Soğanın Bugüne Dek Belki de Hiç Denemediğiniz 10 Farklı Kullanımı

Favorilerime
Ekle

Hemen her yemeğin içine dahil olmayı bilen ve bunu layıkıyla yapan, mutfağın olmazsa olmaz ismi soğan bugün başrolde!

Özellikle tencere yemeklerini hazırlarken onu kavurmadan başlamayı neredeyse aklımızdan bile geçirmediğimiz bu şifa dolu lezzet, aslında yemeklere lezzet katmak dışında öyle farklı ve öyle çok işe yarıyor ki... Bugüne dek onun bu kullanımlarını hiç denemediyseniz öğrendikten sonra boşa geçen günlerinize üzülebilirsiniz, baştan söyleyelim.

Yine de "Geç olsun, güç olmasın" diyelim ve sizi öğrenince hemen denemek isteyeceğiniz, soğanın hiç bilmediğiniz kullanımlarıyla tanıştıralım.

Eğer sizin de soğanı kullandığınız ve faydasını gördüğünüz farklı alanlar varsa bize yorum olarak yazmayı unutmayın.

Bir türlü kesilmeyen öksürük ve sökülmeyen balgam için soğan suyu içebilirsiniz

Kış boyu sık sık hasta oluyor, bu hastalıklardan, özellikle de öksürük ve balgamdan kolay kolay kurtulamıyorsanız soğandan destek alabilirsiniz. Soğanla yapılan birçok doğal karışım olsa da biz en pratik yöntemle başlayalım istedik. Bir soğanı rendeleyin ve rendelenince sulanan soğanın suyunu ve posasını birbirinden ayırın. Ardından 1 yemek kaşığı kadar sabah ve akşam için. Bir süre sonra faydasını göreceksiniz.

Yalnız dikkat, çeşitli mide rahatsızlıklarından muzdaripseniz soğan suyu midenizi rahatsız edebilir. Bu nedenle bu yöntemi tercih etmeden önce ilgili alanda uzman doktorunuza mutlaka danışın.

Soğan kürü hazırlayıp kullanarak birçok hastalığa karşı vücudunuzu daha dirençli hale getirebilirsiniz

Soğan kürü, soğanı yemeklerde kullanmak dışında en bilinen kullanım şekillerinden biri aslında. Kış hastalıklarıyla mücadeleden tutun miyom, polikistik over, prostat büyümesi gibi birçok hastalığa karşı iyi geldiği söylenen bu kürün yapımı da çok kolay üstelik. Yaklaşık 2 su bardağı klorsuz içme suyuna 1 orta boy açık kahverengi kabuklu soğan olacak şekilde malzemeleri hazırlayın. Soğanı kabuklarıyla kullanacağınız için öncesinde mutlaka güzelce, üzerinde kir kalmayacak şekilde temizleyin. Ardından suyu kaynatıp soğanı dörde bölerek içine atın. Bu şekilde de 5 dakika kadar kaynatın ve ılıması için bir kenarda bekletin. Ardından suyunu süzüp günde iki kez, yemeklerden yaklaşık 10 dakika önce için.

Ancak unutmayın, bu yöntemi en fazla 10-15 gün kadar tekrar edip ardından mutlaka 5-6 ay kadar ara vermeniz büyük önem taşıyor, bizden söylemesi.

Hazırladığınız soğan kürü ile saçlarınızın dökülmesini azaltabilirsiniz

Eğer saçlarınızın dökülmesinden, zayıf ve seyrek olmasından şikayetçiyseniz yukarıda tarifini verdiğimiz soğan kürünü hazırlayıp ılıtın ve bu suyu saçlarınızın her yerine yedirip bir süre bekletin, ardından da saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın. Bu uygulamayı haftada ya da 15 günde bir uygulamaya özen gösterin. Bir süre sonra saçlarınızdaki dökülmelerin azaldığını, daha gür ve uzun saçlara sahip olmaya başladığınızı göreceksiniz.

Hafif yanıklarınızda soğan zarından yardım alabilirsiniz

Mutfakta ocak ya da sıcak tencereye dokunursunuz, eliniz hafif bir yanar, acımaya başlar ya bazen... İşte öyle zamanlarda doğal bitkilerden de destek alabilirsiniz. Yanık deyince akla hemen aloe vera gelse de, eğer evinizde aloe vera yoksa soğan kullanabilirsiniz.

Soğanın iç kısmında bulunan ince zarlardan gerektiği kadar çıkarın ve hemen yanık olan bölgenin üzerine kapatın, bir süre sonra acınızın hafiflediğini göreceksiniz. Ancak dediğimiz gibi bunu yalnızca hafif yanıklarda yapın, ciddi yanıklar içinse mutlaka en yakın sağlık kuruluşunun yolunu tutun, ertelemeyin.

Soğanı, farklı malzemelerle bir araya getirerek tam bir hastalıksavar karışım elde edebilirsiniz

Soğanın hastalıklara karşı verdiği mücadeleden faydalanmak isterseniz onu yine hastalık karşıtı duruşlarıyla kış aylarında evimizden eksik etmediğimiz bal ve limonla bir araya getirebilirsiniz.

Sadece 3 malzeme kullanarak hazırlayabileceğiniz basit bir karışımla kış hastalıklarının kökünü kurutmak aslında düşündüğünüzden çok daha kolay olacak. Neymiş o karışım diyenleri hemen Kış Hastalıklarının Kökünü Kuruttuğu İddia Edilen Karışım başlıklı yazımıza alabiliriz.

