igde-faydalari-one-cikan

Ülkemizin Dört Bir Yanında Yetişen İğdenin Hiç Bilmediğiniz 9 Faydası

Favorilerime
Ekle

Ana vatanı Asya olsa da çok uyumlu bir bitki olan iğde, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yetişebiliyor. Haliyle bizim de anılarımızda bol bol yer ediyor.

"Küçükken az mı iğde ağacına dalardık" diyenlerin sayısının ne kadar çok olduğunu fark edince bunu daha da bir anlıyoruz haliyle. Ama ne yazık ki çocukken belki sırf oyun olsun diye bol bol yesek de büyüdükçe unuttuk gitti iğdeyi. Oysa o öyle faydalı ki nerede karşımıza çıksa faydalanmalıyız ondan aslında. Ağzımıza dalga dalga yayılan toz gibi lezzetinin tadını taze tazeyken çıkarmalı, hatta ondan komposto yaparak, meyvesini çekirdeğinden sıyırıp balla karıştırarak, çiçeğinden ve kurutulmuşundan misler gibi çaylar hazırlayarak da faydalanmalı.

Üstelik şu aralar tam da olgunlaşma zamanı, e hadi o zaman yağmurlar başlamadan elimizi çabuk tutup şu yararlarından istifade etmeli bir an önce!

Küçük bir not: Parklarda, bahçelerde çalılıklarda yetişen turuncu küçük meyvelerden değil, yaprakları yeşil-gümüşi renkteki uzun ağaçlarda yetişen ve kırmızı-kahverengi arası bir rengi andıran, tazeyken sarı kabuklu olan daha irice meyveden bahsediyoruz, aman karışıklık olmasın.

İğde, vücudu soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korumaya yardımcı oluyor

biodiversitycyprus

İğde, içinde şaşırtıcı derecede yüksek oranda barındırdığı C vitamini sayesinde vücudu tam da şu aralar baş göstermesi muhtemel nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyor, vücudun direncini artırıyor.

Mevsim değişikliği yaşadığımız bu günlerde tam da yenecek kadar olgunlaşan iğdelerin değerini sadece bu yüzden bile bilmek gerekiyor.

Bağırsakların düzenli işleyişini sağlayarak ishali kesmede oldukça önemli rol oynuyor

traglor

İğdenin içinde bulunan flavon glikozidler ve lifler, bağırsakların düzenli olarak işlemesine destek oluyor. Bu da ishal gibi sevilmeyen sorunların hızlıca ortadan kalkmasını sağlıyor.

Tabii bu etkisi nedeniyle iğdeyi çokça yiyip farklı sorunlar yaşamaktan da kaçınmak gerekiyor.

İğde, idrar yolu enfeksiyonlarında ve böbrek rahatsızlıklarında iyileştirici etki gösteriyor

traglor

İğdede bulunan tanen adlı madde, sıkıştırıcı bir etki göstererek idrar kaçırma gibi sorunlar yaşayanların, idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle sık sık tuvalete çıkmak zorunda olanların yanında yer alıyor ve bu rahatsızlıkların hızlıca geçmesine destek oluyor.

Bu da böbreklerimizin sağlıkla çalışmaya devam etmesi anlamına geliyor.

Yapısı nedeniyle öksürüğün kolayca kesilmesine destek oluyor

biodiversitycyprus

Eğer iğde yiyip C vitamininden bol bol faydalanmaya bile vakit bulamadan hastalandıysanız ve çoktan öksürüklerle savaşmaya başladıysanız yine iğdeye başvurabilirsiniz. Çünkü yapısı nedeniyle iğde, durduramadığınız öksürüklerin önüne geçmenizde yardımcı olmaya hazır.

İğde, nefes alma sorunlarının iyileşmesine destek oluyor

alibaba

İğdenin içinde yüksek oranda bulunan beta karotenler, sigara dumanına maruz kalma gibi dış etkenlerden oluşan nefes alma sorunlarının düzelmesine destek oluyor.

Elbette böyle bir durumla karşı karşıyaysanız sadece iğde yiyerek bundan kurtulacaksınız anlamına gelmiyor bu bu özellik. Sadece iyileşme sürecine destek oluyor. Nefes alamama önemli bir sorun olduğu için böyle bir durumda kötü alışkanlıklarınızı bırakmanız ve doktora başvurmanız iğde yemekten çok daha büyük önem taşıyor.

İğde ağacının etrafa yaydığı koku, zihne canlılık veriyor, dikkat toplamaya destek oluyor

treeseedonline

İğdenin içinde bol miktarda bulunan uçucu yağlar, etrafa hoş bir kokunun yayılmasını sağlıyor. Özellikle iğde ağacının yaprakları ve çiçeklerinden yükselen bu kokular da zihne kuvvet vererek dikkatimizi toplamamıza destek oluyor.

Kokusu bile şifalı bu güzelim bitkiyi sevmemek artık pek de mümkün olmuyor haliyle.

Mide bulantılarının daha hızlı geçmesini sağlıyor

photos-2016.imagelin

İğdede bulunan organik asitler, mide bulantılarına ve kusmalara birebir geliyor. Özellikle midesi hassas olanların ya da sık sık bulantı sorunu yaşayanların iğde yemesi, bu rahatsızlıklardan kolayca kurtulmada yardımcı oluyor.

Elbette hamilelik gibi özel durumlar nedeniyle yaşanan bulantılarda iğde yemeden önce mutlaka doktorunuza başvurmanız ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekiyor.

İğde, egzama gibi cilt hastalıklarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

irandoostan

Egzama hastalığında olduğu gibi ciltte oluşan kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi sorunlarda iğdenin içinde bulunan beta karotenler oldukça büyük önem taşıyor. Bu da böyle sorunlarla sık sık karşılaşıyorsanız iğde yiyerek onun içindeki beta karotenlerden faydalanabileceğiniz anlamına geliyor.

Bu etkisinden yararlanabilmek için sadece bir gün değil, düzenli olarak iğde yemeniz gerekiyor. Tabii ölçüsünü çok da kaçırmadan

Özellikle kadınlarda afrodizyak etkisi yaratıyor

hurriyetdailynews

Fenolik bileşikler ve uçucu yağlar nedeniyle iğde, vücudu uyararak afrodizyak etkisi yaratıyor. Özellikle kadınlarda cinsel isteği arttırıcı bir etki gösteriyor.

Bu etki, meyvesinden daha çok çiçeğinden sağlanabildiğinden, iğde çiçeğinin kurutulmuş halini çay olarak içerek afrodizyak etkisinden yararlanabiliyorsunuz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?