Öğrendikten Sonra Tuzu Sadece Sofrada Kullanmayacağınız 15 Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Bugün pratik bilgiler köşemizde her mutfağın olmazsa olmazı tuz var.

Tuz sadece sofrada karabiberin yanında yer alan, damak zevkimize göre yemeklere daha fazla lezzet katmak için kullandığımız ya da mutfakta yemek yaparken tariflerini tamamlayan bir mineral değil. Bundan çok, çok daha fazlası.

Öyle ki tuz aslında sizin hayatınızı kolaylaştırmak, evdeki birçok soruna çözüm bulmak için de var aslında.

Bu pratik bilgileri öğrendikten sonra tuzu daha çok seveceksiniz.

Elde kalan balık kokusunu tuzla yok edebilirsiniz

wikihow

Balık ayıkladıktan sonra ellerinize yapışıp kalan balık kokusundan şikayetçiyseniz tuzdan yardım alabilirsiniz. Balık ayıklama ve hazırlama işi biter bitmez bir yemek kaşığı tuzu elinize dökün ve iyice ovalayın. Suyla duruladıktan sonra koku da gidecektir.

Fincanlarınızdan kahve ve çay lekelerini çıkarabilirsiniz

rootsimple

Fincanların içine yerleşmiş ve yıkasanız da gitmeyen kahve ve çay lekelerinden kurtulmak için bir limon kabuğuna az miktarda tuz dökün ve bununla fincanı ovalayın. Bu kadar basit.

Halıdaki şarap lekelerinden tuz sayesinde kurtulabilirsiniz

fiberseal

Halıya dökülmüş şarap (özellikle kırmızıysa eyvah eyvah) lekelerinden kurtulmanın aslında çok kolay bir yolu var. Önce lekeyi dağıtmadan hafif nemli bir bez ya da sünger ile silin. Sonra lekeyi kaplayacak kadar tuzu leke üzerine dökün. Mümkünse bunu akşamdan yapın ve sabaha kadar tuzu lekeyle baş başa bırakın. Zira sabaha tuz tüm şarabı içine çekmiş olacaktır. Artık halınız akşamdan kalma bile değil!

Yere düşüp kırılan yumurtaları hiç dağılmadan temizlemek için tuz kullanabilirsiniz

wikihow

Yanlışlıkla elinizden kayıp yere, tezgaha düşen yumurtaları hiç iz kalmadan yani yerler yapış yapış olmadan, bulaştırmadan temizlemenin aslında en garanti ve en kolay yolu da tuzdan geçiyor. Kırık yumurtaların üzerine tuz dökün, biraz bekleyin ve kağıt havluyla son temizliği yapın. Müthiş.

Tavadaki kızgın yağ alev alırsa büyümemesi için üzerine tuz atıp söndürebilirsiniz

womansday

Tavadaki kızgın yağ aniden alev alınca ne yapacağınızı bilemiyorsanız bu yöntem işe yarayabilir. Öncelikle asla ve asla alev alan tavaya su dökmeyin. Bunun yerine tavanın üzerine bol bol tuz dökerek sönmesini sağlayabilirsiniz.

Yanmış tavalardan yağ lekelerini tuzla kolayca temizleyebilirsiniz

leaf.tv

Ocağın başından sadece kısa bir süre ayrıldınız ancak bu tavanın yanmasına yetti. Tavanın dibine yapışan yağ ve yapışmış yemek lekelerini temizlemek için yine tuz imdadımıza koşuyor. Tavanın tabanını tuzla ile kaplayın ve üzerine su ekleyin. Tuz-su birleşimi kalıntıların tabandan kopmasını sağlayacak. 10 dakika bekledikten sonra tavayı musluk altında süngerle yıkayın ve hayatınıza devam edin.

Bulaşık süngerlerindeki yağ ve yemek lekelerinden kurtulmak için tuzlu suda bekletebilirsiniz

says

Pis bir bulaşık süngerini ilk alındığı haline döndürmek çok zor değil. Bir kaba iki fincan su koyun ve bir bardağın dörtte biri kadar tuzu bu kaba dökerek iyice karıştırın. Sonra süngeri bu kaba bırakarak bir gece bekletin. Sabah süngeri elinize aldığınızda tüm kirlerden arındığını göreceksiniz.

