pinterest

Kışın Evde Oluşan Basık Havayı 2 Basit Malzemeyle Nasıl Tazeleyebilirsiniz?

Favorilerime
Ekle

Kış gelince kendine has dertleri de beraberinde getiriyor, insan soğuklardan cam-kapı açamaz hale geliyor. E tabii bu durum da bize evin içinde oluşan basık bir hava olarak geri dönüyor.

Nemdi, küftü, rutubetti derken işler iyice içinden çıkılmaz bir hale geliyor, insan evinde otururken kendini zaman zaman havasızlıktan boğulacakmış gibi hissedebiliyor.

Aspiratör gibi çeşit çeşit önleme rağmen oluşan yemek kokularından söz etmiyoruz bile...

E peki kış geldi diye sürekli basık, havasız ortamlarda mı oturalım? Olur mu hiç öyle?

Evde, kendi ellerimizle, sadece 2 basit malzemeyle nefis bir hava temizleyicisi, doğal bir oda parfümü yapalım.

Evinizin havasının bir anda ferah bir hal aldığını görünce bu uygulamayı sürekli yapmak isteyeceksiniz, eminiz.

Önce gerekli olan 2 malzemeyi tanıyalım: Portakal kabuğu ve kaya tuzu

Hazırlayacağınız ev yapımı doğal oda parfümü için sadece 2 malzemeye ihtiyacınız var aslında: Portakal kabuğu ve kaya tuzuna.

Portakalın faydalarını say say bitiremediğimiz gibi aslında portakalın sadece kabuğunda bile çeşit çeşit mucizenin saklı olduğunu öğrenmenin vakti geldi. Çünkü hiç bilinmese de portakalın sadece kabuğunda bolca mineral, flavonoidler, asitler ve esansiyel yağlar bulunuyor.

Özellikle içerdiği esansiyel, uçucu yağlar sayesinde havayı temizleme konusunda da kendisi bir uzman syılıyor. Hani portakal soyarken ortaya çıkan o mis gibi koku var ya, işte tam da o kokuyu evinizin her köşesine yaymak isterseniz portakal kabuğunu kaya tuzu ile bir araya getirmeniz yetiyor.

Peki neden kaya tuzu?

Aslında kaya tuzundan yapılan doğal tuz lambalarını mutlaka duymuşsunuzdur, kaya tuzu tek başına da havayı sağlığımıza daha uygun bir hale getirebilecek güçte. Ama onu yalnız bırakmak, evi hoş kokulardan mahrum etmek olmayacağından portakal kabuğuyla buluşturmak çok daha doğru bir alternatif oluyor. Kaya tuzu, içerdiği negatif iyonlarla havada bulunan pozitif iyonları nötrleştirebiliyor. Bakmayın negatif dendiğinde, bu yaptığıyla aslında bizi evdeki o stres, uykusuzluk, baş ağrısı yaratan atmosferden kurtarıyor.

Bununla da almayan kaya tuzu, aynı zamanda grip, nezle, astım, migren gibi birçok rahatsızlığın etkilerini de en aza indiriyor, özellikle kış aylarında evde oluşan o basık, havasız atmosferden etkilenmemizi önlüyor. Aynı zamanda nemi hapsederek küflenmelerin, rutubetlerin, tüm eve yayılan yemek kokularının da önüne geçmesini biliyor.

Portakal kabuğunun hoş kokusu ve kaya tuzunun havayı temizleyen etkileri bir araya gelince de ortaya evlere şenlik, mis kokulu nefis ve doğal bir oda parfümü çıkmış oluyor.

"Bu hava temizleyici nasıl yapılır?" diyenlere: Pratik ve doğal oda parfümü tarifi

pinterest

pinterest

Malzemeler:

 • Büyükçe bir portakal
 • Kaya tuzu
 • Nasıl yapılır?

  Büyükçe bir portakal alıyor, keskin bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye ayırıyorsunuz. Ardından bir yarısını alıp içindeki kısmını kabuğuna zarar vermeyecek şekilde güzelce çıkarıyorsunuz. Bu işlemi bir kaşık yardımıyla portakal kabuğuyla içindeki sulu kısmın birleştiği kısımdan sıyırarak yaparsanız kolayca ayırabilirsiniz.

  Ardından içi boş kalan kabuğu ağzına kadar bolca kaya tuzu ile dolduruyorsunuz. Hazırladığını doğal oda parfümünüzü bir çay tabağının ya da cam farklı bir kasenin içine yerleştiriyor ve evde havasını değiştirmek istediğiniz yere koyuyorsunuz. Dilerseniz bu doğal oda parfümünden her oda için bir tane yapabilir, banyo dahil her yere ayrı ayrı koyabilirsiniz. Bu şekilde 2-3 hafta kadar gönül rahatlığıyla kullanabilir, portakal kabuğu bozulmaya başlayıp formunu kaybettiğinde tekrar yenisini yapabilirsiniz. İşte bu kadar!

  Unutmadan, portakalın kaşıkla çıkardığınız meyve kısmını afiyetle yemeyi de ihmal etmiyorsunuz.

  Kaynak: Popsugar


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  3

  Yasemin Kan Deniz4 Ocak 2021 19:42
  çok güzel hemen deneyeceğim bilgiler için teşekkürler
  Yanıtla
  Sevgi Çolakoğlu15 Şubat 2018 15:47
  VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ DENEYECEĞİM ACABA PORTAKAL KABUĞUNU DEĞİŞTİRİRKEN TUZU DA YENİLEYECEK MİYİZ ACABA
  Yanıtla
  Zeynep Çetin 26 Şubat 2018 15:00
  Yanıtla
  Beğenmenize çok sevindik, şimdiden ellerinize sağlık diyelim. :) Portakal kabuğuyla birlikte kaya tuzunu da değiştirirseniz daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Çünkü kaya tuzu içerdiği negatif iyonlarla havada bulunan pozitif iyonları nötrleştirdiği ve nemi içine hapsettiği için 2-3 hafta sonrasında bu özelliklerini ilk günkü kadar etkili gösteremeyebilir.

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?