Porsiyon Kontrolünde Tabak Seçimi

Favorilerime
Ekle

Sağlığımızı iyileştirme konusunda adım atarken, beslenme alışkanlıklarımızın tamamını gözden geçirmemiz gerekiyor. Beslenme düzenleme ve diyete başlama söz konusu olduğunda sadece besin çeşitliliğine dikkat ediliyor. Bu yüzden tam bir beslenme alışkanlığı değişimi sağlanamayabiliyor. Tabağınızı ne ile doldurduğunuz çok önemli, evet. Ama hangi tabağı nasıl doldurduğunuz da oldukça önemli.

Öğünlerinizde seçeceğiniz tabak boyutu, o öğünde tüketeceğiniz besinin porsiyonu üzerinde oldukça etkili.  Tabak boyutunun, tüketilen besinin porsiyonuna etkisinin araştırıldığı bir çalışmada 12 inçlik bir tabaktan 10 inçlik bir tabağa geçildiğinde, insanların %22 daha az yemek yediği görülmüştür.

tabak-yasemin

Yemek yiyeceğimiz zaman öncelikli hedefimiz karnımızı doyurmaktır. Bu doygunluk üzerinde asıl söz sahibi midemiz olsa da, beynimiz ve gözlerimiz de rol oynar.  Aynı miktarda yiyecek içeren ama daha büyük olan bir tabak daha boş gözüktüğünde, gözümüz bunu beynimizin “Daha az yemek” olarak algılamasını sağlayabilir. Tabağımız büyük olduğu için bedensel ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetecek kadar besin, gözümüze az geldiği için beynimizi ve ruhumuzu doyurmayabilir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?