Malzeme listesinde soğanın da önemli bir yer tuttuğu ev yapımı öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz

ev-yapimi-oksuruk-surubu-tarifi-2

Yukarıda da söylediğimiz gibi, soğan bal ve limon gibi şifa dolu malzemelerle bir araya geldiğinde gücü daha da katlanıyor, öyle ki günlük hayatımızı etkiler boyuta gelen öksürüklere bile çözüm oluyor. Tarçından bala, sarımsaktan zencefile, kış boyu evimizden eksik etmemeniz gereken malzemelerin bir araya gelip güçlü bir kadro oluşturduğu bu ev yapımı öksürük şurubu tarifini öğrenince hemen denemek isteyeceksiniz, eminiz.

O zaman sözü fazla uzatmadan sizi ev yapımı öksürük şurubu tarifimize doğru alabiliriz.

Temizlikte de yardımcınız olmaya hazır soğanla kirli ızgaraları kolayca temizleyebilirsiniz

Antibakteriyel özellikler gösteren soğan, şaşırtıcı olsa da ızgaraları temizlemede oldukça etkili sonuçlar veriyor. Özellikle fazla yağlı yiyecekler pişirdiğiniz, yağların yağların ve yemek artıklarının yapışıp kaldığı ızgaralar için bir soğanın yarısını alın ve ister bir maşa yardımıyla isterseniz de elinizle ovarak ızgaranızı temizleyin. Aldığınız sonuç sizi çok mutlu edecek, eminiz.

Kış hastalıklarından korunmak, vücudunuzu arındırmak için ayağınızın altına soğan bağlayabilirsiniz

Eğer bu yöntemi daha önce hiç duymadıysanız şu an şaşırmış olmanız, hatta bunu biraz kötü buluyor olmanız normal. Ama bu yöntem aslında yüzlerce yıldır Çinlilerin uyguladığı, son zamanlardaysa neredeyse bütün dünya tarafından bilinen ve sonuçları binlerce insan tarafından onaylanmış bir yöntem.

Soğanı halka şeklinde ince dilimler halinde kesin, gece uyumadan önce ayağınızın altına yerleştirip önce bir streç filmle sarın, ardından da çorabınızı giyin. Soğan güçlü antioksidan özelliğiyle vücudunuzu toksinlerden arındırsın, grip, bezle gibi kış hastalıklarınız varsa çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olsun.

Unutmadan, şaşırtıcı olsa da bu yöntem soğanın antibakteriyel özellikleri sayesinde ayak kokusunun da kalıcı olarak önüne geçiyor, bizden söylemesi. Sabah uyandığınızda ayaklarınızı güzelce temizleyip durulamayı unutmuyorsunuz tabii. Soğan da tüm gece boyunca ayağınızda kokuya sebebiyet veren bakterilerin kökünü kazıyor. Böylece birkaç uygulama sonunda kalıcı etkiler yaratabilen bir ayak kokusu önleyicisi olarak iş görüyor.

Kulak ağrılarınız için soğandan destek alabilirsiniz

Kulak, vücudumuz için en hayati denge organlarından biri bildiğiniz gibi. Soğanın kulak ağrıları üzerinde gösterdiği söylenen etkiyse en az soğan ve ayaklarımız arasındaki ilişki kadar garip. Dünyanın birçok yerinde onlarca yıldır uygulanan bu yöntemle kulak ağrılarının son bulduğu iddia ediliyor. Bu uygulama için soğandan bir parça almanız ve asla kulağınızın içine girmeyecek şekilde kulak kepçesine soğanı fotoğraftaki gibi yerleştirmeniz yeterli oluyor.

Ancak başta da söylediğimiz gibi kulak sağlığımız açısından oldukça önemli bir organ olduğundan siz bu yöntemi uygulamadan önce bir türlü bitmek bilmeyen kulak ağrılarınız için mutlaka alanında uzman doktorlara danışın.

Sivrisinek ısırıklarının yol açtığı kızarıklıkları ve kaşıntıları soğanla yok edebilirsiniz

stlmosquitocontrol

stlmosquitocontrol

Özellikle yaz aylarında tam bir baş belasına dönüşebilen sivrisineklere karşı yeterince önlem alamazsanız ısırılmanız işten bile değil. Ama hiç endişeniz olmasın, sivrisinekler tarafından ısırıldıktan sonra oluşan o kaşıntı ve kızarıklıklar artık canınızı sıkamayacak. Çünkü soğan, bu konuda tüm desteğiyle yanınızda. Üstelik pek de pratik bir şekilde.

Sivrisineklerin ısırdığı bölgeye bir soğanı ikiye bölüp yarısını hiç bekletmeden bastırın ve yaklaşık 5-10 dakika bu şekilde bekletin. Kızarıklıkların da kaşıntının da çok çok azaldığını göreceksiniz. Bu bilgiyi hafızaya atmakta yarar var, önümüzde daha çok yaz var!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ayşe Yurtsever22 Mayıs 2018 8:00
Koreliler grip, nezle olduğu zaman, iş yerinde bile bulundukları odaya suyun içine soğan koyuyorlar zamanla soğan yeşeriyor hastalıkta ortadan kayboluyor.
Yanıtla