instagram

Semtin Mutluluk Sırrını İçinde Barındıran Kadıköy'ün 7 Nefis Tatlıcısı

Favorilerime
Ekle

Kadıköy’ün içinden çıkmak istemeyeceğiniz ve klasikleşmiş mekanlarından sonra, daha bir derinlere iniyoruz. Bu kez radarımızda Kadıköy’ün şahane çikolatacıları, şekercileri, dondurmacıları, kısacası tatlıcıları var.

Açıkçası biz bu listeyle, yüzü her daim gülen, umutlu, yardımsever, vicdanlı Kadıköy insanının, “Neden bu denli mutlu?” sorusunun cevabına bir adım daha yaklaştığımızı düşünüyoruz.

Sizin de rotanızda yakın zamanda şöyle lezzet dolu bir Kadıköy turu varsa, bu mekanların tadına bakmadan, Kadıköy tatlıcılarına uğramadan dönmeyin deriz.

Not: Bu içerik ilk olarak 22 Ocak 2016'da yayınlanmış, 12 Ekim 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Adisababa, Kup Griye ve niceleri: Baylan

Kadıköy’de tatlının tarihini baştan yazan bu mekanı bilmeyen yoktur. Adını hiç duymamış olsanız bile Kup Griye’sini duymuşsunuzdur.

1923 yılından beri çeşitli tatlı krizlerine çare olmuş, mekanında Atilla İlhan, Cemal Süreyya, Behçet Necatigil gibi önünde saygıyla eğildiğimiz isimleri ağırlamış, bize Trif, Adisababa gibi güzellikleri tanıtmış bir mekan Baylan.

Kendisinden bir adet Bebek’te de bulabilirsiniz. Hem de deniz manzaralı. Ama Kadıköy Baylan’ın o tarih kokan havasının, o vitrininin, o esnaf lokantasını andıran masa sandalyelerinin yeri ayrı.

Baylan adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkithane Caddesi, No 9/A, Kadıköy, İstanbul

Tatlı krizlerinin vazgeçilmez adresi: Moda Çikolatacısı

"Benim için tatlı krizi demek bol bol çikolata demek" diyorsanız adından menüsüne, her şeyiyle sizi mutlu edecek bir mekan o!

Menüsündeki detayları görünce okuduğunuz her bir tatlıyı denemek isteyeceğiniz kadar iddialı bu mekanda, ne alsanız daha ilk çatal ya da kaçığıyla sizi mutlu edeceği garanti ama bizim bu kez önerimiz menüde yer alan "Paris". New York, Amsterdam, Roma, Moskova, Truvalı Helen ve çikolata tabağı da ayrı bir harika ama!

Önerimiz, kalabalık bir arkadaş grubu olarak gidip farklı tatlıları seçmeniz ve böylece denemek istediğiniz tüm tatlıların tadına bakma fırsatı bulabilmeniz yönünde olacak.

Moda Çikolatacısı adres: Caferağa Mahallesi, General Asım Gündüz Caddesi, No:81/24, Kadıköy, İstanbul

Tercihiniz şerbetli tatlılarsa: Hatay Ekol Künefe

Şehrin farklı noktalarında da şubeleri bulunan Hatay Ekol Künefe, tatlı krizlerine çözümü şerbetli tatlılarda, özellikle de şöyle peyniri uzadıkça uzayan künefelerde arayanlara geliyor.

Kullandıkları kaliteli malzemelerle, nefis çeşit ve sunumlarıyla Kadıköylülerin de uğrak noktalarından biri olan bu adrese künefeleri soğutmadan, koşar adım gitmeli!

Hatay Ekol Künefe adres: Hasanpaşa Mh, Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cd. 59/A, Kadıköy, İstanbul

Mevsimi olmayan dondurmacı: Meşhur Dondurmacı Ali Usta

Herhalde yazı-kışı olmayan tek dondurmacıdır o. Gönlümüzün efendisidir, dakikalarca önünde sırada beklesek bile!
Sahilde yürüyüp şöyle bir Moda havası mı alacaksınız, eve giderken çocuk sevindirmelik paketlere ne demeli? Çare Ali Usta!

Büyük küçük demeden herkesi sevindiren bu mekanın, bir de kışa özel dondurmalı salebi var. Hatta Vefa’yı aratmayacak bozası da başarılı. Keyfine düşkünlere duyurulur. Kağıt helva arasındaki dondurma da Yeşilçam’ın romantik sahnelerini tekrardan canlandırmak isteyen çiftler için on numara.

