Neden Tahta Servis Tabaklarında Sunulan Yiyecekleri Tercih Etmemelisiniz?

Favorilerime
Ekle

Artık dışarıda restoranlarda, kafelerde yemek sipariş ettiğimiz zaman masaya bildiğimiz porselen tabaklar haricinde farklı sunumlarda gelmesine yavaş yavaş alışmaya başladık.

Tabakların yerini alan bu yeni sunum trendlerinden en bilinenlerinden biri de tahta servis tabakları. İster et, ister burger, ister sushi ve hatta ister kahvaltı sipariş etmiş olun birçok mekanda yiyecekleriniz bu tahta servis tabaklarında masaya getiriliyor.

Tüm dünyada kullanılan bu yeni trend sunum olarak çok şık gözüküyor olsa da uzmanlar uyarıyor: Hijyen ve temizliğine güvenmediğiniz yerlerde tahta servis tabaklarında yediğiniz yiyecekler sağlığınıza aslında zarar veriyor olabilir.

Neden mi?

Tahta servis tabakları neden diğerlerinden daha riskli?

Önce evimizde kullandığımız ahşap kesme tahtalarını hatırlayalım. Bıçak darbelerinin ahşap kesme tahtalarında meydana getirdiği kesikler, hele özellikle et kesiyorsanız, bakteri üretimine çok açık. Bu yüzden bize yıllarca ahşap kesme tahtalarını çatlaması, kesikler oluşması sebebiyle pek tercih etmememiz gerektiği ve hatta bulaşık makinesinde yıkamamamız gerektiği öğretildi. Çünkü bulaşık makinesi bu kesikler içindeki bakterilere ulaşıp onları öldüremiyordu.

Şimdi benzer bir durum restoranlarda kullanılan tahta servis tabakları için de geçerli. Uzmanlara göre bu tahta yüzeylerdeki kesiklere saklanan bakteriler sağlığınıza zarar verebilir. Hatta gıda zehirlenmesine bile yol açabilir.

Tabii hijyen her konuda olduğu gibi bu durum için de ayırt edici özellik. Düzgün ve doğru temizlenen tahta servis tabaklarında bu risk çok uzak bir ihtimalken temizliğine, hijyenine güvenmediğiniz mekanlarda tahta yüzeylerde yemek servis edilirken iki kez düşünmenizde fayda var.

Kısacası yine her şey mekanın hijyene verdiği önemde bitiyor.

Hijyenik olmayan tahta servis tabakları yüzünden ceza alanlar var

twitter

twitter

Uzmanların söyledikleri bir yana dünyada yaşanmış gerçek örnekler de var. İngiltere'de bir restoranda 14 kişinin gıda zehirlenmesi geçirmesinin ardından başlatılan soruşturmada serviste kullanılan tahta servis tabaklarının düzgün bir şekilde temizlenmediği, yemek kalıntılarının çatlaklarda kaldığı ve bunun zehirlenmenin sebeplerinden biri olduğunu tespit ediyorlar. Restorana önce uyarı gönderen yetkililer iki ay sonra yaptıkları denetimde servis tabaklarının yine aynı şekilde yeterince temizlenmediğini ve bu servis tabaklarının bakteri oluşumuna uygun ortamlar olduğunu gördüklerinde ise restoran sahibine 50 bin poundluk rekor bir ceza kesiyorlar.

Dediğimiz gibi tahta servis tabakları kullanan her restoranda bu risk yok. Sadece tahta servis tabakları diğer tabaklara göre daha fazla bakteri üretimine açık olduğu ve daha özenli bir şekilde temizlenmesi gerektiği için daha dikkatli olunması gerekiyor. Bu yüzden uzmanların da önerisi, sadece hijyenine, temizliğine güvendiğiniz yerlerde bu tabaklarda gelen yemekleri kabul etmeniz.

Kaynak: 1, 2, 3Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?