guzel-kelimeler-dukkani-manset-2

En Güzel Cümlelerin Kurulduğu Yer: Güzel Kelimeler Dükkanı

Favorilerime
Ekle

Ne zaman bilgisayarı ya da akıllı telefonu açsak, karşımızda mutlaka modern dünyayı, teknolojiyi, akıllı cihazları, insanların değişen alışkanlıklarını eleştiren bir fotoğraf, tasarım, illustrasyon buluruz. Mutlaka. Hızlıca inceledikten sonra, belki 'like', belki 'share' ederek kendimizi tatmin eder, sonra o tasarımların tam olarak eleştirdiği şeyleri yapmaya devam ederiz. Muazzam ironi. En iyimiz belki kendine şu soruyu sorar: Ya bu internet iyi mi?

Güzel Kelimeler Dükkanı.

Aylar önce Lûgat365 kılığında bir tweet'ine denk geldiğim, her gün yeni bir güzel kelimeyi ekranlarımıza getirip aynı kelimeleri kalemine kurban olduğumuz yazarların cümlelerinden/mısralarından yansıtan, internet aslında iyi bir şey dedirten Twitter hesabının, Galata'da açtığı dükkan.

guzel-kelimeler-dukkani-yazi

Dedik ya her gün bir kelime bahşediyordu ekranlarımıza. İlk olarak "Hmm iyi fikirmiş" dedirtti. Takip etmeye başladık. Sonrasında iyi fikir olmaktan çıkıp mutlu fikir olmaya başladı. Mesela bende uyandırdığı his, 'hissikablelvuku' kelimesi gibiydi. Anlamından bağımsız, hesaba her baktığımda, tweet'i her gördüğümde aklımın bir yerlerine o kelime geliyordu. Böyle bazı testlerde insanın aklına mavi çekiç gelmesi gibi. Güzel Kelimeler Dükkanı ise içimdeki tozlu kütüphaneye giren bir seyyahın, bin yıllık parşömeni bulup, sihirli kelimeyi okuması tadında bir his yarattı.

Güzel Kelimeler Dükkanı, tıpkı kendi tabiatı gibi bizim için de nevi şahsına münhasır bir tabiat oldu. Çünkü kendisi bir kafe değil, restoran hiç değil. Lakin herhangi bir şey yiyip içemiyor oluşumuz oraya gitmekten alıkoyamadı bizi. Çünkü en azından "Ya şuraya 2 masa atsanız, insanlar kahvesini yudumlayıp kitabını okusa" klişesini yapmamız lazımdı, yaptık. Görevimizi tamamladık.

Peki ne ola ki bu Güzel Kelimeler Dükkanı?

guzel-kelimeler-dukkani-yazi-2

Bildiğiniz dükkan. Dükkana girdiğinizde küçük bir oda karşılıyor sizi. Tanıştığınız kısım da bu kadarı zaten. Dükkanın brownie'leri, cappucino'ları yerine geçen defterleri, posterleri burada. Daha fazla teşbih bir yana, Güzel Kelimeler Dükkanı'nda, üzerine Twitter'da paylaştıkları kelimelerin işlendiği, defter, poster, bez çanta, magnet, bardak altlığı, kartpostal gibi ürünler var. Birine ya da kendine alınabilecek en güzel hediyelerin yan yana geldiği bir manzara.

Güzel Kelimeler Dükkanı, Müeyyedzâde Mh. Tatar Beyi Sk. No:4 Galata, Beyoğlu'nda. Aşağıya size yardımcı olmak için bir harita bıraktık.

Kış gelmeden gidin.

Not: Yazı bitmedi, haritanın altında Güzel Kelimeler Dükkanı'nın birkaç fotoğrafı daha var.

guzel-kelimeler-dukkani-lugat365

guzel-kelimeler-dukkani-kartpostal

guzel-kelimeler-dukkani-hasret

guzel-kelimeler-dukkani-umitvar

guzel-kelimeler-dukkani-giybet

guzel-kelimeler-dukkani-lafuguzaf


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?