Kiraz Domates

Favorilerime
Ekle

Patlıcangiller familyasından gelen domatesin farklı bir türü olan kiraz domates, sivri ve küçük biçimi ile tanınır. Boyutları genelde misket büyüklüğünde olan kiraz domates, normal domatesten daha lezzetli bir domates türü olarak bilinir. Kiraz domates halk arasında ebe domatesi veya cherry domates gibi isimler ile tanınır. Diğer domates türleri gibi sarı çiçeklere sahip olan kiraz domatesin çiçekleri üzüm salkımı şeklindedir.

Kiraz domates nerede bulunur?

Kiraz domates tıpkı normal domates gibi ilkbahar ve yaz aylarında manavlarda ve semt pazarlarında bulunabilir. Büyük marketlerde küçük paketler içinde satılan kiraz domates, ev bahçelerinde yetiştirilebilir. Balkonda saksı içinde dört mevsim yetiştirilebilen kiraz domatesin tohumu ve fidesi, tohum ve fide satışı yapan yerlerde ve internet sitelerinde bulunabilir. Kiraz domates tohumu alırken tohumların taze olmasına dikkat edilmelidir.

Kiraz domates nasıl tüketilir?

Kiraz domates diğer domates türleri gibi yemeklere katılır, fakat şekil olarak küçük olduğu için yemeklerde ana malzeme olarak kullanılmaz. Spagetti makarnaların için çiğ olarak maydanoz ve tavuk gibi malzemeler ile birlikte katılır. Bütün halinde veya ikiye bölünerek roka salatasına, tavuk salatasına, diyet salataya ve semizotu ile hazırlanan salatalara eklenir. Normal domatesten daha lezzetli olan kiraz domates, sunum açısında da yemeğe hoş bir görüntü kattığı için tabakları süslemek için kullanılır.

Üzerine zeytin yağı ve kekik dökerek kahvaltılarda yenilebilen kiraz domates; peynir, maydanoz ve yumurta ile hazırlanan kahvaltılık ekmeklerin üzerine, dörde bölünerek konur. Toz şeker, tereyağı ve limon suyu gibi malzemeler ile birlikte reçeli yapılan kiraz domates, tıpkı sarı domates gibi çerez olarak yenir. Kiraz domates dünya mutfaklarında ise tart yapımında ve İtalyan mutfağına özgü karidesli makarna yapımında kullanılır.

Kiraz domatesin faydaları nelerdir?

- A vitamini açısından oldukça zengin olan kiraz domates; malta eriği ve pirpirim otu gibi göz sağlığına iyi gelir.

- Kiraz domates cildin kolajen üretimi destekleyerek cildin yenilenmesi sağlar. Cilde esneklik kazandırarak yaşlanma belirtilerini hafifletir ve güneşin zararlı ışınlarına karşı cildin doğal dengesini korur.

- Kiraz domates kumkuat meyvesi gibi yüksek tansiyona iyi gelir.

- Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Görselin kaynağı: http://www.eksitarif.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?