TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Semtin Mutluluk Sırrını İçinde Barındıran Kadıköy'ün 7 Nefis Tatlıcısı

https://www.facebook.com/cikolatadukkanimoda/photos/pb.112292458895344.-2207520000.1451924665./358224660968788/?type=3&theater |facebook - çikolata dükkanı
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Kadıköy’ün içinden çıkmak istemeyeceğiniz ve klasikleşmiş mekanlarından sonra, daha bir derinlere iniyoruz. Bu kez radarımızda Kadıköy’ün şahane çikolatacıları, şekercileri, dondurmacıları, kısacası tatlıcıları var.

Açıkçası biz bu listeyle, yüzü her daim gülen, umutlu, yardımsever, vicdanlı Kadıköy insanının, “Neden bu denli mutlu?” sorusunun cevabına bir adım daha yaklaştığımızı düşünüyoruz. Cevabın sağlamasını bir Asuman, bir Kup Griye, bir kestane şekeri ile yapabilirsiniz. Biz yaptık, notumuzu bile verdik. Gönüller rahat, damaklar tatlı.

Adisababa, Kup Griye ve niceleri: Baylan

Kadıköy’de tatlının tarihini baştan yazan bu mekanı bilmeyen yoktur. Adını hiç duymamış olsanız bile Kup Griye’sini duymuşsunuzdur.
1923 yılından beri çeşitli tatlı krizlerine çare olmuş, mekanında Atilla İlhan, Cemal Süreyya, Behçet Necatigil gibi önünde saygıyla eğildiğimiz isimleri ağırlamış, bize Trif, Adisababa gibi güzellikleri tanıtmış bir mekan Baylan.

Kendisinden bir adet Bebek’te de bulabilirsiniz. Hem de deniz manzaralı. Ama Kadıköy Baylan’ın o tarih kokan havasını, o vitrini, o esnaf lokantasını andıran masa sandalyelerinin yeri ayrı.

Baylan adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkithane Caddesi, No 9/A, Kadıköy, İstanbul

Mevsimi olmayan dondurmacı: Meşhur Dondurmacı Ali Usta

Herhalde yazı, kışı olmayan tek dondurmacıdır o. Gönlümüzün efendisidir, dakikalarca önünde sırada beklesek bile!
Sahilde yürüyüp şöyle bir Moda havası mı alacaksınız, eve giderken çocuk sevindirmelik paketlere ne demeli? Çare Ali Usta!

Büyük, küçük demeden herkesi sevindiren bu mekanın, bir de kışa özel dondurmalı salebi var. Hatta Vefa’yı aratmayacak bozası da başarılı. Keyfine düşkünlere duyurulur. Kağıt helva arasındaki dondurma da Yeşilçam’ın romantik sahnelerini tekrardan canlandırmak isteyen çiftler için on numara.

Cevizliden kahveliye, naneliden badem fıstıklıya, kavunludan frambuazlı dondurmaya kadar 40’tan fazla çeşit var. Seç, beğen, al!

Meşhur Dondurmacı Ali Usta adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy, İstanbul

İstediğiniz tatlıdan başlayabilirsiniz: Şekerci Cafer Erol

Şeker ve tatlı konusunda tam bir kriter, tam bir otör! Bir kere “Osmanlı’dan günümüze, günümüzden geleceğe” gibi herkese önünü iliklettiren sloganları var.Tarihi, 1807’ye dayanıyor. Ama Kadıköy’e gelmesi 1945’i bulmuş.

Rengarenk akide şekerleri mi istersiniz, yoksa sakızlı muhallebi, kazandibi gibi sütlü tatlılarından mı? Tatlı adına aklınıza gelebilecek her şeyi bulmak mümkün. Ama şekerpare, tulumba, Fatih sarması, badem tatlısı ve her yerde bulunamayan kestane şekeri buranın klasiklerinden. Denemeden ayrılmayın!

Bayramda, özel günlerde hediyelik ya da misafir sevindirmelik paketleri de var, bilginize!

Şekerci Cafer Erol adres: Caferağa Mahallesi, Yasa Caddesi, No 19, Kadıköy, İstanbul

İçeride bol miktarda mutluluk var: Çikolata Dükkanı

İstanbul’daki mutlu eden çikolatacılar listesini hatırlarsanız. İşte, liste başı mekanlardan biriydi Çikolata Dükkanı!

