La Brise Brasserie

La Brise: Nişantaşı'nda Fransız Esintili Bir Brasserie

Favorilerime
Ekle

not: Hemen aşağıda nefis tariflerine ve mekan tanıtımına göz atabileceğiniz La Brise Brasserie 2015 yılı itibarıyla maalesef kapanmıştır.

Ahşap ağırlıklı şık dizaynı ve sıcak atmosferiyle Nişantaşı’nda gerçek brasserie tutkunlarının isteklerine tam olarak cevap veren La Brise, Fransız mutfağının damakta iz bırakan tatlarıyla misafirlerini buluşturuyor.

Televizyon programlarından da aşina olduğunuz şef Esen Hünal Blake’nin mutfağına Yemek.com olarak konuk olduk. Geleneksel usullerde hazırlanan ve yıllardır menüdeki yerini koruyan La Brise Brasserie tariflerini, sizler için not aldık.

La Brise Brasserie

Fotoğraf: Müjde Çapraz / La Brise Brasserie Nişantaşı

The North Shield markasının yaratıcısı Teoman Hünal’ın "ilk olarak" 2007 yılında Asmalımescit’e kazandırdığı ve Fransızca’da “esinti” anlamına gelen La Brise, 2012 yılı itibariyle yenilenen menüsüyle artık sadece Nişantaşı’nda hizmet veriyor.

La Brise, tipik bir aile işletmesi. Mekanın dekorasyonu Teoman Hünal’ın diğer kızı Seda Bilgin’e emanet. Müdavimlerin de isteği doğrultusunda Asmalımescit’teki dekorasyon korunarak Nişantaşı’na birebir adapte edilmiş. Ahşap ağırlıklı dekorasyon, duvarları kaplayan aynalar, mekanda yaşanmışlık hissi veren biblo ve objeler, birbirine yakın duran masalarla sıcak bir atmosfer yaratılmış. Bekleyen müşterileri ağırlayabilecekleri, girişin ilerisinde uzanan bar da tasarımın bir parçası olarak kompozisyonda yerini almış.

La Brise Oturma Düzeni

Fotoğraf: Müjde Çapraz / La Brise Brasserie Oturma Düzeni

Mutfak Beyoğlu’nda olduğu üzere ailenin küçük kızı Esen Hünal Blake’ye teslim. Menüde yerini koruyan Fransız tatların yanına mevsimsel ve günlük olarak değişen lezzetler eklenmiş.

Çoğu restaurant menüsünde göremeyeceğiniz, tarifini de aldığımız “Soğan Çorbası”, “Paris Brest Tatlısı”, “Mantarlı Bonfile” dışında şatobiryan, tarhunlu piliç, çiğ et sevenlerin gözdesi steak tartar, ördek konfi, tartalet ve et çeşitleri öne çıkan lezzetler.

Brasserie tanımını sonuna kadar hak eden La Brise, bar bölümünün sonunda yer alan ve göz atabileceğiniz 100’ün üzerinde şarabın bulunduğu geniş bir kava sahip. Yemeklerle uyumlu olan 30’a yakın bira çeşidinin arasında Belçika manastır biraları, Amerikan kızıl biraları gibi dünyanın seçkin örnekleri yer alıyor.

Mekanın kendine olan güvenini vurgulayan önemli bir detay şeffaf bir mutfağa sahip olması. Ön ve yan cepheleri camlarla çevrili olan mutfaktaki yemek yapım aşamalarına ve mutfaktan yükselen dayanılmaz kokulara şahit oluyorsunuz. Hatta bunu bir adım öteye taşıyan mekan, mutfağın hemen alt kısmında yer verdiği şef masalarıyla sipariş hazırlığında olan şefle sohbet imkanı tanıyor.

La Brise Brasserie Şeffaf Mutfak

Fotoğraf: Müjde Çapraz / La Brise Brasserie Şeffaf Mutfak

Mim Kemal Öke Caddesi üzerinde yer alan, daha girişte sizi karşılayan masaların ve yaz kış demeden caddeye hareket kattığı, dünya mutfağının seçkin örneklerine eşlik edecek zengin şarap ve bira çeşitlerinin bulunduğu La Brise, adeta küçük bir Fransa seyahati yaşatıyor.

La Brise Şef Esen Hünal Blake

Fotoğraf: Müjde Çapraz / La Brise Brasserie Şefi Esen Hünal Blake

Şefi Tanıyalım:1986 İstanbul doğumlu Esen Hünal Blake, İtalyan Lisesi'ni bitirdikten sonra Londra'daki Leiths School of Food and Wine'da aşçılık ve restoran yönetimi eğitimi aldı. Londra'da Babylon Roof Garden ve Racine gibi restoranlarda çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen Blake, La Brise Brasserie şefi olarak çalışma hayatına devam ediyor.

Adres: Mim Kemal Öke Caddesi No: 11/A Nişantaşı

Brasserie La Brise, Nişantaşı'na nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?