biberiyenin-faydalari-ocak-2021

Mutfağınızdan Eksik Etmemeniz Gereken Biberiyenin 10 Şahane Faydası

Favorilerime
Ekle

Müjdemizi isteriz!

Biberiye hakkında birazdan okuyacağınız tüm faydalardan yıl boyu yararlanabilirsiniz. Çünkü kendine özgü tadı ve keskin aroması sayesinde farkını ortaya koyan bu bitki, 4 mevsim yeşil kalabiliyor. Üstelik tazesine ulaşabildiğiniz gibi kurutulmuş halini, hatta yağını da kolayca temin edebiliyorsunuz.

Aktarlarda ve büyük marketlerde bulabileceğiniz biberiyeyi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, ondan da bahsedelim hemen. Beyaz ya da kırmızı fark etmeksizin, etlerin marinasyonunda kullanabilir, sebze ve balık yemeklerinde de korkmadan kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kendisi salatalara da pek yakışır, tazesi çay olarak demlenip afiyetle içilebilir.

Yemek dışında ise biberiye, saç ve cilt bakımında sıkça kullanılır.

Kullanım alanları oldukça geniş olan bu mis kokulu bitkiyi, neden kullanmalısınız peki? Gelin, bir de ona bakalım...

Biberiye, hafızayı güçlendiriyor, Alzheimer'a yakalanma riskini azaltıyor

backyardfruit

Biberiyenin içinde karnosik asit adında maddelerden bolca bulunuyor. Adını belki de hiç duymadığınız bu madde beynin sağlıklı çalışmasında önemli bir rol üstleniyor.

Sağlıklı çalışan bir beyin de doğal olarak sağlam bir hafıza getiriyor.

Düzenli biberiye tüketimi, özellikle ileri yaşlarda meydana gelen Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini oldukça azaltıyor.

Migren sorunu yaşayanların bu süreci daha rahat atlatmalarına yardımcı oluyor

brocku.ca

Beynin sağlıkla çalışmasına destek olan biberiye, aynı gücü migren ağrılarına karşı verdiğiniz mücadelede de devreye sokabiliyor.

Bu sayede migren ağrılarının baş gösterdiği zamanlarda içilen biberiye çayları ağrıların hafiflemesine, hatta kesilmesine yardımcı olabiliyor.

Su dolu bir tencereye bir miktar taze ya da kurutulmuş biberiyeyi koyun, suyu kaynamaya bırakın. Ardından yüzünüzü çok yakın olmayacak şekilde tencerenin buharına tutun. Yaklaşık 10 dakika içinde ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Önemli bir not: Bu uygulamayı yapmadan önce elbette doktorunuza danışmalı, onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Migren ağrılarını hafiflettiği gibi kas ve eklem ağrılarını da geçirmede etkili oluyor

cosmeticsbusiness

Migren ağrıları konusundaki başarısı, sadece migrenle sınırlı kalmayan biberiye, kas ve eklem ağrılarında da olumlu sonuçlar verebiliyor.

Bu etkisinden en hızlı sonucu alabilmek içinse daha çok yağ şeklinde uygulanıyor. Biberiye yağını alın ve ağrı olan bölgenize masaj yaparak uygulayın. İçindeki yağların etkisiyle ağrılarınızın hafiflemesini hatta dinmesini sağlayın. Mis.

Hazımsızlığı önleyerek ülser gibi mide rahatsızlıklarına olumlu etkilerde bulunuyor

Biberiye, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması konusunda da tam bir uzman sayılıyor. Bu nedenle birçok mide rahatsızlığının iyileşme sürecine destek oluyor.

Sık sık hazımsızlık rahatsızlığı çekenlerin de yardımına koşan bitki, sırf bu etkisi sayesinde bile yemeklerden eksik edilmemesi gerekenler arasına giriyor.

Biberiye, vücutta doğal bir idrar söktürücü olarak görev alıyor

Sindirim sistemine iyi gelen biberiye, içindeki glikozitlerle böbreklerin düzenli çalışmasını sağlamayı da ihmal etmiyor.

