Kabuğu Kolaylıkla Soyulsun, İçi Yumuşacık Olsun: Haşlamadan Kestane Nasıl Pişilir?

Favorilerime
Ekle

Takvimler kış aylarını göstermeye başladığı zaman tezgahlarda kestanelerin de hakimiyeti başlar. Sokaklardaki arabalardan hafif yanık kestane kokusu yayılır. Soğuk havalar ilaç gibi gelir lezzetiyle. Kestane, nostaljik lezzetlerden de biridir. Küçüklüğünüzde kocaman kuzine sobaların yanında oturup kestane yemişseniz, o nefis kestanelerin lezzeti damağınızdan asla silinmemiştir, eminiz. Kış aylarının bu hafif tatlı, çok doyurucu lezzetini evlerde en kolay şekilde pişirmenin yöntemini anlatıyoruz.

Aldığınız kestaneleri haşlamadan, içleri yumuşacık şekilde soymanın sırları burada! Üstelik kabuğunu ayıklarken hiç zorlanmayacaksınız. Keyfi de lezzeti de bol olsun. Hadi buyurun.

Haşlamadan kestane nasıl pişirilir?

kestane-nasil-pisirilir2

Kestane pişirirken en çok sorun yaşanan konuların başında içinin tam pişmemesi ve kabuğunun rahatlıkla çıkmaması geliyor. Kestane bazen çok fazla pişip dış kabuğu hızlıca yanabiliyor ve iç kısmı da kuru kalabiliyor. Bu da kestanenin lezzetini doya doya çıkarmaya engel olan durumlardan oluyor. Kestaneyi en hızlı ve lezzetli bir şekilde pişirmek için fırından destek almak yeterli. Fırınınızı 200 derecede ayarda ısınmaya bırakın. Fırınınız ne kadar sıcak olursa kestaneniz o kadar nefis bir şekilde pişecektir. Ardından kestanelerinizi bıçak yardımıyla çok derin olmayacak şekilde + şeklinde çizin.

kestane-nasil-pisirilir3

Bir kaba sıcak su koyun. Kaba çizdiğiniz kestaneleriaktarın. Suyun kaynar olmayan sıcak bir su olmasına dikkat edin ve yaklaşık 10 dakika kadar kestaneleri suda bekletin. Kestaneleriniz çok büyükse 15 dakika bekletmeniz yeterli. Kestaneleri suyun içinden çıkarıp kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın. Ardından fırın poşetine yerleştirin. Ağzını sıkıca kapatarak fırına verin. Fırın poşetiniz yoksa yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine dizin ve fırına verin.

kestane-nasil-pisirilir1

Kestanenin sertliğine göre 20-30 dakika civarı kestanelerinizi 200 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirin. Üzerindeki kabukların hafif ayrılmaya başladığını göreceksiniz. Bu kestanelerinizin piştiğinin göstergesi. Fırından alıp poşetten çıkarın. Kuru ve temiz bir mutfak bezinin arasına alıp soğutun ya da kapağını kapatabileceğiniz cam bir saklama kabına aktarıp hafif terletin. Ardından hafif soğuyunca kabukları kolaylıkla ayrılacaktır. Kestaneleriniz afiyetle tüketmeye hazır. Şimdiden ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Seher Kaya22 Aralık 2020 10:54
Teşekkürler 🤩
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?