kirkkilit-otu-faydalari-yeni-one-cikan

Onu Tanımadan Geçen Her Gününüz İçin Üzülebilirsiniz: Kırkkilit Otu

Favorilerime
Ekle

Doğaya olan ilgimiz arttıkça her geçen gün daha farklı bitkilerle de tanışıyoruz aslında.

Öyle ki bugüne dek adını bile hiç duymadığımız nasıl güzel bitkiler, onlardan yararlanabileceğimiz ne kadar çok alan varmış gördükçe, öğrendikçe şaşırıyoruz.

Eğer siz de doğaldan yana olanlardansanız, kış boyu evinizden ıhlamurları, balları, zencefilleri eksik etmiyorsanız, doğaya yüzümüzü döndükçe kazançlı çıkacağımızın bilincindeyseniz yaklaşın böyle.

Bugün sizi bugüne dek belki de hiç bilmediğiniz ilginç bir bitkiyle tanıştıracağız; kırkkilit otu ile. Kırkkilit otunun faydalarını, kullanımını, kırkkilit otu çayının yapılışını öğrenince, onu tüm yönleriyle tanıyınca çok seveceksiniz, eminiz.

Buyursunlar...

Kırkkilit otu nedir?

tarimpusulasi

tarimpusulasi

Kırkkilit otu, belki herkesin bilmediği ama bilenin de vazgeçemediği şifalı bitkilerden biri desek yanlış olmaz. Ülkemizin birçok yerinde, yol kenarlarında dahi kolaylıkla yetişen, sulak toprakları seven bir bitki kendisi.

Kırkkilit otu, farklı yörelerde atkuyruğu otu, zemberek otu, kuş kuyruğu otu, çamotu gibi değişik isimlerle de anılabiliyor. Küçük, sivri uçlu yaprakları biberiye benzeri birçok bitkiyi andırsa da kendine has yeşil tonu ve daha iri olması nedeniyle kolayca ayırt ediliyor.

Dünya üzerinde birçok türü bulunan kırkkilit otunun ülkemizde 7 türü olduğu biliniyor. Faydalarıysa onu özellikle son zamanlarda oldukça popüler hale getirmeye başladı, bizden söylemesi.

"Faydası neymiş ki?" diyenleri hemen aşağı doğru alalım.

Kırkkilit otu faydaları nelerdir?

kirkkilit-otu-faydalari-one-cikan

Kemik sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor

 • Kırkkilit otu, içindeki silis adlı bir madde sayesinde kemik sağlığını koruyor, kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynuyor.
 • Kemikle ilgili yaşanan sorunlara çözüm olabiliyor

 • Bu özelliğiyle, çoğunlukla ileri yaşlarda görülen osteoporoz, yani kemik erimesi rahatsızlığına çare oluyor, kırılan kemiklerin de iyileşme sürecine destek olduğu biliniyor.
 • Eklem ağrılarına da iyi geliyor

 • Tıpkı kemikte olduğu gibi eklemlerde de olumlu etkiler gösteriyor, eklem ağrılarını ortadan kaldırmada yardımcı oluyor.
 • Saç ve tırnak sağlığını destekliyor

 • Saçların, tırnakların sağlığını destekliyor, kolayca kırılmalarının önüne geçiyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

 • Kırkkilit otu, birçok şifalı bitki gibi bağışıklık sisteminin de sağlıkla çalışmasını sağlıyor, antioksidan özelliğiyle kış hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini azaltıyor.
 • Birçok kanser türüne yakalanma riskini de azaltıyor

 • Kırkkilit otunun birçok kanser türüne karşı vücudunu koruyucu etkiler gösterdiği de söyleniyor.
 • Böbreklere iyi geliyor

 • Bu ottan yapılan çayın böbrekler üzerinde de büyük etkisi oluyor, vücuttan fazla suyun atılmasını sağlayarak idrar söktürücü bir etki yaratıyor.
 • Ödem ve şişliğe iyi geliyor

 • Fazla suyun atılması nedeniyle vücutta oluşan ödem, şişkinlik gibi sorunları çözüyor, doğal bir ödem attırıcı olarak görülüyor.
 • Romatizma ağrılarına da iyi geliyor

