Porsiyon Kontrolünde Tabak Seçimi

yemek.com
diyetisyenyaseminaydin
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
diyetisyenyaseminaydin
8 takipçi23 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Mayıs 3, 2018
Duygu Arslan
Aralık 18, 2018
Nutella BadgeAdvertisement
Nutella
Aralık 14, 2020
Duygu Arslan
Şubat 20, 2018

Sağlığımızı iyileştirme konusunda adım atarken, beslenme alışkanlıklarımızın tamamını gözden geçirmemiz gerekiyor. Beslenme düzenleme ve diyete başlama söz konusu olduğunda sadece besin çeşitliliğine dikkat ediliyor. Bu yüzden tam bir beslenme alışkanlığı değişimi sağlanamayabiliyor. Tabağınızı ne ile doldurduğunuz çok önemli, evet. Ama hangi tabağı nasıl doldurduğunuz da oldukça önemli.

Öğünlerinizde seçeceğiniz tabak boyutu, o öğünde tüketeceğiniz besinin porsiyonu üzerinde oldukça etkili.  Tabak boyutunun, tüketilen besinin porsiyonuna etkisinin araştırıldığı bir çalışmada 12 inçlik bir tabaktan 10 inçlik bir tabağa geçildiğinde, insanların %22 daha az yemek yediği görülmüştür.

tabak-yasemin

Yemek yiyeceğimiz zaman öncelikli hedefimiz karnımızı doyurmaktır. Bu doygunluk üzerinde asıl söz sahibi midemiz olsa da, beynimiz ve gözlerimiz de rol oynar.  Aynı miktarda yiyecek içeren ama daha büyük olan bir tabak daha boş gözüktüğünde, gözümüz bunu beynimizin “Daha az yemek” olarak algılamasını sağlayabilir. Tabağımız büyük olduğu için bedensel ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetecek kadar besin, gözümüze az geldiği için beynimizi ve ruhumuzu doyurmayabilir.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?