https://www.inspiredtaste.net/34429/green-detox-juice-recipe/ | inspiredtaste

Kısa Sürede Etkilerini Gösteren En Lezzetli Detoks Programı O: Yeşil Detoks

Favorilerime
Ekle

Vücudumuzu toksinlerden, bir başka ifadeyle zararlı maddelerden arındırmak amacıyla uygulanan birçok farklı detoks programı var, bildiğiniz gibi. Ancak ne yazık ki bazı detoks programları çok ağır olduğu için herkese iyi gelmeyebiliyor, bu programlar kapsamında hazırlanan ve içilmesi önerilen her detoks suyu lezzetli olmayabiliyor.

Tüm bu sorunlara adeta tek başına çözüm olan yeşil detoks ise hem lezzetli malzemelerle hazırlanması hem de kısa sürede çok etkili olmasıyla en çok tercih edilen ve en çok sevilen detoks programlarından biri haline geliyor. Peki yeşil detoks nedir, yeşil detoks nasıl yapılır?

Gelin bugün onu yakından tanıyalım, her mevsime uygun olarak farklılaştırabileceğiniz, vücudunuzu temizlerken kendinizi de daha iyi hissetmenizi sağlayacak yeşil detoksu tüm yönleriyle keşfedelim.

Yeşil detoks nedir?

Yeşil detoks, aslında temel olarak koyu yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere yeşil sebze ve meyvelerden destek alınarak hazırlanan detoks sularından ve karışımlarından oluşan bir detoks programı. Sınırlı bir süre uygulanması önerilen diğer birçok detoks programı gibi amaç bolca sıvı tüketimi sağlanarak vücuttan zararlı maddelerin hızla atılmasına destek olmak, vücudu temizlerken kilo verme sürecine de en sağlıklı şekilde destek olmak. Ancak unutmayın, detoksların temel amacı zayıflatmak değil vücudu toksinlerden arındırmaktır ve önemli olan yeşil detoks da dahil tüm detoks programlarını bir uzman yardımıyla kendi bünyenize uygun şekilde hazırlamak ve uygulamaktır. Kimilerinin vücudu sınırlı bir süre (1 ila 3 gün) sadece sıvı ile beslenmeye müsaitken bazılarımız için bu durum sağlığı olumlu değil aksine olumsuz etkileyebiliyor. Bu sebeple özellikle ilk kez detoks yapmak isteyenlere tamamen sıvılardan oluşan detoks programları yerine yine faydalı ve bolca yeşil malzemelerle hazırlanan sıvı-katı karışımı tariflerden oluşan programlar hazırlanabiliyor.

"Neden yeşil?" derseniz çünkü maydanoz, ıspanak, kale gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere tüm yeşil sebze ve meyveler içinde bolca C vitamini ve antioksidan özellik barındırıyor. Bu etkileri sayesinde de vücuttan zararlı maddelerin atılması hızlandırılmış, detoks çok daha etkili bir hale getirilmiş oluyor. Aynı zamanda yeşil sebzelerin içinde yüksek oranda besin lifi, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi sağlığımız için oldukça faydalı mineraller de bulunuyor. Tüm bu faydalı maddeler bir araya geldiğinde ise vücuda faydaları saymakla bitmeyen mükemmel karışımlar ortaya çıkmış oluyor.

Yeşil detoks nasıl yapılır?

Yeşil detoksu kısaca tanıdığımıza göre geçelim bu detoksun nasıl uygulandığına. Bu detoksu uygulayabilmek için öncelikle sağlık dolu ve bol yeşillikli bir alışveriş yapmanız gerekiyor. Tüm sebze ve meyveleri çiğ olarak değerlendireceğiniz için yapımı oldukça pratik olacak detoks tarifleriniz içinse bir diyetisyen/beslenme uzmanından destek almanız önemli.

