ezine-peyniri-yeni-1

Peynir Tüketen Hemen Herkesin Sıkça Yaptığı 7 Ölümcül Hata

Favorilerime
Ekle

Peynir, hayatın bize bahşettiği bir armağan. Her hali güzel, kahvaltıda da güzel, böreğin içinde de, pizzada da... Eğer peynir sevmeyenlerdenseniz, ağzınıza koymuyorsanız, üzgünüz ama hayatın size sunduğu bir fırsatı kaçırıyorsunuz.

Ama peynire en az bizim kadar bayılıp ona hak ettiği değeri göstermiyorsanız, yani onu yanlış saklıyor, yanlış kesiyor, yanlış peynir seçimlerinde bulunuyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz.

Bugün hepimiz burada peynire hak ettiği bu saygıyı göstermek için toplandık. Peynir hakkında şimdiye kadar sıklıkla yapılan hataları çözüm anahtarıyla birlikte veriyoruz. Zararın neresinden dönülse kârdır.

Peyniri buzdolabında yanlış saklıyorsunuz

peynir-nasil-saklanir-yeni-1

Peynir sünger gibidir. Çevresindeki kokuları içine çeker ve içinde depolar. Yani peyniri buzdolabında saklarken bir yandan da çevresindeki diğer yiyeceklerin kendi kokularını peynire geçirmesine izin veriyor olabilirsiniz. Sonuç: Hüsran.

Çözümü ise çok basit. Öncelikle peyniri sıkı plastik ambalajından kurtarın ve onu parşömen gibi gözenekli bir malzemeyle paketleyin. Böylelikle hem peynir nefes alacak hem de buzdolabındaki diğer nahoş kokuları içine çekmeyecektir. Zira peynire yeteri oksijen sağlamazsanız hızla kurur, bunu da dipnot düşelim.

Buzdolabından çıkarır çıkarmaz yiyorsunuz

ezine-peyniri-yeni-1
Peyniri buzdolabından çıkarır çıkarmaz servis ediyor ve yiyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Çünkü peynir buz gibi soğukken yenmez.

Peyniri dolaptan çıkardıktan sonra bir süre oda sıcaklığında bekletin ve öyle tüketin. Ilık bir peynirin tadının daha güzel olduğuna garanti verebiliriz.

Önceden kesilmiş ve ambalajlanmış peynirlerden satın alıyorsunuz

onceden-dilimlenmis-peynir

Çoğu kişi peynirini süpermarketlerden satın almaya yöneliyor, ama konu taze peynirse markette satılanlara çok da güven olamayabiliyor. Market reyonlarında gördüğünüz daha önceden kesilmiş, dilimlenmiş, ambalajlanmış peynirlerin ilk kesildiği anki kadar taze olamayacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Market reyonlarındaki çoğu peynir ambalajlanmış olarak satıldığından ilk maddede belirttiğimiz gibi çevresindeki diğer kötü kokuları içine çekip hapsediyor. Bu yüzden en azından üç günden daha eski tarihte paketlenmiş peynirleri satın almaktan kaçınmanız gerek. Ya da kendinizi garantiye alın, peyniri gözünüzün önünde dilimleyen ve peynir kağıdına saran yerlerden alışveriş yapın. Semt pazarları da bunun için güzel bir tercih.

Kokan peynirlerden korkuyorsunuz

kokan-peynir-kokulu-peynir-1

Bir Fransız atasözü şöyle der: "İyi peynir ayak kokmalı." Öyle hemen mideniz kalkmasın. Peynirsiz yaşayamayan bir millet olan Fransızların bir bildiği var, zira kötü koku peynirin aslında iyi ve kaliteli olduğuna da bir işaret olabiliyor. Tabii evde buzdolabında yıllanmış olduğundan kokan, küflenmeye yüz tutan peynirden değil, taze ve kokan peynirden bahsediyoruz.

Kısacası sırf kokuyor diye peynire burun kıvırmayın, belki dünyanın en lezzetli peynirini elinizin tersiyle itiyor olabilirsiniz.

