Aloe Vera

Yetiştirilmesinden Faydalarına: Aloe Vera

Favorilerime
Ekle

Aloe vera bitkisinin adını duymayan, evinde süs olsun diye yetiştirmeyen kalmadı ama ne olduğundan, ne işlere yaradığından ne kadar haberdarız acaba?

İçinde aloe vera bulunan kremler, jeller bu aralar pek bir moda, doğru. Cilde iyi geliyor diye biliyorsunuz, bu da doğru. Ama nereden geliyor bu faydalar acaba?

Gelin, doğanın bize sunduklarını derinden incelemeye bugün de aloe vera ile devam edelim. Onu, ne olduğundan faydalarına, evde nasıl yetiştirebileceğimizden nerelerde ve nasıl kullanacağımıza kadar her şeyini bir bir öğrenelim.

Çünkü hayat onunla daha güzel olacak!

İçindekiler

  • Aloe vera nedir?

aloe-vera-kuru-ciltleri-nemlendirir

Aloe vera, ülkemizde "tıbbi sarısabır" olarak da anılan, ana vatanı Afrika olan bir bitki. Alametifarikası ise yapraklarının içinde bulunan jelimsi yapı. Bu yapı, aminoasit, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin.

Öyle ki içinde B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri başta olmak üzere 12 çeşit vitamin, kalsiyum, demir, potasyum gibi toplam 20 farklı mineral ve alanine, arginine gibi adını pek bilmediğimiz ama vücudumuz için oldukça faydalı olan 18 farklı aminoasit olduğu söyleniyor.

Hal böyle olunca, bize de aloe veradan bol bol faydalanmak düşüyor. Peki, aloe veranın faydaları nelerdir, ne işe yarar? Hemen anlatalım...

  • Aloe veranın faydaları nedir?

Limon ve aloe vera

Cildin en büyük destekçilerinden olan aloe vera, güneş nedeniyle oluşan yanık ve lekelenmelerin kısa sürede geçmesini sağlıyor.

• İçindeki protein, mineral ve vitaminler sayesinde kollajen üretimini artırıyor, bu da cildin yaşlanmasını geciktiriyor.

• Yine kollajen üretimini artırdığı için ciltte çeşitli kazalar nedeniyle oluşan yanık ve tahrişlere iyi geliyor.

• Özellikle kuru bir cilde sahip olanların ciltlerini nemlendirmede önemli görevler üstleniyor.

• Jelimsi yapısı sayesinde sivilce ve akne tedavisinde merhem olarak kullanılabiliyor, sivilcelerin daha hızlı yok olmasına yardımcı oluyor.

• Aloe vera kullanılarak hazırlanan çaylar, bitkinin antioksidan özelliği sayesinde vücudu hastalıklara karşı koruyor. Ancak bu çayları güvenilir yerlerden almanız da önem taşıyor.

• Yine aloe veranın çay olarak tüketilmesi kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

• Aloe vera, antibakteriyel özellikler gösterdiğinden böcek ya da sinek ısırıklarında kaşıntıyı yok etme ve ısırılan bölgede bakteri üremesini durdurma gibi olumlu etkiler gösteriyor.

• Ciltte oluşan renk farklılıklarının hafiflemesini hatta çoğu zaman yok olmasını sağlıyor.

• Aloe veranın içinden çıkarıp bir kaba biriktirdiğiniz jel ile saç diplerinizi masaj yaparak ovup ardından yıkadığınızda kepek sorununu ortadan kaldırıyor.

• Banyo yaptıktan sonra nemli ya da kuruyken saçınıza uyguladığınızda ise saçlardaki elektriklenmeleri gideriyor ve düzleştiriyor.

• Yağlı ciltlerde yağın dengelenmesine yardımcı olarak sürekli parıldamayan ama sağlıklı bir cilde sahip olmaya ön ayak oluyor.

• Aloe vera, bazı ciltlerde alerjik reaksiyonları yatıştırıcı etkiler gösterebiliyor, bu nedenle aloe vera jeli ya da jelinden elde edilen sabunlar bulunuyor.

• Aloe vera tüketimi, antioksidan özelliği nedeniyle sinir sistemine de iyi geliyor, sinirlilik, uykusuzluk gibi sorunların üstesinden kolayca gelmenize yarıyor.

  • Aloe vera nasıl yetiştirilir?

aleo-vera

"Aloe vera madem bu kadar faydalı, evde yetiştirsem ya" diyenleri böyle alalım. Evde aloe vera yetiştirmek için bilmeniz gereken birkaç konu var.

Öncelikle, saksıda aloe vera yetiştirmek için seçeceğiniz toprağa önem vermelisiniz. Toprağın humuslu ve geçirgen yapıda olması bitkinin sağlıkla büyümesi için olmazsa olmazlardan.

