Vitamin Kaynağı Sebze Yemeklerini Pişirirken Hemen Herkesin Yaptığı 9 Üzücü Hata

Favorilerime
Ekle

Küçükken burun kıvırdığımız, annemizin bize yedirmek için arkamızdan koştuğu o şifa dolu sebze yemeklerinin kıymetini büyüyünce anladık, soframıza daha çok dahil etmeye, mutfakta daha çok pişirmeye başladık.

Mutfağı sağlık ve lezzet kokutan çeşit çeşit sebze yemeğini siz de çok seviyor, ıspanaksız bir kış, patlıcansız bir hayat düşünemiyorsanız doğru yerdesiniz.

Çünkü sebze yemeklerini pişirirken sıkça yapılan bu hataları düzeltmek ve onlara hak ettiği değeri daha çok vermek hedefimiz.

Öyleyse kalem-kağıt hazırlansın, notlar alınmaya başlansın.

Sebzeleri haşlarken suya tuzu önceden eklemiyorsunuz

brokoli-tencereye-tuz-eklemek-yeni

Sebzeleri pişireceğiniz suya önceden ekleyeceğiniz az miktarda tuz onların bütün besleyici değer ve vitaminlerini korurken renklerini de olduğu gibi muhafaza eder. Yani tuzu pişirme suyuna mutlaka sebzeyi koymadan önce eklemelisiniz.

Sebzeleri yüksek ateşte pişiriyorsunuz

yuksek-ates-kisik-ates-ocak-shutter-1

Aslında pişirme ısısı, kaynama noktasının (100°) üzerine asla çıkmamalı. Aksi takdirde sebzelerin vitaminlerini kaybetmesine sebep olursunuz.

Sebze yemekleri yaparken bakır, demir ve alüminyum kaplar kullanıyorsunuz

bakir-tencerede-sebze-yemegi

Ama aslında böyle yaparak vitamin ve besin değerlerinin kötü etkilenmesine sebep oluyorsunuz. Bunun olmasını istemiyorsanız emaye, çelik, ısıya dayanıklı cam-seramik ya da toprak kaplar kullanmalısınız.

Çok fazla su ekliyorsunuz

sebze-yemegine-cok-su-eklemek

Malum sebzeler içinde bolca su muhteva ediyor. Dolayısıyla pişerken de kendi sularını salıyorlar. Bu nedenle az su kullanmalı, su mutlaka kontrollü olarak eklenmeli, hatta kullandığınız sebzelerle doğru orantılı olarak belki de hiç su eklenmemeli.

Yumuşayan sebzeleri pişirmeye devam ediyorsunuz

fazla-pismis-sebze-shutter-1

Sebzenin pişip pişmediği yumuşamasıyla belli olur. Yumuşayan sebzeleri ateşte pişirmeye devam edip pişme süresini gereksiz yere uzatırsanız yemeğin tadını bozar, lezzetini kaybetmesine yol açar ve tüm vitaminlerini öldürürsünüz.

Ispanak gibi sap ve yaprakları birlikte kullanılan sebzeleri bir bütün olarak tencereye ekliyorsunuz

ispanak-brokoli-pisirme-shutter-2

Ancak bu gibi sebzeleri pişirirken kök kısımlarını diğer malzemelerle birlikte önceden pişirmeli, onlar biraz yumuşadıktan sonra yaprak kısımlarını tencereye eklemelisiniz.

Vitaminleri kabuğa yakın kısımlarda olan patates, pancar gibi sebzeleri soyduktan sonra haşlıyorsunuz

duduklude-patates-haslama-2

Böyle yaparak aslında o vitaminlerin uçup gitmesine sebep oluyorsunuz. Bu sebzeleri kabuğuyla haşlamak, ardından soymanız çok daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca eğer pancarın rengini kaybetmesini istemiyorsanız çatalla delmeden pişirmelisiniz.

Bamya pişirirken içine limon suyu ya da limon tuzu eklemiyor, tencereyi kaşıkla çok fazla karıştırıyorsunuz

Ekşili Bamya Yemeği Tarifi

Ekşili Bamya Yemeği Tarifi

Aslında çok faydalı ve sağlıklı bir sebze olan bamyaya çoğu kişinin burun kıvırmasının sebebi pişirirken salyalanması. Ama aslında bunu engellemenin çok kolay bir yolu var. Tek yapmanız gereken pişerken içine az miktarda limon suyu ya da limon tuzu eklemek. Ayrıca pişerken kaşıkla fazla karıştırmayıp tencereyi hafif sallayarak karıştırmak da salyalanmasının önüne geçmenin bir yolu.

Brokoliyi haşladıktan sonra buzlu suda bekletmiyorsunuz

blanch-etme-shutter-1

Haşlanan yeşil sebzelerin rengini korumak için şoklama dediğimiz yöntem şart. Özellikle pişerken rengini kaybetmeye en müsait sebzelerden olan brokoliyi haşladıktan sonra 1-2 dakika buzlu su içinde bekletmelisiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta bu sürenin 1-2 dakikayi geçmemesi, aksi takdirde sebze çok su emecek, dokusunu ve tadını kaybedecektir.

Ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?