Karnınız Rahat Etsin, Afiyetle Yemek Yiyebilin: Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Mide ağrısı hemen hepimizin zaman zaman rahatsız olabildiği bir durum, malumunuz. Üstelik bu ağrı öyle farklı sebeplerle ve öyle farklı zamanlarda olabiliyor ki yaşlı-genç demeden herkesi hayatı boyunca farklı dönemlerde, değişik zamanlarda yoklayabiliyor.

Peki, yok mudur bunun bir çaresi dersiniz?

Elbette var. Eğer ciddi bir problem olduğunu düşünüyor ya da bu durumu sık sık yaşıyorsanız çareyi doktorunuzda aramalısınız ama geçici bir durum yaşıyor ve doğal, bitkisel yöntemlerden de destek almak istiyorsanız sizi hemen böyle alabiliriz.

"Mide ağrısına ne iyi gelir?" diye düşünüyorsanız çareyi mide ağrısını azaltan, hatta yeri geldiğinde dindiren bu doğal malzemelerde bulabilirsiniz. "Mide ağrısı neden olur?" derseniz onun da cevaplarını vermeden geçmedik, baştan söyleyelim.

Şimdiden çok çok geçmiş olsun diyor ve başlıyoruz.

Mide ağrısı neden olur?

mide-agrisi-neden-olur

Başta da söylediğimiz gibi mide ağrısı birçok farklı sebep nedeniyle olabilir. O sebeplerin en yaygın olanları ise şöyle:

 • Hazımsızlık
 • Stres
 • Aşırı yemek yeme
 • Yağlı, ağır yiyecekler tüketme
 • Aşırı baharatlı yiyecekler tüketme
 • Uzun süreli aç kalma
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Hormonal etkiler
 • Çevresel etkiler
 • Zararlı alışkanlıklar
 • Gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıkları
 • Aşırı kilolu olma
 • Gaz sıkışması
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Mide ağrısına ne iyi gelir?

  mide-agrisina-ne-iyi-gelir-2021

  Mide ağrısının birçok nedeni var gördüğünüz gibi. Bu nedenle aşağıda sıraladığımız doğal malzemelerin sadece midenizi rahatlatma konusunda size destek olabileceğini unutmamalı ve sık sık mide ağrısı sorunu yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde kendinize iyilik yapmak isterken bilmeden daha fazla zarar vermiş olursunuz, aman diyelim.

  Uyarımızı da bir kez daha tekrar vettiğimize göre mide ağrısına ne iyi gelir sorunuza cevap verebiliriz. Buyursunlar, mide ağrısına iyi gelen yiyecekler şöyle:

  Süt ve yoğurt

  Eğer laktoz intoleransınız yoksa mide ağrısı için destek alabileceğiniz yiyecek ve içeceklerin başında süt ve yoğurt geliyor. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olan bir bardak süt ya da bir kase ev yapımı doğal yoğurtla mide ağrılarının üstesinden kolayca gelebilir, kısa sürede midenizin rahatladığını görebilirsiniz. Ancak laktoz intoleransınız varsa ya da süt ve süt ürünlerine karşı vücudunuz farklı reaksiyonlar gösteriyorsa uzak durmalısınız.

  Tarçın

  Midede asit-baz dengesinin bozulması nedeniyle oluşmuş, mide yanmasına benzer bir ağrı söz konusu ise tarçın imdadınıza yetişmeye hazır. Dilerseniz çayınızın içine, dilerseniz bir kase yoğurdun içine ilave edebileceğiniz tarçınla bu sorunun üstesinden kısa sürede gelebilirsiniz.

  Muz

  Aslında sadece muz değil, muz başta olmak üzere tüm lifli besinler mide ağrılarını hafifletme konusunda size yardımcı olacaktır. Sindirilebilir besin lifi açısından oldukça zengin olan muz, mide enzimlerinin de sağlıklı bir şekilde salgılanmaya devam etmesini sağlıyor, bu da kısa sürede mide ağrısına iyi geliyor.

