Havalar İyice Soğumuşken: Boğaz Ağrısını Şıp Diye Kesecek Ev Yapımı Doğal Karışım

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253466 takipçi1773 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Mayıs 15, 2018
Duygu Arslan
Kasım 7, 2017
Cemre Özgüzel
Mart 23
Zeynep Çetin
Temmuz 19, 2017

Havalar soğuk, çok soğuk.

Dolayısıyla çevremizde nezle, grip, soğuk algınlığına yakalanan birçok insan görüyor, şifayı kapmamak için kat kat giyiniyor, kendimizi korumaya çalışıyoruz.

Ama sinsi mikropların bizi alt ettiği durumlar da olabiliyor, bir sabah iğne iğne batan bir boğaz ağrısıyla uyanıyor, yutkunmakta zorluk çekiyor, boğazımızdaki o kaşıntı hissinden kurtulamıyoruz.

Ama aslında boğaz ağrısını daha ilerlemeden kesmek ve ondan kurtulmak sandığınızdan çok daha kolay. Bu sefer eczane raflarındaki ilaçlardan değil tamamen doğal malzemelerden yardım alıyor ve evde çok basit bir karışım hazırlıyoruz.

Şifa olsun dileklerimizle, buyursunlar...

Not: Tarifini vereceğimiz ev yapımı karışımlar tamamen doğal malzemelerden oluşuyor olsa da vücudunuzun malzemelere tepki vermesi ihtimaline karşı doktorunuza danışmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Boğaz ağrısı için ev yapımı gargara tarifi

Önce ana malzememizi tanıyalım: Elma sirkesi! Asit bakımından çok zengin olan ve antibakteriyel özellikler taşıyan elma sirkesi dokuların pH seviyesini azaltmada yardımcı olarak boğaz ağrısına yol açan bakterileri de yok ediyor.

Biz önce elma sirkesiyle yapabileceğiniz bir gargara tarifi ile başlayalım, onu kullanarak hazırlayabileceğiniz diğer boğaz ağrısı düşmanı karışımlarla devam edelim.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 bardak ılık su
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Nasıl yapılır?

  Tek yapmanız gereken bir bardak suya önce elma sirkesini, ardından tuzu eklemek. Acıdan hoşlanıyorsanız dilerseniz yarım çay kaşığı acı biber de ekleyebilirsiniz. Ardından bardağı bir çay kaşığı yardımıyla iyice karıştırın.

  Bu karışımla ağzınızı gargara yaparak 3-4 dakika boyunca çalkalayın ve lavaboya tükürün. Gün içinde üç kez bu gargarayı kullanabilirsiniz.

  Elma sirkesiyle yapabileceğiniz farklı şifalı karışımlar da var

  stylecraze

  stylecraze

 • 1 bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırarak günde 2-3 bardak tüketin.
 • Diğer bir yöntem ise boğaz ağrısıyla birlikte öksürüğü de kesmesiyle bilinen şu karışım: Su olmadan 4 yemek kaşığı elma sirkesiyle 4 yemek kaşığı balı karıştırın. 3-4 saat arayla bu karışımdan bir kaşık içebilirsiniz.
 • Herkese şifa olsun!

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?