Böylece, vücuttaki ödem de kolayca atılabiliyor.

Kan dolaşımını hızlandırıcı etkileri olduğundan özellikle yağı kullanıldığında saç köklerini güçlendiriyor

Biberiye, kan dolaşımını hızlandırdığı için harici ve dahili kullanımlarında saç sağlığı için büyük önem taşıyor.

Düzenli olarak biberiye tüketerek saç köklerinizi güçlendirebileceğiniz gibi daha hızlı etki etmesi adına biberiye yağını saç diplerinize uygulayarak da bu etkisinden faydalanabiliyorsunuz.

Ancak dikkat, biberiye yağı oldukça güçlü bir yağ olduğundan zeytinyağı ya da badem yağı gibi yağlarla karıştırılarak saça uygulanmalı, aksi takdirde saç derinizde tahrişlere neden olabilir.

Antibakteriyel özellikler gösterdiği için iltihaplı hastalıkların iyileşme sürecine destek oluyor

doctoroz

Biberiyenin içinde bulunan karnosik asitler burada da devreye giriyor ve vücutta oluşan iltihapların çabucak iyileşmesine destek oluyor.

Bu da sivilcelerden tutun da daha ciddi iltihaplı hastalıklara kadar birçok konuda biberiyeden yardım alabileceğiniz anlamına geliyor.

Siz yaparsınız ama biz de yeniden söylemiş olalım, ciddi bir iltihaplı hastalık geçiriyorsanız elbette önce biberiyeye değil doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Biberiye, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden hastalıklara karşı vücudumuzu korumada etkili oluyor

Biberiyeli Sarımsaklı Fırın Patates Tarifi

Biberiye de o çok sevdiğiniz antioksidan özelliğini olağanca gücüyle gösteren bitkilerden.

Peki, ne işe yarıyordu antioksidanlar? Vücuda zarar veren serbest radikalleri bir güzel uzaklaştırıyor, girmeyenlerin ise girmesini önlüyor. Bu da bizi hastalıklardan koruduğu anlamına geliyor.

Özellikle soğuk havalar da böylesine hızla gelmişken biberiyeyi evden eksik etmemek gerekiyor.

Kansızlık sorununa en doğal çarelerden biri sayılıyor

tcpermaculture

Biberiyenin içinde demir de çokça bulunuyor. Kansızlık sorununun önemli nedenlerinden biri sayılan demir de biberiye sayesinde vücuda bolca girince zamanla ortada sorun kalmıyor.

Elbette kansızlık için sadece biberiye tüketmek yeterli gelmeyeceğinden, sadece destekleyici olarak kullanılması gerekiyor.

Güçlü aroması sayesinde ağız kokularının giderilmesinde önemli bir rol oynuyor

Biberiyeli Kraker Tarifi

Biberiyenin tadını bilenler bilir, oldukça güçlü bir aromaya sahiptir.

Zaten nane ile aynı aileden gelen biberiye, tam da bu nedenle ağız kokusu için birebir.

Dilerseniz taze biberiyeyi doğrudan çiğneyerek, dilerseniz de birkaç dal biberiyeyi bir bardak kadar suda kaynatıp suyu soğuttuktan sonra gargara yaparak bu faydasından yararlanabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun: Biberiye güçlü bir tat ve aromaya sahip olduğu için yemeklerde ya da çaylarda kullanırken miktarını iyi ayarlamanız gerekiyor. Hamilelik ya da emzirme dönemlerini yaşayan kadınların ve ciddi tansiyon sorunu yaşayanların da kullanması pek tavsiye edilmiyor.

Kısacası, siz siz olun, herhangi ciddi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurmadan biberiye de dahil, hiçbir bitkiyi tedavi amaçlı kullanmayın.

Sağlıklı ve huzurlu upuzun ömürleriniz olsun! :)

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?