Peynir küflenir küflenmez çöpe atıyorsunuz

kuflu-peynir-yeni-1

Peynirin yeni yeni küflenmeye başladığını fark ettiğinizde onu hemen çöpe atmak en kolay çözüm, halbuki peynirin yaşam süresini uzatabilirsiniz.

Eğer küf yeni oluşmaya başladıysa peynirin yüzeyini temiz bir kağıt havluyla hafifçe silin ve zeytinyağı ile ovalayın. Daha sonra peyniri iki kat kağıt havlu üzerine koyarak plastik/cam bir kabın içinde muhafaza etmeye devam edin. Sert ve yarı sert peynirler bu uygulama sık sık tekrarlanarak ve kağıt havlular sık sık değiştirilerek aylarca saklanabilir. Birkaç uygulama sonrası nem tamamen emilmişse zaten küf azalmaya ve kesilmeye başlayacak.

İhtiyacınızdan fazlasını satın alıyorsunuz

ihtiyac-fazlasi-peynir-pazardan-peynir-almak

Her zaman olduğu gibi yine gözümüz aç, alışverişe çıktığımızda yine her şeyden fazla fazla alıyoruz. Sonra yenmeyenler, kullanılmayanlar bozuluyor, çürüyor ve çöpe gidiyor. Ziyan, israf.

Hele söz konusu peynir olduğunda bu bozulma, çürüme daha olası. "Ay kahvaltıda da yeriz, ay gece acıkınca ekmek arası yapar da yeriz, menemen yaparız, eltimgiller gelir belki börek yaparım" diye düşünüp kilolarca peyniri eve istiflemeyin. Peynirin çokça tüketildiği bir evde yaşıyorsanız bile peyniri az miktarda, daha sık aralıklarla satın alarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Peyniri yanlış kesiyorsunuz

peynir-kesmek

Özellikle beyaz peyniri keserken parçalar bıçak üzerinde kalıyor ve peynir dağılıyorsa bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Bunun çözümü ise peyniri keseceğiniz bıçağı sıcak suda tutmaktan geçiyor. Sıcak su ile ısınmış bir bıçak yardımıyla peyniri parçalamadan kolayca kesebilirsiniz. Diğer bir yöntem de misina ipi (hatta diş ipi bile olabilir) kullanmak. Zira ince ve keskin olan misina ipi de peynirin dağılmadan kesilmesini kolaylaştırır.

Diğer yandan genel olarak peynirlerin daha sulu yerleri orta kısmında yer aldığı için dış kenarından ortaya doğru bıçak darbesiyle dilimlere ayırmak da daha leziz bir peynir tabağı hazırlamanıza yardımcı olacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

lebet19 Kasım 2016 08:15
Peyniri sıkı plastik ambalajından kurtarıp ve onu parşömen gibi gözenekli bir malzemeyle paketlediğimizde buzdolabındaki diğer nahoş kokuları içine nasıl çekmeyecek?
Yanıtla
Duygu Arslan 21 Kasım 2016 12:34
Yanıtla
Aslında olması gereken kendi ambalajında saklamak. Ama eğer ambalajı açıldıysa mutlaka saklama kabında veya ambalaj malzemelerine sarılarak korunması gerekiyor. Parşömen dememizin sebebi peynirin nefes almasına izin vermek. Yoksa çok çabuk kuruyacaktır. Afiyetler olsun :)
Si Bel12 Ağustos 2016 21:31
Yıllardır köyde peynir yaparız. Kahvaltılık peynir cam ve sıkı kapaklı iyi soğutan bir dolapta saklanır.
Yanıtla
Ersin Tek27 Mayıs 2016 17:57
1. Okuyucuya "onu yanlış yapıyorsunuz", "bunu yanlış yapıyorsunuz" diye yazmak gerçekten akıllıca bir şey mi? Sürekli dayak yer gibi yazılar. Üstelik bu yazıda net hatalı olan 2-3 husus varken... Sinir bozucu, kaba ve itici..
Yanıtla
atumacps10 Mayıs 2016 23:42
PEK GÜZEL YAZMIŞSINIZ DA O İLK RESİMDEKİ MANTARLI EL NE ALLAHAŞKINA? LÜTFEN FOTOĞRAFI DEĞİŞTİRİN. PEYNİRDEN İĞRENDİM SAYENİZDE...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?