Eğer alerjik bir bünyeniz varsa, yiyemediğiniz bazı sebze ve meyveler söz konusuysa onları detoks programınıza da sırf sağlıklı olduğu için dahil etmemelisiniz tabii. Tüm bunları göz önünde bulundurarak destek alabileceğiniz en çok kullanılan yeşil detoks sebze ve meyveleri genel olarak şöyle:

 • Ispanak
 • Maydanoz
 • Kale
 • Salatalık
 • Yeşil elma
 • Taze nane
 • Limon ya da lime
 • Kereviz sapı
 • Taze zencefil (Karışımların etkisini artırmak için)
 • Bu sebzeleri farklı kombinasyonlarla kullanarak kendinize hiç pişirmeden koyu kıvamlı detoks çorbaları hazırlayabilir, içine bir miktar su ilave ederek detoks suyu haline getirebilir, gün boyu afiyetle içebilirsiniz. Bu sebze ve meyvelerden kolayca faydalanabilmek için evinizde varsa katı meyve sıkacağını kullanarak doğrudan suyunu sıkabilir, katı meyve sıkacağınız yoksa blender gibi farklı mutfak robotlarınızdan destek alarak sebzeleri önce suyu bir püre haline getirip ardından temiz içme suyuyla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Taneli bir yapıda olmaması için püre yapıp sulandırdığınız karışımları temiz bir tülbent ile süzerek pürüzsüz detoks içecekleri hazırlayabilirsiniz. Tıpkı bir ana öğünde olduğu gibi çorba şeklinde tüketmek içinse yine pişirme işlemine tabii tutmadan püreyi az miktarda su ve limon suyuyla açarak tüketebilirsiniz. Aşağıda hemen her evde bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz örnek bir yeşil detoks tarifini bulabilirsiniz.

  Örnek yeşil detoks kürü için gerekli malzemeler:

  1 adet orta boy salatalık
  7-8 dal maydanoz
  Yarım yeşil elma
  4-5 dal taze nane
  Yarım limonun suyu
  1 su bardağı yeşil çay (demlenmiş ve soğutulmuş)
  Su

  Yeşil detoks kürü nasıl yapılır?

 • Bu kürü hazırlamak için öncelikle yeşil çayı demleyip soğutun.
 • Tüm sebze ve meyveleri güzelce yıkayın.
 • Elma ve salatalığı kabuklarını soymadan birkaç parçaya bölerek küçültün.
 • Limonun suyunu sıkın.
 • Tüm malzemeler kullanıma hazır hale geldiğinde blendera alın ve güzelce çekin. Üzerinde köpükler oluşacaktır, endişelenmeyin ve afiyetle tüketin.
 • Yeşil detoks ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  bengreenfieldfitness

  bengreenfieldfitness

  Hem lezzetli hem de çok etkili detoks programlarından olan yeşil detoksu uygulamayı düşünüyorsanız öncesinde mutlaka şunları da bilmelisiniz:

 • Yeşil detoks da dahil her türlü detoks programı için önce doktorunuza, ardından da bir beslenme uzmanı ve diyetisyene danışmalı ve kendinize en uygun programı birlikte hazırlamalısınız.
 • Özellikle ağır, kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, alerjik bir bünyeniz varsa doktorunuzdan onay almadan böyle bir programa başlamamalısınız.
 • Aksi belirtilmediği sürece bir detoks programını 3 günden uzun süre ara vermeden uygulamamalı, vücudunuzu diğer besinlerden alacağınız faydalardan mahrum etmemelisiniz.
 • Her ne kadar sıvı ağırlıklı bir beslenme içerse de yeşil detoksu yaparken de her zaman olduğu gibi gün içinde bolca su içmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Daha etkili olması için günde en az 30 dakika yürüyüş ya da egzersiz yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • Her öğün için tüketeceğiniz detoks içeceğini ya da çorbasını taze taze hazırlamalı, sebzelerden maksimum etkiyi görebilmek için önceden hazırlayıp bekletmek gibi bir hataya düşmemelisiniz.
 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?