Adeta Her Çekirdeğinde Farklı Bir Zenginlik Saklı İncirin 10 Bilinmeyen Faydası

Favorilerime
Ekle

İncirin tüm dünya genelinde en çok üretiminin yapıldığı ülkenin Türkiye olduğunu bilen kaç kişiyiz? Kaçımız bu güzelim meyvenin değerini yeteri kadar biliyor, hem yaş hem de kuru halini afiyetle tüketiyoruz?

İshal yaptığını düşünerek pek de yüz vermediğimiz bu nefis meyve, aslında öyle şifalı ki onu yemeyerek sadece incire değil kendimize de büyük ayıp ediyoruz.

Elimizin altında bol bol olan misler gibi incirlerin değerini bilmenin, onu baş tacı etmenin zamanı geldi bizce. Hem ufak tefek olduğuna bakmayın, nasıl faydaları var öğrenince marketlere, pazarlara koşup kilolarca almak istiyor insan, öyle mis, öyle şifalı.

Önemli bir not: Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa incirden yararlanmak için aceleci davranmayın, öncelikle doktorunuza mutlaka danışın.

İncir, sindirim sistemini düzenleyerek hazmı kolaylaştırıyor

İncirin içinde bol miktarda besin lifi bulunuyor. Bu lifler de sindirim sistemimizin en yakın dostu oluyor. Haliyle onun düzgün çalışmasını sağlıyor ve yediklerimizi kolayca hazmetmemizi sağlıyor.

Tansiyon sorunlarının önüne geçmede yardımcı oluyor

produceclerks

Ortalama boyda 1 adet incir, günlük potasyum ihtiyacımızı %4'e varcak oranlarda karşılayabiliyor. Aldığımız bu potasyum da kan basıncımızın dengelenmesine yardımcı oluyor. Dengelenen kan basıncı da yüksek ya da düşük tansiyon gibi sorunlardan vücudumuzu olabildiğince uzak tutuyor.

Elbette kilolarca incir yemeliyiz anlamına gelmiyor bu, onun yerine azar azar ama düzenli olarak tüketerek bu faydasından yararlanabiliyoruz.

İncir, içindeki potasyum sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini de azaltıyor

loveitsomuch

İncirin içinde bolca bulunan potasyumdan bahsettik ve tansiyona nasıl da iyi geldiğini anlattık. Haliyle o potasyum tansiyona iyi gelmekle kalmıyor, kan basıncını dengelediği için her türlü damar rahatsızlığından da bizi koruyor.

Damar rahatsızlıkları olmayınca oluşabilecek çeşitli kalp sorunlarının da önüne geçmiş oluyor. Oh, mis.

Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığın bir an önce geçmesini sağlıyor

lorikeetlady

"İncir yeme, ishal olursun" gibi söylemlerin nedeni aslında bu özelliğinden geliyor incirin. Kendisi, yine içindeki besin lifleri sağ olsun, sadece sindirim sistemine değil boşaltım sistemine de iyi geliyor. Bu da kabızlık gibi durumlardan kolayca kurtulmamızı sağlıyor.

Elbette hiçbir şeyde aşırıya kaçmamak gerektiği gibi incir yeme konusunda da sırf bu yüzden bile aşıraya kaçmamak gerekiyor. Fazla incir yediğinizde ya da incir yedikten hemen sonra su içtiğinizde ishal olmanızın sebebi de bu faydasından kaynaklanıyor.

İncir, yeni doğum yapan annelerin sütünü arttırmak için elinden geleni yapıyor

bloomsz

İncirin anne sütünü arttırdığına dair söylenen sözlerin bir rivayet olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü incir, içinde bolca kalsiyum ve magnezyum barındırarak anne sütüne pek bir benzer besinlerimizden. Haliyle çiçeği burnunda annelerimize de pek bir destekçi kendisi.

1 tanesiyle günlük kalsiyum ihtiyacımızın %2, magnezyum ihtiyacımızınsa %3'üne kadarını karşılayabiliyoruz onunla, siz düşünün nasıl güzel bir meyve.

O kadar kalsiyum olunca kemiklerin gelişimine de pek bir faydası dokunuyor elbette

thequotablekitchen

İçinde günlük kalsiyum ihticımızın önemli bir bölümünü karşılayacak potansiyeli barındıran incir, bunu sadece yeni anne olanlarımız için değil hepimiz için kullanmasını da biliyor ve kemiklerimizin güçlenmesine fayda sağlıyor.

Özellikle gelişim çağındaki çocuklara hazır mevsmindeyken bol bol incir yedirmeniz oldukça önemli.

İçindeki vitaminler sayesinde vücudun direncini arttırıyor, hastalıklara karşı koruyor

İncirin içindekiler say say bitmiyor aslında ama bu vitaminlerden bahsetmeden hiç olmuyor. İçinde hem A, hem C hem de K vitamini hatırı sayılır boyutlarda onun.

Bir tanesinde bile günlük ihtiyacımızın %2'si ila %4 ü arasında katkı sağlıyor saydığımız her bir vitamin için. Dolayısıyla bağışıklık sistemimizi koruma konusunda tam bir usta diyebiliriz incir için. Daha da ne yapsındı?

İncir, kilo verme konusunda da vücudumuza destek oluyor

İçinde bolca besin lifi olduğunu anlat anlat bitiremedik, farkındayız. Ama söylemeden geçilebilecek gibi değil bu faydası da. Besin lifleri sayesinde kan şekerini dengelemeyi bilen bu minnoş meyve, karnımızın daha uzun süreler tok kalmasını sağlıyor.

Bize de diyet maceralarımızda tatlı niyetine incir yiyip uzun süren toklukların tadını çıkarmak kalıyor.

Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığını koruyor, sivilcelerin azalmasına destek oluyor

alphacoders

İncirin tazesi de kurusu da antioksidan özelliği gösterme konusunda bir numara adeta. Öyle ki bolca tüketildiğinde vücuda giren zararlı maddeleri bir güzel vücuttan dışarı atmayı ve başta cildimiz olmak üzere tüm vücudumuzu korumayı iyi biliyor.

Bu da bize ışıl ışıl bir cilt olarak dönüyor. Sivilcelerle olan mücadelemizde de antioksidan özelliği bizi yalnız bırakmıyor ve onların oluşumlarını engelliyor, oluşmuş olanlarınsa bir an önce geçmesini sağlıyor.

İncir, yüksek kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor

avarietyoffruits

İncir gibi bir meyve tansiyona, damarlara, kalbe iyi gelir de kolesterolü boş geçer mi sandınız? Elbette hayır. İçinde pektin adlı bir bileşen var onun. Aslında bu bileşen, hücre duvarlarını bağlayan etkisiyle biliniyor ancak kolesterolü dengelemede de oldukça büyük bir rol oynuyor. Yükselmiş kötü kolesterolü dengeleyerek vücudun mutluluğuna mutluluk katıyor.

Son kez tekrar etmekte fayda var, incir nasıl da güzel bir meyveymiş gördükten sonra kilolarca yemeye kalkabilirsiniz, kalkmayın. Her şeyin fazlası zarar, aman dikkat.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?