Tarafını Seç: Kısırın Salçası Kavrularak mı Konmalı, Kavrulmadan mı?

Favorilerime
Ekle

Annelerimizin çay saatlerine hazırladığı o vazgeçilmez klasiktir kısır tarifi. Her evin kısır tarifi de birbirinden farklıdır. Temelde bulgurun, salça, yeşillik ve baharatlarla buluşmasından oluşur. Ancak kimimiz içine farklı yeşilliklerle eklerken kimimiz limon suyunu, nar ekşisini bol tutar. Biraz damak zevkidir kısırın lezzeti. Kısır hazırlarken yine bölgeden bölgeye de farklılar gösteriyor tarifler. Akdeniz'e doğru indikçe kısırın rengi koyulaşıyor, salçası kavruluyor. Ekşisi de artıyor. Diğer tariflerde ise salça kavrulmadan ilave ediliyor. Peki nedir bu ikisi arasındaki farklar? Salçayı kavurarak ya da kavurmadan ilave ettiğimizde neler olur? Gelin göz atalım.

Kısırın salçası kavrularak mı konmalı, kavrulmadan mı?

kisirin-salcasi-kavrularak-mkonmali

Bu sorunun cevabı aslında tamamen damak zevkine bağlı diyebiliriz. Ancak size biraz arasındaki lezzet farklılıklarından bahsedelim. Kısır; ince bulgurun ıslatılıp şişmesi, ardından içerisine salça, yeşillik, zeytinyağı, baharat gibi malzemelerin ilavesiyle hazırlanıyor. Güzelce yoğrulup servis ediliyor. Genelde pişirme aşaması olmadığı için tercih ediliyor ve çok seviliyor. Bu nedenle çoğu tarifte kısırın salçası kavrulmadan ilave ediliyor.

kisirin-salcasi-kavrularak-mkonmali1

Bazı tariflerde ise kısırın salçası, soğanla kavrularak harca ekleniyor. Bazı tariflerde ise sadece yağla kavrularak ilave ediliyor. Bu kısıra çok daha nefis bir lezzet katıyor. Daha aromatik bir yapı kazandırıyor. Tüm malzemelerin çiğden ilave edilmesinden hoşlanmayanlar için de nefis bir alternatif oluyor.

kisirin-salcasi-

İster salçası kavrulsun ister kavrulmadan hazırlansın kısırın her hali çok nefis! Canınız kısır çektiyse birbirinden nefis kısır tarifleri için sizleri buradan alalım: Farklı 10 Nefis Kısır Tarifi Sizin kısır hazırlarken püf noktalarınız neler? Yorumlara bekliyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?