Nar Çekirdeğinin Kaşık Kaşık Yeme İsteği Uyandıran 10 Şahane Faydası

Favorilerime
Ekle

Kışın en renkli, en bereketli yüzlerinden nar, sadece çekirdeğiyle bile yapıyor yapacağını desek yanlış olmaz.

Bugüne kadar onu çok anlattık, yeni yıl akşamı neden nar kırılır sorusunun cevabından tutun da nar ile yapabileceğiniz çeşit çeşit yemek tarifine kadar onunla ilgili çok şey yazdık, çizdik. Ama bu kez durum biraz farklı.

Çünkü bu kez narın kaynağına inecek, onun bu denli bereketli bir meyve olmasına sebep nar çekirdeklerinden söz edeceğiz.

Eminiz, nar çekirdeğinin bu faydalarını öğrenince bugüne kadar kıtır kıtır yediğiniz, yutmak için ağzınızda dakikalarca gevelediğiniz her nar çekirdeğine teşekkür etmek isteyeceksiniz.

Faydalarına geçmeden önce: Nar çekirdeğinin alternatif kullanımları

ozlemsturkishtable

Nar çekirdeğinin faydalarını görünce onu daha fazla değerlendirmek istersiniz diye nar çekirdeğini kullanabileceğiniz alternatif yolları da bir bir sıralamak istedik öncelikle.

Nar yerken zaten muhtemelen o minicik çekirdekleri çıkarmıyor, nar tanelerini bir bütün olarak yiyorsunuz, bu cepte.

Bunun dışında evde narı sıkıp suyunu çıkarıyor ve bu suyu afiyetle içiyorsunuz mesela, o sırada bol çekirdekli nar posası öylece kalakalıyor ya... Kalmasın işte. Bir kenara alın, fırınlayarak kurutun onları güzelce.

Kuruttuğunuz çekirdekleri baharat öğütücüleriyle incecik çekin. Elde ettiğiniz bu toz halindeki nar çekirdeklerini her gün 1-2 çay kaşığı kadar içeceklerinize, yoğurdunuza, hatta yemeklerinize katarak afiyetle yiyin.

Eğer kurutulmuş nar çekirdeğine ya da nar çekirdeği tozuna daha kolay bir yoldan ulaşmak isterseniz güvendiğiniz aktarlardan da temin edebilirsiniz.

Son olarak, piyasada hazır olarak bulabileceğiniz nar çekirdeği yağını da değerlendirebilir, özellikle cilt sağlığınızı korumak için kullanabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Nar çekirdeği antioksidan özelliği sayesinde vücudu kanser gibi birçok hastalığa karşı koruyor.

pinterest

Nar çekirdekleri polifenol bileşik olarak zengin olduğundan, içinde bolca antosiyanin ve tanen bulunduğundan güçlü antioksidan özelliği gösteriyor.

Bu da, daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse vücudunuzdaki zararlı maddeleri ve atıkları hızlı bir şekilde dışarı atabileceğiniz anlamına geliyor.

Kısacası, bugüne kadar kıtır kıtır yediğiniz tüm o nar çekirdekleri sizi en basit hastalıktan da kanser gibi ciddi rahatsızlıklardan da korudu ve korumaya da devam edecek aslında. Mis.

Antiviral etkisi sayesinde virüslere karşı vücudu korumaktan da geri durmuyor

extracrispy

Nar çekirdekleri yine içindeki yararlı maddeler sayesinde antiviral özellik gösteriyor, diğer bir deyişle vücudu virüslerden koruyor, virüslerin neden olduğu uçuk, grip gibi birçok hastalığın oluşumunu engelliyor.

Oluşmuş hastalıkların iyileşme sürecini de hızlandırması sayesinde nar çekirdeği, en sevilesi meyve çekirdekleri arasına hop diye giriyor. :)

Hücrelerde oluşan hasarların giderilmesine yardımcı oluyor, cilt yaşlanmasını yavaşlatıyor

racypepper

Nar çekirdeklerinin antioksidan etkisi sadece ciddi hastalıklar konusunda değil tepeden tırnağa vücudumuzun her yerinde kendini gösteriyor. Hasar gören hücrelerin onarılmasında ve yenilenmesinde olumlu etkiler göstererek özellikle cilt üzerinde yaşlanma karşıtı bir etki yaratıyor.

