Mor Domates

Favorilerime
Ekle

Mor domates yeni üretilmeye başlanan buna rağmen yüksek besin değeri ile dikkat çeken bir üründür. Yaban mersini ve normal domatesin genetik birleşimi ile oluşmuş bu meyvenin kendine has lezzet ve faydaları vardır. Brezilyalı bilim adamlarının yaklaşık 10 yıl süren çabalarının sonucunda mor domates meydana gelmiştir.

Normal domatesten daha belirgin bir tada ve lezzete sahiptir. Özellikle içeriğinde bulunan maddeler nedeni ile kanserden koruyan besinler arasında yer almaktadır.

Mor domates nasıl doğdu?

Yaban mersini ve normal domates tohumlarının genetik olarak aşılanması sonucu oluşan bu ürün, son 2 - 3 yıllık dönemde tarlada yerini almıştır. Tat olarak normal tarla domatesine benzemekle birlikte, en belirgin özelliği patlıcan moruna yakın iç rengi olduğu için bu ismi almıştır.

Brezilya'nın San Paulo Üniversitesi'nde uzun yıllar yapılan araştırmalar ve deneyler sonucu elde edildiği bilmektedir. Renginin aşırı mor oluşu genetik değişime uğrayan domatesin antosiyanin oranının oldukça yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu şekilde elde edilen ürünün renk, koku ve tadının yanı sıra, içeriğindeki aktif maddelerin de normal domatese göre farklılık gösterdiği bilinmektedir.

Mor domatesin faydaları nelerdir?

- İçeriğinde bulunan ve meyvesine ana rengi veren antosiyaninler, gıda renklendirilmesinde kullanılmasının yanı sıra özellikle antioksidan olarak da sağlığı destekleyen bir maddedir.

- Antioksidan özelliği ile gerçek bir kalp dostu olan mor domates sağlıklı bir kalp için herkesin tüketmesi gereken ürünler listesindedir.

- Ciddi anlamda kalp, damar ve tansiyon ile ilgili sorunları olan kişilere önerilir.

- Kanı temizleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır.

- Kansere karşı savaşta da oldukça etkin olduğu düşünülmektedir.

Mor domates nasıl tüketilmeli ve nasıl seçilmeli?

Genel olarak incelediğinde, yapı taşları ve son hali itibari ile bir meyve olan bu domatesgiller familyası ürünü, mutlaka daha fazla yarar sağlaması için taze ve pişirmeden tüketilmelidir. İçeriğindeki maddelerin ısıya maruz kalması daha az fayda sağlamasına neden olacağından salatalar, söğüş ya da yemeklerin yanına garnitür olarak kullanılabilir. Manavdan alınırken dışında çok fazla yeşili olmayan olgun ama yumuşak olmayan mor domatesleri seçmek daha sağlıklı olacaktır.

Görselin kaynağı: http://www.oregonlive.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?