Kahveli trüf, fıstıklı bitter, krokan, bademli roşes evin belli köşelerine depolayacağınız seçeneklerden. Mevsimine göre değişen çikolataları el yapımı. Ama buraya geldi mi Asuman yemeden dönmeniz olmaz! Asla ve katiyen! Bu denli çılgın bir tatlı daha önce ne görülmüş, ne duyulmuş.

Ani gelen tatlı krizlerini bir kaşıkta çözecek olan bir tatlıdan bahsediyoruz. İçinde çilek, bisküvi parçacıkları ve o insanı mutlu eden çikolata var. Minik bir kavanoz içinde servis edilen bu tatlının müdavimi bir hayli çok.
Bir de Mualla var tabii. Bir yiyen, bir daha yiyor! Waffle üzerine pastacı kreması, muz, antep fıstığı ve yine o eritilmiş Belçika çikolatası. Tam bir şölen, tam bir ziyafet, tam bir festival!

Aynı zamanda şimdi tam mevsimi olan sıcak çikolatayı bir de burada deneyin deriz.

Çikolata Dükkanı adres: Caferağa Mahallesi, ModaCaddesi, Yenifikir Sokak, No 1/A, Kadıköy, İstanbul

Şerbet akıtan havuzu bile var: Rumeli Çikolatacısı

Eminiz Kadıköy insanının, neden bu denli mutlu olduklarını, bu listeyle daha da iyi anlamaya başlamışsınızdır. Dört bir köşesinde kaliteli çikolatalar üreten onca yer olunca mutluluk da kaçınılmaz oluyor!

Frambuazlı, kahveli, Hindistan cevizli, bademli, krokanlı çikolatalarının yanında muzlu Alman pastası, fondü, magnolia, Truvalı Helen, trileçe, profiterol gibi kahveye ya da şerbete eşlik edecek tatlıları var.

Hafızalardan silinmeyecek havuzunu eklemeden geçmeyelim. Bu havuz diğerleri gibi değil, bildiğin şerbet akıtıyor. Alıp eve götürmelik vintage porselen takımlarına ne demeli? Sunumlarla birlikte parmağınızı objektiften kaldıramayacaksınız.

Rumeli Çikolatacısı adres: Caferağa Mahallesi, General Asım Gündüz Caddesi, No 81, Kadıköy, İstanbul

Buram buram nostalji: Ali Muhiddin Hacıbekir

Kadıköy’ün diğer klasik lezzeti, diğer efsanesi! Lokum denilince akla ilk gelen! Tarihi de öyle düne değil 1777’ye dayanıyor. Öyle dikkate değer bir başarı yani. Lokum ve şekerlemeleri kadar badem ezmesi ve şerbetli tatlıları da pek tatlı, pek hoştur.

Anlayacağınız misafirliğe giderken, rengarenk akide şekerleriyle nostalji yapmak, yurt dışından gelen arkadaşını çifte kavrulmuş lokum gibi bir lezzetle tanıştırmak için tek rotanız Ali Muhiddin Hacıbekir olsun!

Minik bir not iliştirelim. Beyoğlu ve Eminönü’nde de şubeleri var.

Ali Muhiddin Hacıbekir adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkithane Caddesi, No 6-1, Kadıköy, İstanbul

Pancake'in piri: Munchies Crepe & Pancake

gamzebiran.com - munchies pancake

gamzebiran.com - munchies pancake

Pancake’i daha çok kahvaltı mekanlarına dahil ediyoruz. “Bu listede ne işi var canım!” demeyin! Sonuçta tatlı krize çare oluyor mu? Bal gibi oluyor! Kendileri İstanbul’da pancake furyasını başlatan, hatta hala bayrağı önde götüren mekanlardan.

Çeşit çeşit reçeller, marmelat, çilek, kivi, muz, Nutella, fındık ve fıstık ezmesi ile gelen sıcacık, pofuduk pancakeler vazgeçilmez şurubu ile servis ediliyor.
Mekanın küçüklüğü, masaların tek tüklüğü sizi yıldırmasın. Gerekirse hafta arasında herkesin işte, okulda olduğu saatlerde, bu lezzeti bir tadın.

Eğer sadece Muchies ile yetinmek istemiyorsanız, zamanında yaptığımız şu liste size iyi gelecektir. Söz konusu pancake ise sınırları zorlarız.

Munchies Crepe & Pancake adres: Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, No 52/A, Kadıköy, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?