kirmizi-pirinc-faydalari-nelerdir-shutter-4

Faydaları ve Lezzetiyle O Çok Başka: Kırmızı Pirinç

Favorilerime
Ekle

Baldosundan kırık pirince, jasmine pirinçten kepekli pirince, onlarca pirinç çeşidine çok alıştık, öyle ki siyah pirinçle dahi tanışıp mutfaklarımızda kullanmaya başladık. Peki bitti mi? Tabii ki hayır. Bugün de sizi son zamanlarda popülaritesi artmaya başlayan kırmızı pirinç ile tanıştıralım istedik.

Olur da yakın zamanda bu ilginç renkli pirinç karşınıza çıkarsa ne olduğunu bilin, kırmızı pirincin faydalarından haberdar olun ve eğer severseniz kullanın diye kırmızı pirinç nedir, ne değildir tüm yönleriyle anlatıyoruz bugün!

Onu tanıyınca eminiz ilk fırsatta denemek isteyeceksiniz.

Kırmızı pirinç nedir?

kirmizi-pirinc-nedir-shutter-1

Kırmızı pirinç, rengini içeriğindeki faydalı maddelerden, namıdiğer "anthocyanin"lerden alan, çok özel bir pirinç türü. İlk kez görenler onun farklı bir kimyasal ya da pancar gibi doğal bir malzemeyle renklendirildiğini düşünse de aslında bu pirincin doğal rengi kırmızı.

Baldosundan siyah pirincine uzanan onlarca pirinç çeşidi içinde besin değerleri bakımından en zengin olan pirinç de yine bu kırmızı pirinç.

Kırmızı pirinç nerelerde bulunur?

kirmizi-pirinc-faydalari-nelerdir-shutter-5

Uçuk kahverengi ile kırmızı arası bir rengi bulunan, kızıl pirinç olarak da anılan bu özel pirincin ana vatanı Himalayalar. Ülkemizde ise ona ulaşmanın en kolay yolu doğal ürün satışı yapan online alışveriş siteleri, büyük marketler ya da güvenilir büyük aktarlar.

Kırmızı pirincin faydaları nelerdir?

kirmizi-pirinc-faydalari-nelerdir-shutter-1

Glisemik indeksi en düşük pirinç türü olduğundan uzun süreli tokluk hissi sağlıyor

 • Bu özelliği sayesinde sürekli acıkmaktan şikayetçi olanlara ya da diyet yapmak isteyenlere destek oluyor.
 • B vitamini, demir ve fosfor gibi vitamin ve mineraller bakımından çok zengin

 • Bu sebeple özellikle gelişim döneminde tüketilmesi öneriliyor.
 • Renginin kırmızı olmasına da sebep olan içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor

 • Kırmızı pirinç, antioksidan bakımından en zengin yiyeceklerden biri olduğu için düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudu birçok hastalığa karşı koruyor.
 • kirmizi-pirinc-faydalari-nelerdir-shutter-2

  Zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor

 • Kırmızı pirinç antioksidan özellikleri sayesinde vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasına da destek oluyor.
 • Tansiyonun dengelenmesine destek oluyor

 • Vücuttaki toksinleri uzaklaştıran, damarların rahatlamasını sağlayan kırmızı pirinç, bu sayede tansiyon sorunu yaşayanlara da destek oluyor.
 • Uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor

 • Kırmızı pirinç, kan dolaşımının sağlıkla sürmesini sağladığından uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor.
 • kirmizi-pirinc-faydalari-nelerdir-shutter-3

  Kan şekerinin ve kolesterolün dengelenmesini sağlıyor

 • Düşük glisemik indeksi ve içeriğindeki birçok yararlı maddenin etkisiyle kırmızı pirinç kan şekerini dengeliyor, kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • Kırmızı pirinç, besin lifi bakımından da çok zengin olduğu için sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasında önemli roller üstlenebiliyor.
 • kirmizi-pirinc-faydalari-nelerdir-shutter-4

  Beynin ve sinir sisteminin sağlıkla çalışmasına yardımcı oluyor

  Antioksidan özellikleri sayesinde kırmızı pirinç, kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağladığı gibi, bu özelliği sayesinde de beynin sağlıkla çalışmasına destek oluyor. Sinir sistemini de olumlu yönde etkilediği biliniyor.

  Vücutta oluşan iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor

 • Kırmızı pirinç, içeriğinde bulunan flavonoid'ler sayesinde iltihaplı bölgelerin ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Kırmızı pirinç nasıl kullanılır?

  kirmizi-pirinc-nasil-kullanilir-shutter-1

  Kırmızı pirincin faydalarını öğrenince onu hemen denemek istemiş olabilir, "Kırmızı pirinç nasıl kullanılır?" diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Hızlıca cevap verelim: Kendisini klasik beyaz pirinçleri kullandığınız hemen her tarifte aynı şekilde kullanabilirsiniz.

  Dikkat etmeniz gereken ise kırmızı pirinci öncesinde bolca suda bekletmek olmalı. Bu işlem renginin açılmasını sağlayacaktır. Klasik pirinç pilavı tarifinde yaptığınız gibi kırmızı pirinçleri öncesinde güzelce yıkayın, ardından ılık suda 1 saat bekletin. Sonra yeniden bol suyla güzelce durulayın ve süzün. Ardından her zaman yaptığınız pilav tarifini uygulayın.

  Dilerseniz onu öncesinde yine bolca yıkayıp durulayarak klasik pirinç gibi çorbalarınızda, hatta salatalarınızda kullanabilirsiniz, tercih sizin.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?