ixchef

Neden Sarımsaklarınızı Ezmek İçin Asla Sarımsak Ezici Aletleri Kullanmamalısınız?

Favorilerime
Ekle

Hayat kolaylaştıran, mutfakta yapacağımız işleri hızlandıran ürünleri çok severiz, bilirsiniz.

Ama zaman zaman öyle durumlar oluyor, öyle düşünemediğimiz şeyler oluyor ki aslında bu ürünler bize uzun vadede aslında hiç de iyi gelmeyebiliyor.

Sarımsak ezmenin en kolay yollarından biri olan sarımsak ezicileri düşünün mesela... Pratik bir şekilde, hop diye eziveriyoruz sarımsakları ama...

Aslında sarımsak ezmek için onları kullanmamanız gerekiyor aslında.

Neden mi? İşte cevabı...

Öncelikle sarımsak ezici bu aletler aslında hiçbir zaman tam olarak temizlenemiyor

Sarımsak ezici olarak adlandırılan bu aletler, her ne kadar 3-4 ve hatta 5 diş sarımsağı aynı anda ve hızla ezmeleri sayesinde 'pratik' olarak anılıyor olsa da aslında iş, onları temizleme aşamasına gelince durumlar oldukça zorlaşıyor. Eğer siz de hayatınızda en az bir kez bu aletlerden kullandıysanız zaten bu sorunun nasıl baş belası bir hal alabildiğini fark etmişsinizdir.

Zira sarımsakları ezdikten hemen sonra yıkamaya çalıştığınızda yaptığınız yemekler soğumaya başlayana dek uğraşmanız gerekiyor, "Yemeği bir yiyelim, sonra temizlerim." diye düşündüğünüzde ise zaten baştan kaybediyorsunuz. Sarımsak artıkları bu ezicilerin içinde kuruyup kalıyor, çıkmaları daha da zor bir hal alıyor. Üstelik içi temizlense de sarımsakların ezilerek çıktığı o delikleri tek tek temizlemek pek de mümkün olmadığından, bu aletlerin delikli kısımlarından ve bastırma işlemi sırasında aralara kaçan yerlerinden sarımsak kalıntılarını tamamen temizlemek asla mümkün olmuyor.

Siz temizlendi diye düşünüp mutfak dolabınıza kaldırdığınızda ise daha da büyük sorunlara yol açıyor, tam olarak temizlenmediği için ince ince yaydığı o sarımsak kokusu bir süre sonra tüm dolabın içini kaplayabiliyor, dolaptaki her aletin üzerine bu koku sinebiliyor.

Aynı zamanda sarımsağın tadının değişmesine, sarımsaklardan alacağınız verimin de azalmasına neden oluyor

Yukarıda bahsettiğimiz temel temizlik problemini zaten biliyordunuz ve belki de önemsemiyordunuz ama... Öğreneceğiniz bu nedenin ardından sarımsak ezicilerle aranıza mesafe koyacağınıza eminiz. Zira Anthony Bourdain gibi dünyaca ünlü birçok şefin de söylediği gibi bu aletler aynı zamanda sarımsağın tadının değişmesine neden oluyor.

Nasıl mı?

Sarımsağın içerisinde sistein olarak anılan ve kükürt içeren bir amino asit bulunuyor. Sarımsak bu ezicilerden geçtiğinde içindeki amino asit de onu amonyak, pirüvik asit ve yumuşak sarımsı ama kararsız bir bileşik molekülüne dönüştüren bir enzimle temasa sokuyor. Sarımsağa o kendine has kokusunu da veren bu bileşiğin yapısı değiştiğinde de haliyle hem tadı hem de ondan sağlanacak fayda miktarı oldukça değişiyor.

Aynı zamanda bu eziciler, bildiğiniz gibi sarımsağı bastırarak suyunu ve bir miktar posasını çıkardıktan sonra, sarımsağın geri kalanını ezemiyor ve bu kalıntılar da çöpe gidiyor. Hal böyle olunca normalde belki de 3 sarımsak ezmenizin yeteceği tarifler için bile 5-6 sarımsak ezmeniz gerekebiliyor. Bu da sarımsaktan aldığınız verimi bir hayli azaltıyor.

Sözün kısası, hem sarımsaktan alacağınız faydalardan ve lezzetten vazgeçmemek, hem bütçenizi koruyup sarımsağın büyük bir çoğunluğunu çöpe atmamak, hem de işlemi gerçekleştirdikten sonra uzun uzun bu ezicileri temizlemekle uğraşmamak ve mutfak dolaplarınızın her yerine sarımsak kokusunun sinmesini engellemek için bu ezicileri hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Peki sarımsakları nasıl ezeceğiz?

youtube

youtube

Sarımsak ezici bu aletleri kullanmayın dedik ama size sarımsağı ezerek kullanmayı unutun diyecek halimiz yok. İster cacığa ya da çeşit çeşit yemeğe ve salataya katmak için ister enfes soslar hazırlamak için sarımsağın ezilmiş haline de ihtiyaç duyacaksınız biliyoruz. İşte bu aşamada da devreye küçük sarımsak rendeleri, şef bıçakları ve kesme tahtaları ya da geleneksel havanlar giriyor.

"Rende ve havanı anladık da şef bıçağı ve kesme tahtasıyla ne yapacağız?" derseniz hemen anlatalım: Sarımsaklarınızın kabuklarını güzelce soyun ve yıkayın. Ardından kesme tahtasının üzerine yerleştirin. Şef bıçağı gibi enli bir bıçağı yatay olarak kesme tahtasının üzerindeki sarımsakların üstüne koyun ve elinizle üzerine bastırarak ezilmelerini sağlayın. Ardından bıçağı düz bir şekilde kullanarak sarımsakları dilediğiniz boyuta kadar inceltin. İşte bu kadar!

Kaynak: theguardian


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?