde alt kısımları hamurlaşmayacak. Kıyır kıyır tatları da yerinde kalacak.

Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?