https://toriavey.com/how-to/how-to-seed-a-pomegranate/ | toriavey

Lezzeti Hep Bizimle Olsun: 4 Kolay Yöntemle Nar Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Kış bereketi nar, tüm tazeliği, faydaları ve lezzetiyle tezgahları dolduruyor şu sıralar! Peki ya sonrası? O güzelim lezzeti yeniden özlemeye başlayacağımız günler, aylar kapıda, biliyorsunuz.

Tam da bu yüzden zamanı geçmeden onları bir güzel ayıklayalım, buzluğa kaldıralım, yaz-kış demeden, dört mevsim o şifa dolu meyveden bol bol faydalanalım diyoruz, ne dersiniz?

Siz de narın lezzetini ve vücuda olan yararlarını tüm yıla yaymak isteyenlerdenseniz hiç vakit kaybetmeden bol bol nar alın ve hemen aşağıdaki nar nasıl saklanır sorusuna verdiğimiz yanıtlarda buluşalım.

1. yöntem: Narı buzdolabı dışında muhafaza etme

Aldığınız narları uzun süre buzlukta saklamak yerine olabildiğince taze tüketmek istiyorsanız onları buzdolabı dışında nasıl muhafaza etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda var.

Öncelikle eğer bol bol nar almayı planlıyorsanız uzun süre dayanması, hemen bozulmaması için mutlaka kalın kabuklu olanları tercih etmelisiniz. Aynı şekilde alacağınız narların büyükçe olması da faydanıza olacaktır. Bu püf noktalara dikkat ederek aldığınız narları muhafaza etmek içinse dikkat etmeniz gereken saklayacağınız alanın koşulları.

Narları oda sıcaklığında öylece masanın üzerinde ya da balkonda saklamak yerine rutubetsiz, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan karanlık ortamlarda saklamalısınız. Evinizde bir kiler bulunuyorsa bu, narlar için oldukça ideal bir alan olacaktır.

Narı evde kısa sürede tüketeceğimiz zaman nelere dikkat ederek saklayabileceğimizi gördük, şimdi gelelim en önemli kısma, nar buzlukta nasıl saklanır sorusunun yanıtlarına...

2. yöntem: Narı bütün olarak buzdolabında saklama

Narı en kolay şekilde buzlukta saklamanın yolu tabii ki onu bütün olarak, neredeyse hiçbir işlemden geçirmeden saklamak ve narı bütün olarak buzlukta saklamak için aşağıdaki adımları uygulamak yeterli oluyor. Ancak sonrasında buzluktan çıkarıp çözülmesini beklemeniz gerekeceğini, tanelerini sonradan tek tek ayıklamanın bir nebze daha zor olabileceğini de aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Narı bütün olarak buzlukta saklarken dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle:

 • Buzluğa kaldıracağınız narların kabuklarını öncesinde güzelce yıkayın, tüm kir, toz ve kalıntılardan arındırın.
 • Ardından güzelce kurulayın. Üzerinde ıslaklık kalmadığından kesin olarak emin olun.
 • Sonrasında her bir narı buzdolabı poşetine ayrı ayrı yerleştirin ve ağzını hava almayacak ve içinde hava kalmayacak şekilde bağlayın ve buzluğa kaldırın.
 • Buzdolabı poşetlerinin üzerine bu paketleme işlemini yaptığınız tarihi de mutlaka yazın ki kullanmadan önce üzerinden ne kadar süre geçtiğini kontrol edebilin. Bu kolay yöntem ile narlarınızı neredeyse 1 sene kadar güvenle muhafaza edebilirsiniz.
 • 3. yöntem: Nar tanelerini buzlukta saklama

  Daha sonra kullanırken rahat etmek için narları ayıklayarak saklamak istiyorsanız bu da mümkün elbette. Ancak bu yöntem, yalnızca birkaç aylık kullanımlar için işlerinizi kolaylaştıracak, zaman geçtikçe nar tanelerinin yapısı bozulmaya başlayacak, nar tanelerini sularını salıp küçülmeye başlayacaktır, aklınızda bulunsun.

  Nar tanelerini buzlukta saklamak için şu adımları izlemeniz yeterli:

 • Narlarınızı güzelce yıkayıp temizleyin ve nar tanelerini güzelce ayıklayın. (Narı ayıklamak için ortadan ikiye ayırdığınız narın dış kabuğuna bir kaşık yardımıyla vurarak bir kaseye tanelerin kolayca dökülmesini sağlayabilir ya da narı kestikten sonra suyun içine bırakarak tanelerin su aracılığıyla kolayca ayıklanmasını sağlayabilirsiniz, tercih sizin.)
 • Ayıkladığınız nar tanelerini buzdolabı poşetine, kilitli torbaya ya da buzluğa uygun saklama kaplarına pay edin. (Bir seferde kullanacağınız kadarını aynı poşete koyun, poşetleri fazla doldurmayın.)
 • Ardından yine poşetleri ya da kapları hava almayacak ve içinde hava kalmayacak şekilde kapatın.
 • Poşetlerin üzerine paketleme yaptığınız tarihi yazın ve buzluğa kaldırın. İte bu kadar! Buzluktan çıkardığınız nar tanelerini kullanmak için öncesinde buzlarının çözülmesini beklemeyi ihmal etmeyin. Bu yöntemle ayıklayıp sakladığınız narları 2-3 ay içinde tüketmeyi unutmayın. Aksi halde bozulacaktır.
 • 4. yöntem: Narı suyunu sıkarak muhafaza etme

  toriavey

  toriavey

  Nar lezzetini tüm yıl yaşamak için en kolay yöntemlerden biri de narları suyunu sıkarak muhafaza etmek. Bu yöntem sayesinde dondurucuda uzun süre dayanacak olan nar suyunu afiyetle tüketebilirsiniz. Narı, suyunu sıkarak buzlukta saklamanın yolu şu adımlardan geçiyor:

 • Narları güzelce yıkayıp temizleyin ve tanelerini size kolay gelen bir yöntemi seçerek ayıklayın.
 • Ardından tel bir süzgeç yardımıyla nar tanelerinin suyunu çıkarın. (Bu aşamada daha pratik olması için katı meyve sıkacağı da kullanabilirsiniz elbette ancak bu meyve sıkacakları hem nar çekirdeklerinin hem de narın içinde bulunan beyaz zarımsı yapının da lezzetini suyuna verdiğinden tadının değişmesine neden olacaktır, bizden söylemesi.)
 • Hazırladığınız nar suyunu küçük kaplara ya da şişelere pay edin. (Buzluktan çıkardıktan sonra yeniden buzluğa atmanız sağlıklı olmayacağından bir seferde tüketeceğiniz kadar nar suyunu aynı şişenin içine koyun, fazlasını başka şişelere paylaştırın.)
 • Şişelerin ya da kapların ağzını yine hava almayacak şekilde kapatın ve üzerine tarih atarak buzluğa yerleştirin. Canınız istediğinde buzluktan çıkarıp çözülmesini bekleyebilir, ardından afiyetle içebilirsiniz.
 • Şimdiden herkesin ellerine sağlık.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?