Kaya Tuzu

Favorilerime
Ekle

En temiz tuz kaynağı olarak bilinen kaya tuzu, yeraltından katı olarak elde edilmektedir. Toprağın içinden çıkarıldıktan sonra yıkama işleminden geçirilerek sofralara ulaşan kaya tuzu, deniz ve göl tuzları gibi egzoz, atık sular ve sanayi kirliliğine maruz kalmadığı için çok daha sağlıklıdır.

Kaya tuzu nerelerde kullanılır?

Oldukça geniş bir tüketim alanına sahip olan kaya tuzu; gıda maddelerinde, ekmeklerde ve yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda sebze, balık ve eti tuzlama yöntemiyle uzun süre saklamayı sağlar. Kaya tuzu buz, margarin ve tereyağı üretiminde de değerlendirilir.

Tarım alanında ağaç bakımı için ve hayvan yemi olarak kullanılan kaya tuzuna, tıp sektöründe ise kompres ve enjeksiyon işlemlerinde yer verilir. Trafik ve kimya endüstrisi ile birlikte; kozmetik, su yumuşatma ve dericilik için de vazgeçilmez olan kaya tuzu, sanayinin pek çok dalının en önemli hammaddelerinden biridir.

Kaya tuzunun faydaları nelerdir?

- Bileşimindeki 84 farklı elementle insan vücudunun gereksinim duyduğu mineralleri takviye eder.

- Alt solunum yolu hastalıkları, bronşit ve astıma karşı etkilidir.

- Aknelerin giderilmesine yardımcı olan kaya tuzu, pürüzsüz ve parlak bir cilt görünümü sağlar.

- Kol ve bacaklar, kaya tuzu atılmış suyun içinde 20 dakika dinlendirilerek ağrılar giderilebilir.

- Antideprasan etkisiyle bedene zindelik ve rahatlık verir. Stresin olumsuz etkilerini bertaraf eder.

- Tıpkı deniz tuzu gibi, içeriğindeki potasyum sayesinde kas ağrılarını, spazm ve krampları önleyici niteliktedir.

Kaya tuzunun zararları neledir?

Tıpkı deniz tuzu gibi, kaya tuzunun da aşırı kullanımı, böbrek, kalp ve hipertansiyon rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bununla birlikte rafine edilmemiş kaya tuzu, rafine deniz tuzuna oranla daha fazla mineral ihtiva etmektedir. Ölçülü bir şekilde tüketilen kaya tuzunun herhangi bir yan etkisi bulunmasa da, yüksek tansiyonu olanların kaya tuzu tüketimini minimum seviyede tutması önerilmektedir.

Rafine edilmiş kaya tuzu ise, kimyasal işlemlerden geçirildiği için hem mineral değerini önemli oranlarda yitirmekte hem de pek çok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Bu nedenle mutlaka doğal kaya tuzunun tercih edilmesi ve sınırlı bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Görselin kaynağı: http://karbuztuzu.weebly.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?