Üzümün Meyvesinden Bile Değerli Çekirdeğinin 9 Muhteşem Faydası

Favorilerime
Ekle

Aylar geçtikçe hele bir de mevsimler değiştikçe ayrı bir heyecan oluyor üstümüzde. Çileği, karpuzu uğurluyor, onların yerine şeftaliyi, üzümü konuk ediyoruz evimize.

Hepsini ayrı ayrı pek seviyor, tezgahlarda gördükçe, mis kokularını içimize çektikçe kendimizi daha bir iyi hissediyoruz. Doğanın bize armağanlarını değerini bile bile tüketelim diye faydalarını öğrenmeye de pek hevesli oluyoruz tabii.

Eylül ile birlikte salkım salkım, renk renk karşımıza çıkan üzümlerde sıra şimdi de. Ama bu kez faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz üzümün yine en az kendisi kadar değerli çekirdeğine odaklanıyoruz. Sadece çekirdeğinde bile ne cevherler gizli bir bilseniz, en bol çekirdeklisini bulmak için pazarları alt üst eder, gezmedik market bırakmazsınız, eminiz.

Üzüm çekirdeği vücudu grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmaktan koruyor

moldinspectionpro

Üzüm çekirdeği, antioksidan özelliği çok fazla olan maddelerden aslında. Dolayısıyla bu özelliği sayesinde vücudumuzu zararlı serbest radikallere karşı bir güzel korumasıyla ünlü. Bu özelliği de bizi kolayca yakalanabildiğimiz grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmaktan koruyor.

Hazır zamanıyken bol bol çekirdekli üzüm yiyerek vücudunuzu hastalıklara dayanıklı bir hale getirmek elinizde anlayacağınız.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor

alfafoods

Üzüm çekirdeğinin içinde bol miktarda bulunan proantosiyanidin adlı belki de adını daha önce hiç duymadığınız ama bizi pek düşünen maddeler bulunuyor. Bu maddeler de damarlarımızın sağlıklı bir şekilde işlemeye devam etmesine yardımcı oluyor. Sağlıklı damarlar da sağlıkla atan bir kalp anlamına geliyor. Gönlümüz rahat etsin diye bize de bol bol üzüm çekirdeği tüketmek düşüyor.

Üzüm çekirdeği tansiyonla ilgili sorunların üstesinden gelmeye yardımcı oluyor

homegarden2933

İçinde E vitamini bulunan üzüm çekirdeği, bu vitaminden aldığı güçle damarların üzerindeki baskıyı azaltıyor, kanın pıhtılaşmasını da engelliyor. Bu da yüksek ya da düşük tansiyon gibi sorunların yaşanmasına engel oluyor, iyi ki de oluyor.

Damarları rahatlatarak varis oluşumunun önüne geçiyor

aliexpress

Kanın pıhtılaşmasını önlediği ve damarlardaki kan akışının düzenli bir şekilde devam etmesini sağladığı için de varis oluşumunun önüne geçmede oldukça etkili oluyor. Halihazırda oluşmuş olan varislerin iyileşmesine de destek veriyor.

Saçların dökülmesini önleyerek sağlıklı saçlara sahip olmamıza destek oluyor

healthadvisorgroup

İçindeki beta karoten ve tabii ki E vitamini sayesinde saçların sağlığını da koruyan üzüm çekirdeği, özellikle her saçını taradığında oluk oluk saçı dökülenlere ilaç gibi geliyor. Daha sağlıklı saç köklerine sahip olmanıza destek oluyor.

Göz sağlığını koruyor, yaşlandıkça oluşma ihtimali artan göz rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor

E vitaminin yetenekleri saçlarla da sınırlı kalmıyor tabii, göz sağlığı için önemi büyük olan bu vitamin sayesinde üzüm çekirdeklerinin gözümüzdeki değeri daha bir artıyor. Bilgisayar karşısında uzun süre durmaktan kaynaklı rahatsızlıklardan yaşlandıkça oluşabilen katarakt sorununa kadar birçok hastalığın önüne geçiyor.

Üzüm çekirdeği göğüs ve prostat kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruma sağlıyor

Anlat anlat bitiremediğimiz antioksidan özelliği öyle büyük ki üzüm çekirdeğinin kanserli hücrelerin oluşma riskini de azalttığı, oluşmuş olan kanser hücrelerininse büyüme ve yayılmalarının önüne geçmede yardımcı olduğu söyleniyor.

Cildin yaşlanmasını yavaşlatıyor, sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt sağlıyor

livestrong

Hem güneş ve rüzgar gibi dış etkenlerden hem de yaş almadan dolayı ciltte oluşabilen deformasyonların etkilerini azaltan üzüm çekirdeği, içindeki vitaminler ve antioksidan özelliği sayesinde cildi yabancı maddelerden temizlemeye yardımcı oluyor ve ışıl ışıl bir cildin kapılarını aralıyor.

Yemek dışında üzüm çekirdeklerinden yapılan yağları kullanarak da bu etkisinden faydalanabilirsiniz.

Vücutta oluşmuş olan iltihapların hızlıca iyileşmesine destek oluyor

livestrong

Üzüm çekirdeklerinin içinde bulunan proantosiyanidin ve vitaminler sayesinde idrar olu enfeksiyonlarına neden olan iltihaplı enfeksiyonların çabucak iyileşmesini sağlıyor. Aynı zamanda ciltte oluşan iltihaplı bir hastalık olan egzamaya karşı da önemli bir iyileştirici etki gösteriyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?