  Keten tohumu

  Tıpkı muz gibi besin lifi açısından oldukça zengin olan, hatta sırf bu nedenle diyetlerin de vazgeçilmez malzemelerinden sayılan keten tohumu, bu özelliği sayesinde mide ağrısına da iyi geliyor. Size de aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz keten tohumunu salatalarınıza ya da bir kase yoğurdun içine ilave ederek afiyetle yemek düşünüyor.

  Kimyon

  Aşırı baharatlı yiyecekler mide ağrısını tetikler dedik ama bu baharatlardan biri kesinlikle kimyon değil, diyebiliriz. Tabii eğer alerjiniz yoksa. Kimyon, midedeki asit-baz dengesinin sağlanmasında vücuda destek oluyor, dileyenler yine bir kase yoğurtla tüketebileceği gibi isteyenler de limon suyu ya da temiz içme suyuna karıştırarak tüketebiliyor. Silme 1 çay kaşığı kadar kimyon kullanmanız yeterli olacaktır, aşırıya kaçmamaya özen gösterin, bizden söylemesi.

  Armut

  Her mevsim bulamıyor olsak da eğer mide ağrıları çektiğiniz bir dönemde evinizde armut varsa, ondan destek almayı da deneyebilirsiniz. Tıpkı muz ve keten tohumu gibi besin lifi bakımından zengin olan armut, midenizi hiç yormadan sindirilecek, bu arada da içindeki lifler ve faydalı maddeler sayesinde mide ağrınızı hafifletecektir.

  Nane

  Hemen her derde deva olmayı başaran, kokusu bile şifalı lezzetlerden nane, mide ağrısına da iyi gelen yiyecekler arasında. Özellikle gaz sıkışması gibi bir problem nedeniyle mide ağrısı çekiyorsanız nane çayı hazırlayarak ya da nane-limon yaparak midenize iyileşme yolunda güzel bir destekte bulunabilirsiniz.

  Zeytinyağı

  Safra salgısı olarak bilinen salgının sağlıklı bir şekilde salgılanmasını sağlayan zeytinyağı, bu etkisi sayesinde besinlerin sindirim sürecini hızlandırıyor ve daha sağlıklı bir hale getiriyor. Aşırı kilo, aşırı yemek yeme gibi durumlar nedeniyle oluşan mide ağrıları da bu sayede hızla geçebiliyor. 1-2 yemek kaşığı zeytinyağını doğrudan tüketebileceğiniz gibi dilerseniz bol zeytinyağlı hafif salatalar hazırlayarak da aynı etkisini görebilirsiniz.

  Papatya çayı

  Biraz da içelim diyor ve mide ağrısına iyi gelen içeceklerin başında gelen papatya çayı ile sizi baş başa bırakıyoruz. Stres gibi farklı psikolojik etkiler nedeniyle oluşan mide ağrıları için sinir sistemini destekleyen, sinirleri rahatlatarak stres ve buna bağlı oluşan sorunları ortadan kaldıran papatya çayından her gün bir fincan içebilirsiniz.

  Maden suyu

  Bilirsiniz, yemek yedikten sonra midesinde rahatsızlık hissedenler genelde maden suyu içer. İşte bu gerçekten mide ağrısı problemini çözmede etkili yöntemlerden biri aynı zamanda. Midede ağrılara neden olan bozulan asit-baz dengesi ise maden suyu bu konuda size destek olabiliyor. Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırdığından kısa sürede mide ağrısının geçmesine de olanak sağlıyor.

  Tüm bunların yanı sıra eğer midenizde yaşadığınız problemin başka bir şey olduğunu düşünüyorsanız şu içeriklerimize de göz atmak isteyebilirsiniz:

  Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

  Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

  Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

  Önemli bir not: Eğer yukarıdaki herhangi bir yiyeceğe karşı alerjiniz varsa ya da tükettiğinizde mide ağrılarınız azalmıyor, hatta şiddetleniyorsa asla tüketmemeli ve vakit kaybetmeden doktorun yolunu tutmalısınız.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Gunelhumbetova28 Kasım 2019 13:06
  Guzel
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?