instagram

Beyoğlu'nda Yemek Yenebilecek Yer Yok Diyenlere Cevap 9 Esnaf Lokantası

Favorilerime
Ekle

17. yüzyıldan günümüze İstanbul’un en püpüler ilçelerinden biri olmayı başarabilmiş Beyoğlu’nda her canlı bir gün bir yemeği tadacaktır elbet ama hangi yemeği?

İlçe sınırları dahilinde, İstiklal Caddesi, Şişhane, Cihangir, Karaköy ve Galata olunca seçenekler de günden güne artıyor. Bütçe dostu, mideyle birlikte göz de doyuran esnaf lokantaları ise binlerce Beyoğlu mekanı arasında en az konuşulanları olmaya aday. Foursquare’de check-in yapılacak kadar 'cool' gözükmediği için mi, yoksa sadece yemeğe odaklanıp 20 dakika içinde hızlı bir deneyim bahşettiği için midir bilinmez ama Beyoğlu’nda konuşulmaya değecek esnaf lokantası sayısı bir hayli fazla.

İşte Beyoğlu sokaklarında iyi günde kötü günde her zaman yanınızda olacak 10 esnaf lokantası:

1. Şahin Lokantası

İsmail Şahin tarafından 1967’de açılmış bu lokanta, 30 küsür yıldan beri aynı başaşçısıyla menüyü hazırlayıp aynı kasaptan etini alıp aynı yerde, aynı lezzetleri müdavimlerine sunuyor. Beyoğlu’nda çalışanların bır sığınma noktası olan Şahin Lokantası’nda Arnavut Ciğeri de enginar yemeği de çok lezzetli. Hafta içi öğlen saatlerinde uğrayabileceğiniz lokantada belirli günlerde döner de servis ediliyor. Ama esnaf lokantasının iyisini bulmuşken, o dev yuvarlak tepsilerde o gün şansınıza hangi yemek çıkmışsa onu yemeniz tavsiye olunur. Öğle tatilinde yer bulmak zor ama öğle tatilinden sonra da yemek bulmak zor, kendinizi zorluklara hazırlayın.

Şahin Lokantası adres: Asmalı Mescit Mh., Orhan Adlı Apaydın Sokak No:11, Beyoğlu, İstanbul

2. Lades Lokantası

İstiklal Caddesi’nde yürürken asla gözünüze çarpmayacak olsa da Beyoğlu’na damgasını vurmuş lokantalardan biridir Lades. Sadri Alışık Sokak’ta hakimiyetini kurmuş, tavuk göğsü, tavuksuyu çorbası ve menemeniyle üç farklı insan tipini de kendine aşık edebilmiş, hem akıllı, hem seksi hem de güzel bir mekan olan Lades’te öğle ve akşam yemeklerinizi yiyebilir, sabahları bir benzerini başka bir yerde bulmanızın çok zor olduğu menemen ve sahanda yumurtalarını tadabilirsiniz. Pazartes- Perşembe döner, Salı günleriyse Arnavut ciğeri günü. Şansınıza talaş böreği çıkmış bir güne denk gelirseniz, içi parça et dolu pufidik böreğin lezzetinin yanında gönüllerde tahta sahip olacak bir Instagram fotoğrafına sahip olabilirsiniz. Kısa günün karı...

Lades Lokantası adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, Sadri Alışık Sokak, No 14/A, Beyoğlu, İstanbul

3. Balkan Lokantası

Beyoğlu’nun eskilerinden değil ama en efektiflerinden Balkan Lokantası’nda günün her saati yemek bulabilmeniz mümkün. Salatasından, tatlısına, çorbasından kızartmasına tam bir yemek cenneti olan Balkan Lokantası’nda tavuksuyu çorba ve ıspanaklı tavuk yemeği yanında tatlı ve yoğurda 10 lira civarı bir hesap öder, güzel yemekle karnınızı ucuza doyurmanın keyfini yaşarsınız. Tatlılarının yemekleri kadar iddialı olmadığını söylemekte yarar var ama şekersiz doymayan bünyeler için yine de kurtarıcı. İstiklal ve Cihangir sınırlarında yaşayanlaraysa dev hizmet, istediğiniz yemeği paket alıp akşama TV karşısında ev yemeği keyfi de yapabilirsiniz.

Balkan Lokantası adres: Hüseyin Ağa Mahallesi, Duduodaları Sokak, No 4, Nevizade, Beyoğlu, İstanbul

4. Ehli Tat Lokantası

Nevizade’nin sonunun bağlandığı sokak olan Balo Sokak’ta, patlayacak kadar yeseniz de bütçenizi asla zorlayamayacak, her daim kalabalık, İstiklal Caddesi civarındaki lokantalarının hası, Ehli Tat’da, alışılmışın aksine ızgara köfte ve tavuk çeşitleri de yiyebilirsiniz. Kaşarlı köftesi ve tavuk pirzolası çok lezzetli olan Ehli Tat, akşam ortamlara akmadan önce karnınızı ucuza ve nispeten sağlıklı doyurmanız için bire bir.