Güneşi seven bir bitki olan aloe verayı, evinizde en çok güneş gören yere koymanız da en az toprağı kadar önemli. Ancak hemen endişelenmeyin, soğuk havalarda da -7 dereceye kadar dayanabiliyor. Yine de ideal sıcaklıkta olması için minimum 8-10 derecede tutuluyor olmalı, aklınızda bulunsun.

Sulama konusuna gelirsek, öyle her gün her gün sulanmayı beklemiyor aloe vera. Özellikle kış aylarında toprağı çok kurursa bir miktar sulanıyor hatta hiç sulanmasa bile yaşamaya devam ediyor, yazın da aynı şekilde az ama daha sık bir şekilde sulamanız yeterli oluyor.

Sularken suyun yapraklara değmemesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bitkinizde çürümeler meydana gelebiliyor.

Küçük saksılarda uzun süre yaşayabilen aloe veranın saksı değişim zamanı ise 2-3 yıl gibi uzun bir süre. Sık sık toprak ya da saksı değişimi yapmak aloe vera için hiç de doğru bir tercih değil anlayacağınız.

  • Aloe vera nasıl kullanılır?

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Faydalarını sayarken de söz ettiğimiz gibi aloe vera hem cilde uygulanarak hem de ağız yoluyla tüketilerek kullanılabiliyor. Kozmetik sektörünün de vazgeçilmezlerinden biri olan aloe verayı özellikle ağız yoluyla tüketmeden önce tedbirli davranmak ve doktora danışmadan hareket etmemek gerekiyor.

Cildinizde oluşan herhangi bir yanık, yaralanma, morarma, kızarıklık durumunda aloe vera yaprağının içindeki jel yapıyı doğrudan bölgeye uygulayabiliyorsunuz.

Saçlarınıza bakım yapmak isterseniz aloe vera yaprağının içindeki jeli bir kaseye çıkarıyor, ister doğrudan uyguluyor isterseniz de sirke ya da zeytinyağı gibi saç tipinize uygun farklı malzemelerle bir araya getirerek uygulayabiliyorsunuz. Bu şekilde kullanımı, hem saçınızdaki kepek sorununa çözüm oluyor hem de saç dökülmesini azaltıyor.

Bunun dışında ise piyasada kolayca bulunan aloe vera çayı ya da aloe vera çiçeği çayı olarak geçen çayları tüketebiliyor, aloe vera sabunlarıyla cildinizi nemlendirebiliyor, aloe veralı kremlerle sivilcelere çözüm bulabiliyorsunuz.

Elbette tüm bunlar için bu ürünleri gerçekten güvendiğiniz yerlerden almanız gerektiğini ve bir uzmana danışmadan kullanmamanız gerektiğini unutmuyorsunuz.

Tekrar etmekte fayda var, aloe veranın içindeki jelimsi yapının doğrudan yenmesi ile ilgili birçok bilgi bulunuyor, ancak bu konuda yeterli çalışma olmadığı için bunu kesinlikle ama kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

  • Aloe veranın yan etkileri var mı?

Aloe Vera Nedir

Aole veranın kullanım alanları oldukça gelişmiş olduğundan, özellikle alerjiye eğilimli ciltlerde yan etkilere neden olabiliyor.

Eğer aloe vera kullanırken derinizde herhangi bir değişim, kuruluk ya da kızarıklık görürseniz doğrudan bir doktora gitmeniz ve aloe vera kullanmayı hemen bırakmanız gerekiyor.

Aloe verayı ağız yoluyla tüketmeniz ise diyabet ve kalp rahatsızlığı olanlara kesinlikle tavsiye edilmiyor. Aşırı ya da yanlış tüketimi sonucu ishal, halsizlik, düzensiz kalp atışları gibi sonuçlar doğurabileceğinden doktora danışmadan aloe vera tüketmek asla doğru bir tercih olmayacaktır.

Son olarak, hamilelik ya da emzirme dönemlerinden kadınların ve herhangi bir ciddi rahatsızlığı olanların da tüketmesi pek tavsiye edilmiyor.

Bu nedenle tekrar etmekte fayda var, aloe veranın yararlarını değerlendirmek adına yanlış adımlar atmamalı, doktorunuza sormadan harici ya da dahili olarak tüketmeye başlamamalısınız, aman diyelim. Sağlıktan önemlisi yok.

Upuzun, musmutlu ve sağlıklı ömürler!

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

lotuseaster2 Aralık 2016 02:01
ya çok güzel ama evet ben de hep hevesleniyorum. sonra kaçıyor :S
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?