greyfurt-meyve-aralik-2020

Gastriti Olanların Daha Kaliteli Bir Hayat İçin Yememesi Gereken 9 Yiyecek

Zeynep Çetin
Yemek.com Editörü / Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlend...
Devamını okuyun

Sıkça Yenen Konular


Favorilerime
Ekle

Gastrit, midemizin içinde bulunan mukoza tabakasının çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık. Ne yazık ki bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı da hiç az değil.

Ama neyse ki tedavisi mümkün ve kısa sürede kolayca iyileşme olanağı var. Tabii bu süreçte doktor kontrolündeki tedaviye ek olarak beslenme şeklimize ve düzenimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Mesela, uzun süreler aç kalmak gastriti olanlarda kötü etkiler yaratırken mide asidini artırmayacak, hazmı kolay sebzeler gastriti tetiklemediğinden mideyi rahatlatıyor.

Biz de bu noktada hemen devreye giriyor ve gastriti olanlar hangi yiyeceklerden kaçınmalı, bir bir anlatıyoruz. Mideniz de içiniz de rahat etsin, bir an önce sağlığınıza kavuşun diye...

Geçmiş olsun dileklerimizle...

Belki de her gün içiyorsunuz: Kafeinli içecekler

cay-kahve-gastrit

Kafein dediğimiz çaydan kahveye, artık günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş içeceklerde bolca bulunuyor ne yazık ki. Ama gastrit gibi bir mide sorunuyla karşı karşıyaysanız onlardan vazgeçmeniz gerekiyor.

Çünkü kafein, mide asidinin hızlıca artmasına neden oluyor, bu da gastritin tetiklenmesine yol açıyor.

Patates kızartması başta olmak üzere: Kızartmalar

patates-kizartmak-2-kez-aralik

Kızartmaların tadı başka bir güzel oluyor, hele söz konusu patates kızartması olduğunda hayır demek iyice zorlaşıyor, biliyoruz. Ama sağlığınız için her türlü kızartmadan da olabildiğince uzak durmanız gerekiyor.

Çünkü bolca yağda kızartılan o yiyecekleri sindirmek mide için hiç de kolay olmuyor. Bu yüzden mide de, yazık, daha çok asit üretmeye başlıyor. Bu asit de midenin iç duvarında oluşan iltihaplanmayı azdırıyor ve gastrit tüm gücüyle kendini göstermeye başlıyor. Aman diyelim.

Aşırıya kaçmanın anlamı yok: Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içecekler

tavuk-suyu-corba-yemekcom

"Bu çok genel oldu ama" diye düşünebilirsiniz, haklısınız da ama hastalık bu, ihmale gelmez. O yüzden siz olabildiğince çok sıcak ve soğuk besinlerden kaçının.

Çünkü bu tür yiyecek ve içecekler midenizi şaşırtır, zorlar. Özellikle de uzun bir açlığın ardından midenize ilk girecek olan besinler çok sıcak veya soğuk olursa mideniz ne yapacağını bilemez, çokça asit salgılayarak kendini korumaya çalışır. Bu da artık bildiğiniz üzere gastrit için hiç de iyi bir gelişme olmaz.

Aslında pek faydalılar ama bazen bu yetmez: Portakal ve greyfurt

greyfurt-meyve-aralik-2020

Portakal ve greyfurt deyince akıllara C vitamini geliyor doğal olarak hemen. Ama C vitamini deposu olmaları onları gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor ne yazık ki. Gastrit gibi bir mide sorunu söz konusu olduğunda fazlaca asitli yiyeceklerden kaçınmak daha önemli bir öncelik haline geliyor.

Çünkü midenizin içi iltihaplıyken çok fazla asit onu daha kötü bir hale getirmekten başka bir işe yaramıyor. Bu yüzden portakal ve greyfurt konusunda ölçülü davranmanız, mutlaka yiyecekseniz tok olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Kış sofralarınız onsuz da güzel olabilir: Turşu

Turşu demek soğuk kış akşamlarında hazırlanan sofralara ilk konulması gereken yiyecek demek çoğu zaman. Ama bu durum sizin için böyle olmasın artık.

Çünkü turşu da hazmı zor olan, sindirim sistemini zorlayan bir yiyecek. Zaten mideniz gastritle mücadele ederken onu daha fazla zorlamaya gerek var mı? Hiç yok.

Süt ürünlerinin de hepsine güvenmeyin: Ekşi krema, süzme yoğurt ve dondurma

Bademli Dondurma Tarifi

Süt diyorsun, hemen faydalı sanıyorsun. Oysa durum çok da öyle olmuyor kimi zaman. O ekşi kremalar, süzme yoğurtlar yendiğinde midede bir curcuna oluyor. Dondurma tüm soğukluğuyla midenize hücum edince içiniz kısa bir süreliğine ferahlamış olsa da sonra yangın yerine dönüyor.

Ne gerek var acı çekmeye, rahatsızlık duymaya? Boş verin mideyi yoran bu süt ürünlerini. Bunlar yerine taze yoğurttan, lor peynirinden alın proteininizi. Mis.

Her yemeği baharata boğmayı bırakmanın zamanı geldi: Baharatlar

Baharatlar dediysek öyle hepsinden tırım tırım kaçmanıza, uzak durmanıza gerek yok. Başta pul biber olmak üzere, karabiber, sarımsak tozu gibi fazla acı, fazla aromalı, keskin tatlardan uzak durmanız yeterli. Çünkü bu tür tadıyla ağırlığını ortaya koyan baharatlar, midenizde de ağırlığını ortaya koyuyor ne yazık ki.

Bu da birkaç dakika sürecek zevk için midenizi alt üst etmenize, gastrit sorununuzun gün yüzüne çıkmasına neden oluyor. Midenizi yormayın, o da sizi üzmesin. Aslında bu kadar basit.

Baharatı bol ve işlenmiş etler: Sosis, sucuk, pastırma

sucuklu-yumurta-turkleri-tanima

Baharatların ve çokça işlemden geçmiş yağlı yiyeceklerin gastrite zarar verdiğini söyledik zaten. Hal böyle olunca hem baharatı bol olan hem de genel olarak kızartılarak tüketilen sucuk, sosis ve salam türevi etlerden de uzak durmak gerekiyor.

Çünkü bu yiyeceklerin hazmedilmesi için de mide, normalden çok daha fazla çalışıyor, mide asidi çok daha fazla salgılanıyor.

Hele bir de tatlılarsa: Gazlı içecekler

asitli-icecekler-bagimlilik-yapiyor-yeni

Artık gazlı içecekler de ne yazık ki zararlarını bilsek pek vazgeçilemeyenler arasına girdi. Özellikle o bol yağlı fast food'ların, kızartmaların yanında ellerden düşmez oldu. Oysa özellikle gastrit gibi önemli mide sorunları yaşayanlar onlardan uzak durmalı.

Çünkü bu içecekler gazlı yapıları nedeniyle midenin içindeki basıncı hızlıca değiştirme gücüne sahip. Midedeki iç basınç da öyle bir anda değişmeye pek gelemiyor. Artan basınç değişimi, midenin iç çeperindeki mukoza yapısına zarar veriyor.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?