Hücreler canlılığını korudukça cildiniz de ışıl ışıl olmaya devam ediyor.

Nar çekirdeği kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engellemeye yardımcı oluyor

cnherb.en.alibaba

Nar çekirdeğinin içinde linoleik asit adlı bir madde yer alıyor ve bu madde, özellikle kolon, meme ve cilt kanseri başta olmak üzere birçok kansere karşı vücudun yanında yer alarak destek veriyor.

Kansere karşı vücudu sadece korumakla kalmayan linoleik asit, aynı zamanda oluşmuş kanserli hücrelerin de çoğalmasını ve büyümesini yavaşlatıcı etkiler gösteriyor. Bu da nar çekirdeğinin kansere karşı size ciddi destekler sağladığı anlamına geliyor.

Nar çekirdeği kolesterolün dengelenmesini sağlıyor

shophealthy.in

Nar çekirdeğinin içindeki bu linoleik asit, sadece kanserli hücrelerle savaşmakla kalmıyor, aynı zamanda kolesterol seviyesinin dengelenmesini sağlayarak kötü kolesterolün olumsuz sonuçlarından vücudu koruyor.

Hipertansiyon sorunu yaşayanların yardımına koşuyor, tansiyonu dengeliyor

Sadece kolesterolü dengelemekle kalmayan nar çekirdeği, bu özelliğini kan basıncını düzenleme konusunda da konuşturuyor ve özellikle hipertansiyon sorununa çare oluyor.

Kan basıncının artmasına neden olan enzimlerin salgılanmasını en aza indirerek tansiyonun normal seviyelerde seyretmesini sağlıyor. Çok da iyi yapıyor.

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor

huffingtonpost

Kötü kolesterolün ve hipertansiyonun olumsuz etkilerini bertaraf eden nar çekirdekleri bu sayede damarlarda meydana gelebilecek sertleşme gibi durumların da önüne geçmiş oluyor.

Sağlıklı damarlar, sağlıklı bir kalp anlamına geldiğinden nar çekirdeği tüketerek kendinizi kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinden de korumuş oluyorsunuz.

Nar çekirdeği stres ve uykusuzluk gibi sıkıntılı süreçlerin kolay atlatılmasına destek oluyor

Nar çekirdeğinin antioksidan özelliği söz konusu stres ve uykusuzluk gibi sorunlar olduğunda da tüm gücünü devreye sokuyor ve vücudu zararlı maddelerden arındırarak stresten uzak, rahat bir uyku sunuyor. Mis gibi.

Nar çekirdeği kadınların menopoz dönemlerinin daha rahat geçmesini sağlıyor

52kitchenadventures

Nar çekirdeği doğal ya da bitkisel östrojen içeriyor. Bu sayede kadınların özellikle menopoz dönemlerinde yaşadıkları fiziksel ve ruhsal zorlayıcı süreçlerin daha rahat geçmesini sağlıyor.

Nar çekirdeği yağı ise cildin sıkılaşmasında ve hücrelerin yenilenmesinde görev alıyor

glamour.co.za

Nar çekirdeğinden hazırlanan ve piyasada kolaylıkla kullanabileceğiniz yağlardan faydalanmayı düşünüyorsanız onları da anlatmadan geçmiş olmayalım.

Nar çekirdeği yağı yüksek oranda polifenol bileşik içerdiğinden anti-aging etkisi gösteriyor. Bu da hücrelerin yenilenmesinde, bu sayede dokuların onarılmasında ve doğal olarak cildin çok daha genç kalmasında önemli roller oynayabileceği anlamına geliyor.

Siz yaparsınız ama biz yine de söylemeden geçmeyelim: Nar çekirdeğinin faydalarını sıraladık ancak elbette ciddi bir rahatsızlığınız varsa nar çekirdeğinden önce mutlaka doktorunuza danışın, onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edin. Aynı zamanda günde 1-2 çay kaşığını geçmeyecek kadar nar çekirdeği tüketin. Ne demişler, her şeyin fazlası zarar.

Sağlıklı, mutlu ve upuzun bir ömrünüz olsun! :)Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?