Neden Yemek Pişirirken ya da Tatlı Yaparken Hep Tahta Kaşık Kullanmalısınız?

Favorilerime
Ekle

Özellikle son dönemlerde ne yiyip, ne içtiğimize, kullandığımız malzemelerin yemeklere etkisinden tutun da sebze ve meyvelerin yetiştirildiği topraklara çok daha dikkat eder olduk. Tüketici olarak bilinçlenmeye, daha özenli ve dikkatli davranmaya başladık hep birlikte. Gıda farkındalığı geliştikçe mutfaklarımızın ufak ufak çehresi değişti. Aslında biraz da özümüze dönüş başladı. Kuşaktan kuşağa aktarılan en nefis geleneklerimizden biri tahta kaşıklar mutfaklarda yerini daha fazla aldı.

Artık çekmecelerimizde hep tahta kaşık bulundurma zamanı da geldi. Metal kaşıkların da elbette kullanım alanları var ancak yemek ya da tatlı yaparken hep tahta kaşık kullanmanız için birçok neden var. Tahta kaşıkların da en sağlıklı ve en düzgün şekilde kullanılması için de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Onları da açıklıyoruz. Şimdi tahta kaşıkları yeniden canlandırma zamanı!

Neden hep tahta kaşık kullanmalısınız?

Özellikle tahta kaşıklar el yapımı ise önünde saygı duruşuna geçmeli. Ağaçlardan tek tek oyulmuş, el emeği göz nuru bu güzellikler çok eski yıllardan beri mutfaklarımızın vazgeçilmezlerinden. Son zamanlarda yerini metal, silikon ya da bambudan oyulmuş ürünlere bırakmış olsalar da yine birçok evde mutlaka bir tane dahi olsa tahta kaşık bulunuyor. Şimdi biraz o tahta kaşık sayısını neden daha çok arttırıp neden hep tahta kaşık kullanmanız gerektiğini anlatalım.

Tahta kaşıkların en güzel yönlerinin başında kullanıldıkları tava ya da tencereleri hiç çizmemeleri geliyor. Metal ürünler kullanıldığı zaman yapıları nedeniyle yüzeyleri çizebiliyor ve bunun sonucunda istenmeyen sonuçlar doğabiliyor. Çizikler nedeniyle yüksek ısılarda pişirme işlemi gerçekleştiren araç-gereçlerin de sağlıksız yönlerinin açığa çıkma tehlikesi ön plana çıkıyor. Özellikle demir döküm tava ve tencerelerinin yüzeylerindeki herhangi bir derin çizik onların yeniden sağlıklı bir şekilde kullanılmamasına neden oluyor. Sırf bu yüzden bile tahta kaşık kullanmakta fayda var.

İkinci nedenine gelecek olursak ısıyı çok zor iletmeleri. Metal araç-gereçler ısıyı çok kolay iletirken, tahta kaşıkla çok uzun süreler boyunca bir şey karıştırmak istediğinizde hem eliniz yanmaz hem de pişirme araçlarınız çizilmez. Özellikle saatlerce karıştırılması gereken yemek ve tatlılarda ya da kazan yemeklerinde tahta kaşık kullanmanızı öneririz.

Özellikle reçel gibi şekerli ve uzun süre dayanmasını istediğiniz tariflerin, yoğurt gibi sulanmamasını istediğiniz ya da ekmek gibi mayalı ürünlerin yapım aşamasında metal değdirmemeniz gerekiyor. Metal içinde bulunan maddeler nedeniyle bu tarz yiyeceklerin içindeki maddelerle tepkimeye girebiliyor ve yapılarını bozabiliyor.

tahta-kasik-recel

Tam kıvamında mayaladığınız yoğurt zaman içerisinde çok sulanıyorsa, reçelleriniz şekerlenip sulanıyorsa ya da hamurunuz dilediğiniz gibi kabarmıyorsa bunun sebebi metal kaşık kullanıyor olmanız olabilir. Bu nedenle yapım ve tüketim aşamalarında mutlaka ama mutlaka tahta kaşık kullanmanızı öneririz.

Yemek yaparken birçoğumuz metal kaşık kullandığımızda yemeğin tadının değiştiğini düşünüyor. Bunun da önüne yine tahta kaşık kullanılarak geçilebilir. Ayrıca süt gibi ürünleri kaynatırken taşmasını engellemek için de tahta kaşıktan yardım almak mümkün.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden ötürü siz mutfaklarınızdan tahta kaşıklarınızı hiç eksik etmeyin.

Tahta kaşık kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler

cdn3.bigcommerce.com

cdn3.bigcommerce.com

Mutfaklarınızdan tahta kaşıkları eksik etmediğiniz gibi uzun süre tahta kaşıkları sağlıklı bir şekilde kullanmanın bazı püf noktaları var. Aksi takdirde tahta kaşıklar dahi sağlıksız ve kullanışsız hale gelebilir.

Tahta kaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkamamaya özen gösterin. Sünger yardımıyla temizledikten sonra 1 bardak suyun içinde 1 saat kadar bekletip tekrar yıkayıp kurulayarak kullanın. Bu şekilde ömrünü uzatmış ve temiz bir şekilde kullanmış olursunuz. Mutlaka kurutarak kullanın. Islak bir şekilde kurumaya bırakmayın. Tahta kaşıklarınızı maksimum 2 yıl kullanmaya dikkat edin. Cilalı tahta ürünleri tercih etmemeye özen gösterin ve tahta kaşıklarınızı zımparalamaktan kaçının.

Bunlara aman dikkat! Sağlıklı olduğu için tercih ettiğimiz güzelim tahta kaşıklarımız dikkatsizlikten sağlıksız hale gelmesin.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?