Porsiyon Kontrolünde Tabak Seçimi

yemek.com
diyetisyenyaseminaydin
Beslenmeni kısıtlı diyet menüleri ile değil, çeşit çeşit rengarenk tariflerle dü ... Devamını okuyun
diyetisyenyaseminaydin
19 takipçi23 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Mart 27, 2018
Duygu Arslan
Şubat 6, 2018
YENİ
Vestel
Nisan 12
Duygu Arslan
Mart 14

Sağlığımızı iyileştirme konusunda adım atarken, beslenme alışkanlıklarımızın tamamını gözden geçirmemiz gerekiyor. Beslenme düzenleme ve diyete başlama söz konusu olduğunda sadece besin çeşitliliğine dikkat ediliyor. Bu yüzden tam bir beslenme alışkanlığı değişimi sağlanamayabiliyor. Tabağınızı ne ile doldurduğunuz çok önemli, evet. Ama hangi tabağı nasıl doldurduğunuz da oldukça önemli.

Öğünlerinizde seçeceğiniz tabak boyutu, o öğünde tüketeceğiniz besinin porsiyonu üzerinde oldukça etkili.  Tabak boyutunun, tüketilen besinin porsiyonuna etkisinin araştırıldığı bir çalışmada 12 inçlik bir tabaktan 10 inçlik bir tabağa geçildiğinde, insanların %22 daha az yemek yediği görülmüştür.

tabak-yasemin

Yemek yiyeceğimiz zaman öncelikli hedefimiz karnımızı doyurmaktır. Bu doygunluk üzerinde asıl söz sahibi midemiz olsa da, beynimiz ve gözlerimiz de rol oynar.  Aynı miktarda yiyecek içeren ama daha büyük olan bir tabak daha boş gözüktüğünde, gözümüz bunu beynimizin “Daha az yemek” olarak algılamasını sağlayabilir. Tabağımız büyük olduğu için bedensel ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetecek kadar besin, gözümüze az geldiği için beynimizi ve ruhumuzu doyurmayabilir.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?