Cevizliden kahveliye, naneliden badem fıstıklıya, kavunludan frambuazlı dondurmaya kadar 40’tan fazla çeşit var. Seç, beğen, al!

Meşhur Dondurmacı Ali Usta adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy, İstanbul

İstediğiniz tatlıdan başlayabilirsiniz: Şekerci Cafer Erol

Şeker ve tatlı konusunda tam bir kriter, tam bir otör! Bir kere “Osmanlı’dan günümüze, günümüzden geleceğe” gibi herkese önünü iliklettiren sloganları var. Tarihi 1807’ye dayanıyor. Ama Kadıköy’e gelmesi 1945’i bulmuş.

Rengarenk akide şekerleri mi istersiniz, yoksa sakızlı muhallebi, kazandibi gibi sütlü tatlılarından mı? Tatlı adına aklınıza gelebilecek her şeyi bulmak mümkün. Ama şekerpare, tulumba, Fatih sarması, badem tatlısı ve her yerde bulunamayan kestane şekeri buranın klasiklerinden. Denemeden ayrılmayın!

Bayramda, özel günlerde hediyelik ya da misafir sevindirmelik paketleri de var, bilginize!

Şekerci Cafer Erol adres: Caferağa Mahallesi, Yasa Caddesi, No 19, Kadıköy, İstanbul

İçeride bol miktarda mutluluk var: Çikolata Dükkanı

İstanbul’daki mutlu eden çikolatacılar listesini hatırlarsanız. İşte, liste başı mekanlardan biriydi Çikolata Dükkanı!

Kahveli trüf, fıstıklı bitter, krokan, bademli roşes evin belli köşelerine depolayacağınız seçeneklerden. Mevsimine göre değişen çikolataları el yapımı. Ama buraya geldi mi Asuman yemeden dönmeniz olmaz! Asla ve katiyen! Bu denli çılgın bir tatlı daha önce ne görülmüş, ne duyulmuş.

Ani gelen tatlı krizlerini bir kaşıkta çözecek olan bir tatlıdan bahsediyoruz. İçinde çilek, bisküvi parçacıkları ve o insanı mutlu eden çikolata var. Minik bir kavanoz içinde servis edilen bu tatlının müdavimi bir hayli çok.
Bir de Mualla var tabii. Bir yiyen, bir daha yiyor! Waffle üzerine pastacı kreması, muz, antep fıstığı ve yine o eritilmiş Belçika çikolatası. Tam bir şölen, tam bir ziyafet, tam bir festival!

Aynı zamanda şimdi tam mevsimi olan sıcak çikolatayı bir de burada deneyin deriz.

Çikolata Dükkanı adres: Caferağa Mahallesi, ModaCaddesi, Yenifikir Sokak, No 1/A, Kadıköy, İstanbul

Pancake'in piri: Munchies Crepe & Pancake

instagram

instagram

Pancake’i daha çok kahvaltı mekanlarına dahil ediyoruz. “Bu listede ne işi var canım!” demeyin! Sonuçta tatlı krizine çare oluyor mu? Bal gibi oluyor! Kendileri İstanbul’da pancake furyasını başlatan, hatta hala bayrağı önde götüren mekanlardan.

Çeşit çeşit reçeller, marmelat, çilek, kivi, muz, Nutella, fındık ve fıstık ezmesi ile gelen sıcacık, pofuduk pancakeler vazgeçilmez şurubu ile servis ediliyor.

Mekanın küçüklüğü, masaların tek tüklüğü sizi yıldırmasın. Gerekirse hafta arasında herkesin işte, okulda olduğu saatlerde, bu lezzeti bir tadın.

Eğer sadece Muchies ile yetinmek istemiyorsanız, zamanında yaptığımız şu liste size iyi gelecektir. Söz konusu pancake ise sınırları zorlarız.

Munchies Crepe & Pancake adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 147/A, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Tanem Eril26 Haziran 2020 22:12
Havı Bekir olmadan oldu mu ama...
Yanıtla
Işılay Çolak Tuna10 Nisan 2018 12:17
Bu liste acilen güncellenmeli (: Hane Çikolata Kahve var yeme de yanında yat. İstisna tatlar var, miniminnacık ama gerçekten istisnadır hele de Haşhaşlı limonlu Cheesecake'i ... miss miss
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?