Piraye Taş Plak Meyhanesi

Piraye Taş Plak Meyhanesi: Kadıköy'de Şiir Tadında Bir Meyhane

Favorilerime
Ekle

Musikiye gönül veren Orhan Veli’nin de dediği gibi rakının kendisine değil de sohbetine gönül verenlerdenseniz; Nazım Hikmet’ten Cemal Süreya'ya, Atilla İlhan’dan Tezer Özlü'ye, Türkan Şoray’dan Müzeyyen Senar’a kadar duvarlarını siyah-beyaz güzel adam ve kadın portrelerinin süslediği, antika objelerle bezeli, şiir tadında bir yerin kapısını aralıyoruz.

Ege ve Rum mezelerini tadabileceğiniz, orijinal gramofondan yayılan taş plak sesinin ruhunuzu okşadığı Piraye Taş Plak Meyhanesi’ne Yemek.com olarak konuk olduk. Titizlik ve sevgiyle hazırlanan ödüllü mezelerin yanı sıra ara sıcak ve ana yemek olarak kiremitte servis edilen Piraye Taş Plak Meyhanesi tariflerinin püf noktalarını şefinden dinledik.

Piraye Taş Plak Meyhanesi İç Mekan

Fotoğraf: Özgür Bakır / Piraye Taş Plak Meyhanesi İç Mekan

Piraye; Temmuz 2011’den bu yana lezzet ve huzurundan emin bir şekilde, asma altı gölgesinde kendi kabuğuna çekilmiş bir çıkmaz sokakta hizmet veriyor. Kadıköy’ün göbeğinde yer alan boğaya sırtınızı verip Bahariye Yokuşu’nu çıktığınızda Yapı Kredi’nin bulunduğu sokaktan dönün. Müjdat Gezen Tiyatrosu’nun da yer aldığı çıkmaz sokağın sonunda şehrin keşmekeşinden saklanan Piraye Taş Plak Meyhanesi’yle göz göze geleceksiniz.

Sakin bir vakitte açtıysanız o kapıyı, taş plak kayıtlarından yükselen Müzeyyen Senar ya da Zeki Müren’in sesini duymanız an meselesi. Korkmayın göz göze geldiğiniz portrelere selamınızı verin ve girin içeri.

Piraye Taş Plak Meyhanesi Fotoğraflar

Fotoğraf: Özgür Bakır / Piraye Taş Plak Meyhanesi Fotoğraflar

Ege sıcaklığında meyhane kültürünü Kadıköy’de yaşatmak isteyen Talat Bey, eşi ve iki baldızının göz bebeği Piraye. Anason kokan kadehlerin hasrete, huzura ve dost sohbetine kalktığı, mütevazi ve samimi bir aile işletmesi.

Taş, ahşap ve cam ağırlıklı göz yormayan dekorasyonu; ısıtmayı sağlayan tarihi sobalar,  aile yadigarı fotoğraflar, hangi satırlara tanıklık ettiği bilinmeyen antika daktilolar ve gaz lambaları tamamlıyor. Televizyon ve kulak tırmalayan müzik yayını yok. Sade ve sadece sohbetin koyuluğuna göre derinden işitebileceğiniz taş plaktan yayılan musiki tınıları... Kışın üzeri kapalı olan ve cam paravanlarla ayrılmış arka bahçe; yazları şehrin göbeğinde, ağaç gölgesinde demlenme olanağı tanıyor.

Piraye Taş Plak Meyhanesi Kış Bahçesi ve İç Mekan

Fotoğraf: Özgür Bakır / Piraye Taş Plak Meyhanesi Kış Bahçesi ve İç Mekan

Piraye mutfağı Talat Bey’in baldızı Sevgi Hanım’a emanet. Çocukluktan beri farklı kaynaklardan araştırdığı, Ege otları hakimi annesinden öğrendiği, profesyonel şeflerden lezzet tüyolarını dinlediği tarifleri kendi el lezzetiyle harmanlıyor. Tarifini de aldığımız közlenmiş patlıcan mezesi Papagannis, ada çayının mezede de rüştünü ispatladığı Adalı,  fesleğenli levrek marin, zeytinli hamsi, girit ezme, soslu çiroz, kaya koruğu, biber borani, kabak tarama, ahtapot salatası Ege esintili mezelerden birkaçı.

Masaya geldiği an sıcaklığıyla kalpleri ısıtan ve sebze yatağında fajita usulü servis edilen kiremitte Midilli köftesi, kiremitte yaprak ciğer, Girit kavurması, Piraye’ye özgü farklı şekillerde hazırlanıyor. Mevsiminde taze olarak seçilen balıklar ızgara ve tava olarak servis ediliyor.

Sadece Cumartesi ve Pazar sabahları, “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyen Cemal Süreya’yı anmak için kahvaltı servis ediyor Piraye. İstanbul, İzmir ve Piraye otantik kahvaltı tabakları; menemen, yumurta ve gözleme çeşitleriyle desteklenebilir. Unutmadan: Taş Plak Meyhanesi ve Otantik Kahvaltı bölümleri için önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Piraye Taş Plak Meyhanesi İç Mekan

Fotoğraf: Özgür Bakır / Piraye Taş Plak Meyhanesi İç Mekan

Açıldığı günden bu yana sokağına neşe, musiki ve tarih katan Piraye Taş Plak Meyhanesi, kendi adabı ve sadeliğinde meyhane kültürünü yaşatmak için dost sohbetinin dibine vurmak isteyen yeni misafirlerini bekliyor.

Piraye Taş Plak Meyhanesi Şef Sevgi Gülmez

Fotoğraf: Özgür Bakır / Piraye Taş Plak Meyhanesi Şef Sevgi Gülmez

Şefi Tanıyalım: 1977 İzmir doğumlu alaylı şef Sevgi Gülmez, Ege otları ve zeytinyağlılarla birlikte çocukluktan beri denediği yemekleri Temmuz 2011’den bu yana aile işletmeleri olan Piraye Taş Plak Meyhanesi için hazırlıyor. Mutfak trendlerini takip eden şef, deneme yanılma yoluyla ortaya çıkardığı tatları misafirleriyle paylaşıyor.

Adres: Serasker Cad. Rıza Paşa Çıkmazı Bahariye/Kadıköy

Piraye Taş Plak Meyhanesi, Kadıköy’e nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?