Aslında Bu Kadar Kolay: Kettle Nasıl Temizlenir?

Favorilerime
Ekle

Su ısıtıcısı ya da daha yaygın adıyla kettle, temizlenmesi en zorlu gibi gözüken mutfak eşyalarından.

Konu, her gün defalarca kez su kaynattığımız bu pek pratik aleti yıkamaya gelince nasıl yapacağını bir türlü bilemeyen, bu nedenle uzun süreler temizlemeden kullanmaya devam eden birçok insan var, biliyoruz.

Hem elektronik bir aleti yıkamanın zorluğu, hem kapağının içini temizlemeye pek izin vermemesi hem de derinliği nedeniyle "Nasıl temizleyeceğim ben bunu?" diye kara kara düşünenlerdenseniz, müjdemizi isteriz.

Bu pek kolay yöntemi çok seveceksiniz.

İçi kreç ve kirlerle kaplı kettle'ı alıyoruz...

youtube

Yarım litre kadar beyaz sirkeyi içine koyuyoruz...

youtube

Küçük bir not: Beyaz sirke, birçok kimyasala alternatif olarak kullanılan bir ürün. Marketlerden temin edebileceğiniz beyaz sirke, şeker içeren ürünlerin fermantasyonu sonucu ortaya çıkarılıyor.

(Dilerseniz aynı işlemi elma ya da üzüm sirkesi ile de yapabilirsiniz ancak aynı sonucu almak için işlemi birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir)

Üzerine kettle'ın maksimum seviyesine gelecek kadar su ilave ediyoruz...

youtube

Ve kettle'ın içindeki karışımı kaynamaya bırakıyoruz...

youtube

Kaynama işlemi tamamlanınca kettle'ın içindeki karışımı lavaboya döküyor...

youtube

Ve kettle'ın içini karışımdan tamamen arındırmak için güzelce duruluyoruz...

youtube

Tertemiz oldu bile!

youtube

Önemli bir not: Kettle'ınızın buradakinin aksine gizli rezistanslı olması hem daha temiz kalmasını hem de daha güvenle kullanmanızı sağlayacaktır. Yeni bir kettle almayı düşünüyorsanız bu konuya dikkat etmeniz iyi olacaktır.

Eğer "Benim görmem lazım" derseniz sizi hemen şu videoya doğru da alabiliriz

Beyaz sirke yoksa limon suyu var: Alternatif kettle temizleme yöntemi

Yaklaşık 30 ml kadar limon suyunu kettle'a ekleyin, üzerine 500 ml su ilave edin ve kaynamaya bırakın. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra bir süre karışımı içinde bekletin. Ardından tüm karışımı lavaboya dökün ve kettle'ın içini bir güzel durulayın.

Kettle'ın dış kısmını da ıslak bir bez yardımıyla temizleyin. Ve kettle'ınız tertemiz oldu bile!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?