Antiochia

Antiochia Concept: Medeniyetlerin Buluştuğu Antakya Sofrası

Favorilerime
Ekle

Dünya mirasına kazandırdığı tatlarla “Lezzet Kenti” olarak anılan Antakya mutfağını gelecek nesillere taşıma hedefi taşıyan ve “Lezzet Detaylarda Gizlidir” sloganıyla yola çıkan bir işletme Antiochia Concept.

En ince detaylara kadar Antakya kültürünün yaşatıldığı, çekirdekten yetişme Antakyalı şeflerin yöresel lezzetlere hayat verdiği Antiochia mutfağına Yemek.com olarak konuk olduk. Geleneksel usüllerde hazırlanan ve 2008’den beri menüdeki yerini koruyan Antiochia Concept tariflerini, sizler için not aldık.

antiochia concept

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Antiochia Concept, Asmalımescit

Restoranın adı Antakya’nın eski Roma’da kullanılan ve en bilinen isimlerinden bir tanesinden geliyor. Hayli karakterli bir tınısı var. Farklı din ve dillerin bir arada olduğu kozmopolit yapının Antakya yemeklerinde de farklı dokunuşlarla hayat bulduğunu belirten işletmeci Süleyman Gülüm; Antakya kültürünü tanıtmak için yola çıktığını, çocukluğundan beri tattığı ve dilinden düşürmediği lezzetleri arkadaşları ve yeni insanlarla paylaşmak için Antiochia’yı hayata geçirdiğini ve isminin sonuna “concept” eklemesini yaptığını belirtiyor.

Antiochia

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Antiochia Concept, Sabundan Heykeller

Gelelim lezzetlere: Antakya’nın öne çıkan lezzetlerinden humus, abagannuç, muammara, yoğurtlu patlıcan, zahterli zeytin oldukça lezzetli başlangıç seçenekleri. Yılda sadece 15 gün kendini gösteren ve zahter denilen kekik türüne gereken önem sosuna kadar veriliyor. Cevizli roka salatasının tadı tarifini de aldığımız katıklı ekmekle çıkıyor. İncecik açılan hamuruyla sırasını bekleyen fındık lahmacun ve ilk ısırığı aldığınızda içinden kesinlikle yağ damlamayan içli köfte menünün öne çıkan lezzetlerinden.

Antakya yemeklerinin lezzettine etken iki önemli unsurun olduğunu vurguluyor Süleyman Bey. Kullanılan malzeme ve yemeği hazırlayan şef. Çekirdekten yetişme Antakyalı şeflerin mutfakta yer aldığını söylemiştik. Peki ya malzemeler? Onların da tamamı Antakya’dan geliyor. Kendi üretimleri olan zeytinyağı ve nar ekşisi dışında kalan ürünler, etten baharata kadar özel üretim yapan köylülerden tedarik ediliyor.

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Antiochia Concept Dürüm

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Antiochia Concept Dürüm

Özenle seçildiği ve doğal ortamında yetiştiği için marinasyona gerek kalmadan lezzetlenen etten yapılan Antakya dürümü Antiochia’nın en ünlüsü. Yanında tadımlık dört çeşit mezeyle servis ediliyor. Dürüm lavaşına Hatay'dan gelen özel yağlı biber salçaları sürülüyor, katlanılan lavaşlar ızgarada çıtır çıtır olana kadar pişiriliyor. Sonrasında kömür ateşinde pişirilen şiş ya da kebaplar, közde pişen domates ve kıyılmış maydanozla buluştuktan sonra sarılıyor. Arzuya göre dilimlenen dürümün tek ısırıkta, elle, sıcak sıcak yenmesi tavsiye ediliyor.

Az yağlı dana kıyması, sarımsak, çarliston ve kapya biber, domates ve maydanoz ilavesiyle kendi yağında hazırlanan tepsi kebabı, zırhla çekilerek kıyma haline getirilmiş dana döş eti, maydanoz, sarımsak ve biber ilavesiyle tepsi kebabına göre daha kuru olarak hazırlanan kağıt kebabı, kişi sayısına göre servis edilen ana yemeklerden.

Meşhur peynirli Antakya künefesi, özel yapım salepli dondurmayla sunulan ceviz-patlıcan ve çıtır kabak tatlısı, servisiyle alışkanlıkları değiştiren (2,5 Türk kahvesi fincanı büyüklüğünde) süvari kahve bu lezzet yolculuğuna son dokunuşu yapıyor.

Dünya mirası olan lezzetleri korumak ve bu kültürü yaşatmak adına dev sabun heykelleri, gravürler ve yöresel ürünlerin de satışta olduğu dükkan bölümüyle Antiochia Concept, misafirlerine Asmalımescit’te küçük bir Antakya seyahati vaadediyor.

Antiochia Concept Gravür Sabunlar

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Antiochia Concept Asmalımescit, Gravür Sabun Tablosu

Antiochia Şef Bülent Özkurt

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Antiochia Concept, Şef Bülent Özkurt

Şefi Tanıyalım: 23 yıldır Antakya lezzetlerini tattırmak ve yaşatmak için emek veren çekirdekten yetişme alaylı şef Bülent Özkurt, kurulduğu günden beri Antiochia mutfağında çalışma hayatına devam ediyor. 

Adres: Asmalımescit Mah., General Yazgan Sokak No:3 Beyoğlu

Antiochia Concept, Beyoğlu/ Asmalımescit'e nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?