 • Eklemlerin sağlığını koruduğu için romatizma ve gut rahatsızlığı gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkan ağrıları da dindirdiği söyleniyor.
 • Kansızlığa olumlu etkileri bulunuyor

 • Anemi, yani kansızlık gibi sorunlar üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.
 • Ağız ve diş sağlığını koruyor

 • Diş eti kanamalarına, ağız içinde oluşan yaralar başta olmak üzere vücutta oluşan birçok yaralanmaya iyi geliyor, yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.
 • Böbreklerde ve midede yaşanan sorunların çözümünü hızlandırabiliyor

 • Son olarak, böbrek taşı, mide ülseri gibi ciddi rahatsızlıklara da iyi geldiği söyleniyor, ancak çeşitli yan etkileri olabileceğinden ciddi rahatsızlıkları olanların doktorlarına danışmadan asla kullanmaması büyük önem taşıyor.
 • Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır?

  kirkkilit-otu-faydalari-yeni-one-cikan

  Kırkkilit otunun en yaygın kullanım şekli çayını yapıp içmek. Güvenilir aktarlardan temin edebileceğiniz kuru ya da taze kırkkilit otu ile evde ellerinizle çay hazırlayabilirsiniz. Nasıl yapılır diyenler için hemen tarifimizi de vermiş olalım:

  Kırkkilit otu çayı tarifi için gerekli malzemeler:

 • 2 dal taze kırkkilit otu ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit otu
 • 1 su bardağı su
 • Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır?

  Suyu kaynatın ve bir bardağın içine alın. Kaynattığınız bu suyun içine kırkkilit otunu ekleyin ve demlenmeye bırakın. Eğer kuru kırkkilit otu kullanıyorsanız 10 dakika kadar demlendirmeniz yeterli olacaktır. Ancak taze kırkkilit otu kullanıyorsanız bu süreyi 20 dakikaya çıkarmanız daha doğru ve etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır, bizden söylemesi.

  Kırkkilit otu çayıyla ilgili daha detaylı bilgi ve tarif için sizi kırkkilit otu çayı yazımıza da alabiliriz.

  Bu çayı en fazla 2 ya da 3 hafta süreyle her gün 1 bardak kadar içebilirsiniz ancak ölçüyü asla kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aşağıda saydığımız birçok ciddi yan etkiyle karşılaşabilirsiniz, aman diyelim.

  Eğer saçlarınızı güçlendirmek için kullanmak istiyorsanız kırkkilit otu çayını içmek bir yana, dilerseniz bu çayı soğutup şampuanınızın içine ekleyerek de kullanabilir, faydalarını daha hızlı bir şekilde görmeye başlayabilirsiniz.

  Kırkkilit otunun zararları nelerdir?

  kirk-kilit-otu-faydalari-4

  Kırkkilit otunun faydalarını, kullanımını saydık ama zararlarından da söz etmeden bitirmek olmazdı. Öncelikle kırkkilit otunu da tabii ki tüm bitkiler hatta tüm yiyecek ve içecekler gibi ölçülü bir şekilde kullanmak büyük önem taşıyor, bu zaten cepte.

  İkinci olarak böbrekleriyle ilgili bir rahatsızlığı bulunanların, böbrek yetmezliği yaşayanların kesinlikle kullanmaması gerekiyor. Aynı şekilde hamilelik dönemindeki kadınlara, emziren annelere de asla önerilmiyor.

  Bunlar dışında potasyum değeri düşük insanların, kan sulandırıcı ilaçlar kullananların, özel bir tedavi gerektiren ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunanların da kullanmaması gerekiyor.

  Sözün kısası, yukarıda saydığımız durumlardan herhangi biri bile size yoksa, siz yine de bir bitkiyi, fayda görmek amacıyla kullanmaya başlamadan önce aile hekiminize ya da ilgili alanda uzman doktorlarınıza danışın, onların önerilerinin aksine bir adım atmayın. Kendinize fayda sağlamak isterken bilmeden zarar vermiş olmayın, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?