bulasik-makinesi-nasil-temizlenir-one-cikan

İşte Bu Kadar Kolay: 3 Basit Adımla Bulaşık Makinenizi Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Favorilerime
Ekle

Mutfakta temizlenecek o kadar çok yer var ki bulaşık makinesi çoğunlukla bu yüzden gözden kaçıyor, temizliği ihmal ediliyor.

Oysa nice bulaşıkla tek başına mücadele ettiğinden zaman içinde o da kirleniyor. Hem de tahmin edebileceğinizden çok daha fazla.

Peki ama onu kimyasal madde kullanmadan servis çağırmadan temizlemek mümkün mü?

Elbette mümkün.

Evde doğal temizliğin 2 önemli ismi beyaz sirke ve karbonatlarınızı hazırlayın, başlıyoruz!

Unutmadan, beyaz sirke de ne diyenler için baştan açıklamış olalım, beyaz sirke genel olarak temizlikte kullanılan, sirke ruhu olarak da anılan şeffaf renkli bir sıvıdır. Temizleme gücü ve kokusu gidericiliği çok yüksek olan beyaz sirkeyi büyük marketlerden kolayca temin edebilirsiniz.

1. adım: Bulaşık makinesini boşaltın ve içinde kalıntı olmadığından emin olun

Bulaşık makinenizi temizlemek ve içinde oluşan tuhaf kokulardan kurtulmak istiyorsanız ilk olarak bulaşık makinenizi boşaltın. Ardından alt rafı sürgülerinden yardım olarak kolayca çıkarın. Alt raf çıktıktan sonra çok daha kolay bir şekilde erişebileceğiniz ve tahliye borusu, pompa gibi bulaşık makinenizin en önemli parçalarının bulunduğu alanı dikkatlice inceleyin.

Bu alanda giderden gidememiş yemek parçaları, cam kırıkları ya da başka tanımlayamadığınız cisimlerin olmadığından emin olun. Varsa elinize bir eldiven takarak dikkatlice temizleyin ve herhangi bir atık maddenin olmadığından emin olduktan sonra alt rafı yeniden yerine düzgün bir şekilde takın.

Artık ikinci adıma geçmeye hazırsınız.

2. adım: Bir kasenin içine beyaz sirke koyup makineyi çalıştırın

Bulaşık makinenizi temizlemek için uygulamanız gereken ikinci adımda beyaz sirke ve bir kase size yeterli olacak malzemelerdir. Başta da söylediğimiz gibi kimyasallara en iyi alternatiflerden olan şeffaf renkli beyaz sirkeyi büyük marketlerden kolayca temin edebilir ya da dilerseniz online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.

Uygulamanız gereken adıma gelince, orta bir kaseyi ya da fincanı (bulaşık makinesinde yıkanabilir bir maddeden yapılmış olması önemli) üst rafa düz bir şekilde oturtun. Ardından içini beyaz sirkeyle doldurun ve bulaşık makinenizin kapağını kapatın. Bu aşamada başka hiçbir bulaşığınızı makineye yerleştirmeyin, makineniz boş olsun.

Ardından makineyi en sıcak su ayarında ayarlayın ve kısa bir devir seçerek yıkama işlemini başlatın.

Beyaz sirke, makinenizin içinde kalıp yerleşmiş olan yağ kalıntılarının temizlenmesini, varsa küfün giderilmesini ve kötü kokuların yok olmasını sağlayacaktır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makineden koyduğunuz kaseyi ya da fincanı çıkarın. bir süre soğumasını bekleyin. Ardından 3. adımı uygulamaya geçin.

3. adım: Makinenize karbonat dökün ve yeniden çalıştırın

onegoodthingbyjillee

onegoodthingbyjillee

3. ve son aşamaya geldiğinizde, makineniz bir önceki yıkamadan kalan sıcağını atmış olsun. Siz de bu esnada yeniden alt rafı sürgülerden destek alarak çıkarın ya da öne kadar çekerek makine tabanına kolay erişebileceğiniz bir konuma getirin. Ardından makinenin tabanında yer alan alana yaklaşık bir avuç kadar karbonat serpiştirin ve alt rafı yeniden içine yerleştirin.

Tıpkı 2. adımda yaptığınız gibi makinenizi en sıcak su ayarında ve kısa bir devirde çalıştırın. Karbonat bu yıkama esnasında makinenin duvarlarına, tabanına, tahliye borusuna ya da başka bir yerine yapışıp kalmış olan lekeleri çıkaracak böylece makinenizin temizlenmesini sağlayacaktır. Eğer beyaz sirkenin bile önüne geçemediği bir koku söz konusuysa karbonat uygulamasının ardından bu koku da tamamen yok olacaktır. Bulaşık makinenizin çalışması bittiğinde temizliğiniz de tamamlanmış demektir.

Üstelik bu temizlik boyunca ciddi oranda kimyasal barındıran temizlik ürünleri kullanmadığınız için tüm temizlik aşamalarını tamamladıktan sonra bulaşıklarınızı da güvenle yıkamaya devam edebileceksiniz. Mis.

Kaynak: onegoodthingbyjillee


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?