Neden Ispanak Yedikten Sonra Dişlerimiz Gıcırdıyor?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253438 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 25
Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Faydaları say say bitmeyen, en şifalı kış sebzelerinden ıspanağı yediğinizde siz de dişlerinizde bir gariplik olduğunu düşünüyor, sanki gıcırdıyor, kamaşıyor gibi hissediyor musunuz? Ispanağı çok sevdiğiniz halde ağzınızda buruşukluk ve kekremsi bir tat bıraktığından ötürü onu yedikten sonra kendinizi rahatsız hissediyor musunuz?

Eğer cevaplarınız evetse bir haber verelim: Yalnız değilsiniz!

Çünkü ıspanağın ağız ve dişlerde yarattığı o garip, tanımlanması zor hissin bir sebebi var. Üstelik çok kolay bir püf noktasıyla ondan kurtulmaktan da mümkün.

Ispanak yediğimizde neden dişlerimiz gıcırdıyor?

Ispanak Tarifi

Ispanak Tarifi

Ispanak yerken sanki kumlar dişlerinize yapışıyormuş gibi geliyorsa, yedikten sonra dişlerinizin gıcır gıcır olduğunu hissediyorsanız bunun için suçlayacağınız tek merci yine ıspanağın kendisi.

Çoğumuz bunun sebebini ıspanağın yeterince iyi yıkanmamasına ve topraklarının üzerinde kalmasına yorsak da aslında gerçek biraz farklı.

Zira ıspanağın dişlerde yarattığı bu garip hissin sebebi içerdiği oksalik asit. Ispanağı çiğnedikçe oksalik asit kristalleri dişlerin üzerini kaplıyor ve bu da sanki dişlerimizin kumla kaplandığı gibi bir hisse sahip olmamıza yol açıyor. Bu da dişlerin gıcırdamasına, kamaşmasına sebep oluyor.

Oksalik asit içeren tek besin ıspanak değil. Aynı zamanda ışgın otu, pancar, karalahana gibi sebzelerde de oksalik asit bulunuyor, dolayısıyla bu yiyecekleri tükettikten sonra da aynı ıspanakta olduğu gibi dişlerinizde, ağzınızda gariplikler hissetmeniz olası.

Bu arada bir not daha: Oksalat aynı zamanda böbreklerde taş oluşumuna sebep olduğundan ıspanağın çok sık ve fazla tüketilmemesinde yarar var.

Çözümü ise çok basit

ispanaga-kup-seker-ekleme

Eğer sizde de ıspanak yediğinizde benzer durumlar oluşuyorsa ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız çok basit bir püf noktasıyla ıspanağın yarattığı diş kamaşması hissini en aza indirebilirsiniz.

Bunun için ıspanak pişerken içine 1 ya da 2 adet kesme şeker ekleyin ve pişirmeye devam edin. Artık yerken dişlerde bıraktığı o kumlu tadı hissetmeyeceksiniz.

Ayrıca son bir püf noktası daha verelim; ıspanağı yoğurtlu yediğiniz takdirde de bu nahoş hissi en aza indirebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?