İddialar Çok İlginç: Neden Balığın Yanında Roka Yememelisiniz?

Favorilerime
Ekle

Yüksek oranda Omega 3 yağı içererek kalp damar hastalıklarına karşı bizi koruyan, kemikleri güçlendiren, unutkanlığın önüne geçen hatta Alzheimer'ı bile önleyen, göz sağlığına büyük faydaları olan çeşit çeşit balığı sezonunda tüketmeyi seviyor, uzmanların "Haftada en az bir ya da iki kez balığı sofranıza davet edin" tavsiyelerine uymaya çalışıyoruz.

Balık denince aklınıza bir yandan da o sofrayı bir ziyafet sofrasına dönüştürecek eşlikçiler geliyorsa yalnız değilsiniz. Çeşit çeşit salatalar, mezeler, üstüne yenecek bir de helva...

Peki ya size balığın yanında bunlardan birini tüketerek aslında belki de hata yaptığınızı söylesek?

Balık denince akla gelen ilk isimlerden rokadan bahsediyoruz. Uzmanlar balık yanında roka yemenin o kadar da doğru bir tercih olmadığını söylüyorlar zira.

Gelin ezberleri bozan bu iddianın nedenine beraber bakalım...

Şaşırtıcı uyarı: Balığın yanında roka yemeyin!

balikla-roka-yemeyin

Adeta birbirleri için yaratıldıklarını düşündüğümüz balık ve rokanın aslında neden birlikte yenmesinin doğru olmadığını çözmemiz için önce ihtiva ettikleri besin değerlerine bakmamız gerekiyor.

Roka, demir içeriği en yüksek gıdalardan biri. 100 gramında 1,5 mg demir bulunuyor. Diğer yandan özellikle hamsi gibi kılçığıyla birlikte tüketilebilen küçük balıklarsa tam bir kalsiyum deposu.

Ancak demir ve kalsiyum açısından zengin gıdaların birlikte yenmesi bu etkilerini azaltıyor. Diğer bir deyişle demir açısından zengin bir besini kalsiyum içeren bir yiyecekle birlikte tükettiğiniz takdirde kalsiyum emilimi azalıyor ve o yiyecekteki kalsiyumdan vücudunuz da faydalanamamış oluyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Özkahya da rokada bulunan yüksek demirin balıkla birlikte yendiğinde kalsiyumun emilimini azalttığı uyarısında bulunuyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Özellikle kılçığıyla birlikte tüketilebilen küçük balıklardaki kalsiyumun vücut tarafından kullanılması için yanında roka yememeye özen gösterin."

Kısacası damak zevkinize göre balıkla rokayı birlikte yiyip yememek tabii ki size kalmış ancak iddialara göre balıkla rokayı birlikte yediğiniz takdirde onun sağlığa faydalarından da vazgeçmiş oluyorsunuz.

Ezberleri bozmaya devam: Balığa limon sıkılır mı? Balığın yanında yoğurt yenir mi?

Hamsi

Hamsi

Balık-roka ikilisini birbirinden ayırmak durumunda kaldık, peki ya yıllardır süregelen tartışmalardan biri olan "Balığa limon sıkılır mı?" tartışmasına uzmanlar ne diyor?

Uzmanların tavsiyesi balığa limon sıkıp yemenizin daha faydalı olduğu yönünde. Zira limonda yer alan antioksidanlar ve C vitamini balıktaki Omega 3'ün vücut tarafından daha fazla emilmesini sağlıyor. Hatta eğer balık çok taze değilse birkaç damla limon balığın olası zehirleyici etkisini yok ediyor.

Yine yıllardır tartışılan konuların başında gelen ve artık şehir efsanesine dönüşmüş olan "Balıkla yoğurdu beraber yerseniz zehirlenirseniz" konusunda ise uzmanlar hemfikir. Aslında bu sorunun cevabı balık ve yoğurdun tazeliğiyle alakalı. Eğer balık bayatsa protein yapısında bulunan histamin miktarı toksik etki gösterebiliyor ve yoğurt içinde de bulunan histamin bayat balıkla birlikte daha fazla yükseliyor. "Yoğurtla balık beraber yenmez" denmesinin sebebi aslında bu.

Ancak balık taze olduğunda böyle bir toksik etki oluşması mümkün değil. Diyeceğimiz o ki eğer yediğiniz balığın tazeliğine güveniyorsanız öncesinde, onunla beraber ya da sonrasında gönül rahatlığıyla yoğurt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz.

Ağzınızın tadı ve keyfiniz hiç bozulmasın!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?