Ehli Tat Lokantası adres: Hüseyinağa Mahallesi, İstiklal Caddesi, Balo Sokak, No 21, Beyoğlu, İstanbul

5. Nato Lokantası

Türkiye Nato’ya kabul edilmiş ve siz de bu büyük adımı günlük yaşantınıza da taşımak istiyorsunuz. Ne yaparsınız? Tabii hemen bir lokanta açıp adını Nato koyarsınız. Böylece, artık sadece bir gün değil her gün Nato’ya girersiniz. İşte Nato’nun sahibi de aynı böyle düşünmüş ve Karaköy’ün arka sokakları, hala sadece arka sokaklarken İstanbul’un Guardian gazetesine bile konu olmuş lokantasını açmış. Sadece öğle yemeği saatlerinde servis yapan Nato’da günlük olarak çıkan yemeklerin her biri ayrı güzel ama orman kebabı ve fırında köftesi bizce en güzel. Döneri de o çocukluğunuzu hatırlatan eski özel tada sahip. Çalışmadığınız bir öğlen, Karaköy’de kahvenizi içmeden önce, yemeğinizi Nato’da yiyin, pişman olmayacaksınız. Tabii Nato’yu Nato yapansa garsonların özel ilgisi, gerçek bir esnaf işletmesi olması ama bunları da Karaköy’de çalışma şansına erişirseniz deneyimleyebilirsiniz.

Nato Lokantası adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Necatibey Caddesi, Karanlık Fırın Sokak, No 4, Beyoğlu, İstanbul

6. Lale Lokantası

Beyoğlu’nun pek akla gelmeyen köşelerinden biri olan Hasköy’de, Haliç’in arkasına saklanmış bir lezzet cenneti olan Lale Lokantası el değmemiş bir esnaf lokantası olarak 1970’ten beri olur da bir gün onu keşfedersiniz diye sizleri bekliyor. Dondurmalı irmik helvası ve kabak tatlısının yerini İstanbul’da doldurabilecek başka bir lokanta biraz zor bulunur. Kadınbudu köfte veya hünkar beğendinin yanına iç pilav alıp üstüne de esnaf lokantalarının olmazsa olmazı ikram çayınızla tatlınızı yiyin, sonraysa Haliç kıyısında güzel bir yürüyüş. Hasköy’ü ve bu lezzetlerin tadına bakmak için bir öğleden sonrası yeterli. Lale lokantası hafta sonları kapalı, plan yaparken aklınızda bulunsun.

Lale Lokantası adres: Piri Paşa Mh, Şabandere Sok, No:50, Hasköy, Beyoğlu, İstanbul

7. Beyaz Lokanta

İmam Adnan sokakta, kırmızı beyaz masa örtüleri ve vitrine yığılmış köfteleri ile Beyaz Lokanta sizi İstiklal Caddesi’nde esnaf lokantasında gibi hissetmeyeceğiniz bir lokantaya davet ediyor. İstiklal Caddesi ile bütünleşmiş cama yapışmış köfte yığınlarının yaratıcısı Afacan Köfte’ye ait bir lokanta olan Beyaz, Afacan’ın Beyoğlu’nun günden güne pahalanan dünyasına daha fazla ayak uyduramayıp kapanmasından hiç etkilenmemişe benziyor. Ehli Tat ile neredeyse aynı konseptte olan Beyaz’da, fiyatlar çok az daha yüksek ama ortam da bir tık daha güzel. Beyaz’da tavuklu pilav, haydari ve kaşarlı köfte deneyin, o fiyata o lezzet, siz de şaşıracaksınız.

Beyaz Lokanta adres: Şehit Muhtar Mahallesi, İstiklal Caddesi, İmam Adnan Sokak, No 10, Beyoğlu, İstanbul

8. Özkonak Lokantası

Cihangir’in meşhur kahvesinin karşı sokağında, eğer dikkatli bakmazsanız varlığını bile fark etmeyeceğiniz, gizli bir esnaf lokantası Özkonak. Kimileri mantısı, kimileriyse dev porsiyonlarda tas kebabı ve pilavı için müdavimi olsa da Özkonak’ın asıl ünü tavuk göğsünden gelir. Sütlü tatlılarının tamamını manda sütüyle yapan lokantaya bir uğrayın, yemeğinizi yiyip tatlınızı paket alın, sonra da gelen geçeni izlemek için kahvede bir çayla tatlınızı yiyin. Cihangir’in eskilerinin ritüellerini bir Cumartesi de siz uygulayın.

Özkonak Lokantası adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Akarsu Caddesi, No 46/B, Beyoğlu, İstanbul

9. Bankalar Lokantası

foursquare | Bankalar Lokantası

foursquare-Bankalar Lokantası

Karaköy’ün ünlü caddelerinden Bankalar Caddesi'ndeki yüksek binaların arasından girilen geçmişi eskiye dayanan bir lokanta Bankalar. Bir şubesi de Kemeraltı caddesindeydi, ancak o, kentsel dönüşüm mağduru oldu. Her şeye rağmen ayakta duran Bankalar caddesindeki şube, caddedeki diğer binaların aksine biraz basık olsa da esnaf lokantasından son beklentimiz yüksek tavan olduğu için pek mesele etmiyoruz. Gördüğünüz anda yıllardır orada olduğundan emin olacağınız garsonlarla sohbet edip et yemeklerini deneyin. Yemekten sonra, lokantanın buhar olmuş camlarının arkasında, Karaköy esnafının yokuştan telaşlı iniş çıkışlarını izlerken ikram çayınızı yudumlayın, ne de olsa esnaf demek çay demek.

Bankalar Lokantası adres: Perşembe Pazarı Caddesi, No: 5, Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

pan_de_spain15 Ocak 2016 17:16
balkan lokantası gerçekten güzel ve uygun fiyatlı...balkanlardan kötü bişey gelemsi mümkün mü soğuk hava dışında:)))
Yanıtla
Behice Gokakin24 Ocak 2015 17:49
Haberleri almaktan cok mutlu olacagim
Yanıtla
Sinem Aydoğan24 Ocak 2015 15:37
Beyaz Lokanta'ya tatli yemek icin gittigim dogrudur ,fiyatlar da 3 lira civari :) Sütlacı anne eli değmiş gibi.Kazandibi de unlu muhallebicilerinkiyle yarisir durumda...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?