Küvet kenarlarındaki lekeleri çıkarmak için tuzdan yardım alabilirsiniz

homerepair

Bir bardak terebentin ve bir bardak tuzu karıştırın. Sonra ellerinize eldiven giyerek elde ettiğiniz maddeyi süngere sürerek temizlemek istediğiniz yerleri bununla ovalayın. Birkaç dakika içinde lekelerin sonsuza kadar yok olduğunu göreceksiniz.

Tıkanan lavaboları açmak için karbonat-tuz-sirkenin süper kahraman gücünü kullanabilirsiniz

homehealthyremedies

İster saçlar yüzünden tıkanan küvet, duş giderleri olsun, ister tıkanan mutfak/banyo lavabosu olsun bunu gidermenin yolu çok basit bir birleşimden geçiyor.

Bir kaba bir bardağın dörtte biri kadar karbonat ve aynı oranda tuz ekleyip sallayarak birbirine karışmasını sağlayın. Sonra doğrudan tıkanmış gidere dökün. Sonra yarım bardak sirkeyi de aynı giderden aşağı dökün. Karışım köpürecek ve gideri açmaya başlayacaktır. Ancak acele etmeyin ve 15 dakika bekleyin. Sonrasında da giderin üzerine sıcak su dökerek tüm kalıntıların gitmesini sağlayın. İşte halloldu bile.

Kesme tahtalarınızı tuz ve limon yardımıyla tertemiz yapabilirsiniz

Özellikle ahşap kesme tahtaları üzerindeki lekelerden kurtulmak için ihtiyacınız olan limon ve biraz tuz. Tuzu kesme tahtasının üzerine serpin. Sonra bir limonu ikiye ayırdıktan sonra tuzu ıslatacak şekilde tahtanın üzerinde gezdirin ve ovun. Sonra kesme tahtasını sudan geçirin ve kurumaya bırakın. Bu kadarcık.

Daha detaylı bilgi isteyenleri şu içeriğimize alabiliriz.

Haşlanmış yumurtaları daha kolay soymak için kullanabilirsiniz

theprairiehomestead

Haşlanmış yumurtaları soyarken uğraşmak istemiyorsanız yumurtaları haşladığınız suya bir çimdik tuz atmanız yeterli. Sonrasında haşlanan yumurtanın kabuklarını soyarken büyük parçalar halinde, kolayca çıkarabileceksiniz.

Havlu ve kıyafetlerdeki küf lekelerini çıkarmak için tuz kullanabilirsiniz

likemotherlikedaughter

Eğer havlulardaki ve bazı kıyafetlerinizdeki küf lekelerinin çıkmadığından şikayetçiyseniz onları makineye atmadan önce bir limonla tuzu karıştırarak elde ettiğiniz maddeyi lekelerin üzerine sürerek yayın. Sonra güneş ışığında kuruyana kadar bekletin.

Arı sokmalarında acıyı, sivrisinek ısırmalarında kaşıntıyı engellemek için kullanabilirsiniz

amazetify

Arı soktuğunda önce o bölgeyi ıslatın ve üzerini tuzla kaplayın. Acısı hafifleyecektir. Sivrisinek ısırıklarının yol açtığı geçmek bilmez kaşıntının yok olması için ise bölgeyi tuzlu suyla silin ve üzerine biraz zeytin yağı ekleyin. Geçmiş olsun.

Göz şişliklerinin inmesi için tuzlu solüsyon hazırlayabilirsiniz

wikihow

Gözleriniz çok uykudan ya da çok ağlamaktan şiştiyse bir fincan sıcak su içine yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Ve bir parça pamuğu bu suya batırarak şiş gözlerinizin üzerine uygulayın.

Kötü kokan ayakkabılarınızdaki kokuyu giderebilirsiniz

livestrong

Özellikle kötü koku yapan spor ayakkabılarınızdaki kokudan kurtulmak için içine tuz dökerek bir gece bekletin. Sabah kokudan kurtulmuş olacaksınız.

Mis gibi.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?