birlikte-yenmesi-gereken-yiyecekler

Birlikte Yendiğinde Faydası En Üst Seviyeye Çıkan 16 Birbirini Tamamlayan Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Birazdan sıralayacağımız yiyeceklerin tek başlarına da besin değerleri ve sağlığa faydaları büyük. Ancak yanlarına bir yiyecek daha aldıklarında, yani yalnızlıklarını bir tarafa bırakıp aşkla coştuklarında onlar da mutlu oluyor ve size de daha fazla fayda sağlayarak sizi de mutlu ediyorlar.

Diğer bir deyişle bu yiyecekleri birlikte yediğinizde vücudunuz onların sahip olduğu besin değerlerini daha etkili bir şekilde sindiriyor. Kısaca bir elin nesi var, iki elin sesi var durumu.

Bazıları çok alakasız gözükseler de birbirleri için yaratılmış yiyecekler bunlar. Sevenleri ayırmayın.

Kalbiniz için: Domates & Zeytinyağı

healthylnb

Kahvaltıcılar buraya! Domatesin içinde yer alan likopen, kan ve kalp damarlarını koruma özelliğine sahip. Dolayısıyla yüksek antioksidan içeriğiyle domates kanı temizlediği gibi damar tıkanıklığına karşı da kalkan görevi görüyor.

Bu kahraman yiyecek yağ ile birlikte tüketildiğinde ise vücudun likopeni daha fazla sindirmesine yol açıyor. Yani kahvaltıda domatesleri zeytinyağına doğrayıp yemeyi tercih edin deriz.

Vücudunuz da onları seviyor: Elma & Bitter çikolata

socalpain

Biraz farklı geliyor kabul ama şans vermeye değer. Elma ile çikolatayı aynı zamanda tükettiğiniz takdirde bağışıklık sistemi güçleniyor, beyin aktivitelerini harekete geçiriyor, kalp ve kan damarlarını koruyor ve hatta kanser riskini azaltıyor.

Devlerin aşkı: Ispanak & Avokado

greensmoothieforbeauty

"Devlerin aşkı büyük olur"un kanıtı bu çift. A vitamini ve lutein açısından zengin olan ıspanak, avokado içinde bulunan yararlı yağlarla birleştiğinde daha faydalı hale geliyor. Sonuç olarak ıspanak ve avokadoyu arka arkaya yemenin sindirim sisteminize sandığınızdan çok daha fazla faydası var.

Kalsiyum çarpı iki: Havuç & Yoğurt

vegtrials.blogspot

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt mide fonksiyonlarını geliştirirken havuç gibi sebzelerle tüketildiği zaman hazine değerinde bir vitamin deposuna dönüşüyor. Zira sebzelerde yer alan fiberler kalsiyum emilimini hızlandırıyor. Yani yoğurdun ne faydası varsa sebzeyle yediğinizde onu ikiyle çarpın.

Kansızlık çekenlere: Ciğer & Domates

Arnavut Ciğeri Tarifi

Bu madde kansızlık çekenler için geliyor. Ciğerde yer alan demirden tam anlamıyla faydalanmak için onu C vitaminiyle birlikte tüketmek gerekiyor. Bu noktada işin içine askorbik asit yani C vitamini açısından zengin olan domates giriyor ve sizi kansızlıktan kurtarmak için elinden geleni yapıyor.

Toksinler dışarı: Yulaf ezmesi & Taze sıkılmış portakal suyu

appforhealth

Özellikle sabah kahvaltıları için iyi bir alternatif olabilecek yulaf ezmesi ve taze sıkılmış portakal suyunu beraber tükettiğinizde sindirim sistemini güçlendiriyor ve vücudu toksinlerden temizliyor.

Çok da yakışıyorlar: Et & biberiye

marinmamacooks

Beslenme uzmanlarının da tavsiyesi etin içindeki proteinden maksimum fayda sağlamak için onu doğru şekilde pişirmeye dikkat etmek. Bunun bir yolu da eti pişirmeden önce onu biberiye ile bir araya getirmek. Zaten hali hazırda tek başına birçok faydası olan biberiye içindeki antioksidanlar sayesinde et fırında pişerken zararlı maddelerin ortaya çıkmasını önleme gibi de bir özelliğe sahip. Acayip lezzet katmasından bahsetmiyoruz bile.

Bir fincan daha?: Yeşil çay & Limon

pinterest - yeşil çay maskesi

Tavsiyemiz yeşil çayı limonlu içmeniz. Zira kateşin içeren yeşil çay güçlü bir bağışıklık sisteminin de koruyucusu ve kanser riskinin de bir numaralı düşmanı. Bu noktada ona limon da eklediğiniz takdirde C vitamini çayın bu etkisini birkaç kat daha artırıyor.

Afiyetler, sıhhatler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?