Fotoğraf: Özgür Bakır / Borsa Kandilli

Kandilli Borsa Restaurant: Boğaza Hakim Türk Mutfağı Resitali

Favorilerime
Ekle

Osmanlı Hanedanı içinde divan sahibi tek kadın şair olarak tanınan Adile Sultan’dan adını alan tarihe tanıklık etmiş bir saray ve Borsa mutfağının eşsiz lezzetleriyle tamamlanan kompozisyon...

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Muhteşem boğaz manzarasına hakim bahçeleri, eşsiz manzarayı kucaklayan yüksek tavanlı, altın varaklı salonlarında; düğün, mezuniyet, kokteyl, gala yemeği gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan Adile Sultan Sarayı, Borsa Kandilli Restaurant’a Yemek.com olarak konuk olduk. Türk mutfağının seçkin örneklerini göz alan sunumlara dönüştüren şef Şenel Çin ve ekibinin püf noktalı Borsa Kandilli Restaurant tariflerini sizler için not aldık.

Borsa Kandilli Restaurant

Fotoğraf: Özgür Bakır / Borsa Kandilli Restaurant

Sultan Abdülmecit’in idealidir çok sevdiği kız kardeşi Adile Sultan’a Kandilli sırtlarında yazlık bir saray yaptırmak. 1861 yılında ondan sonra tahta çıkan kardeşi Sultan Abdülaziz’e kısmet olur bu isteği. Satın alınan eşsiz manzaralı, yıkık dökük saray yerine şimdiki saray yaptırılır Adile Sultan’a. İmarına katkıda bulunan, şair olarak tanınan ve eğitim konularına duyarlı Adile Sultan, çok sevdiği eşi ve kızlarının ölümüne kadar bu sarayda yaşar. Kendi isteği üzerine bir kız okulu olması için Milli Eğitim’e bağışlanan saray, geçirdiği büyük yangın sonrasında merhum iş adamı Sakıp Sabancı tarafından restore edilip yeniden hayat bulur. “Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi-Adile Sultan Sarayı” olarak anılan görkemli mekanın hikayesi böyledir.

Günümüze geldiğimizde Borsa Restoranlarının mutfağından çıkan profesyonel lezzetlerin kokusu yükselir saray mutfağından. Adile Sultan döneminde yenilen yemekler ve mutfak kültürü araştırılmış, Türk mutfağı ve yerel mutfaklardan alınan öne çıkan lezzetlerle bir seçki oluşturulmuştur. Yaz aylarında 120 kişilik “Cennet Teras” bölümünde ağırlanan konuklar, kışın saray içinde bulunan kapalı bölümde misafir edilir. İstanbul Boğazı ve serin sular üzerinde salınan iki köprüye hakim doyumsuz manzara, Borsa klasiği şık beyaz örtü ve servis tabakları tamamlar yemekleri.

Borsa Kandilli Cennet Teras

Fotoğraf: Özgür Bakır / Borsa Kandilli Cennet Teras

Restorana saray bölümünden giriş yapmak isterseniz loş bir şekilde aydınlatılmış şarap kavıyla göz göze gelmeniz an meselesi. Sarayın mahzenine yapılmış, özel camlarla korunan 500 şişelik özel bir kav. Yine cam döşeme altında kalan özenle korunmuş kaçış tünelleri ve merdivenleri de hafızanızı tarihi bir yolculuğa çıkartan diğer detaylar.

2006 yılından bu yana catering hizmeti de dahil olmak üzere saray mutfağında da faaliyette olan Borsa Restaurant menüsü özgün kimliğini bu şubesinde de koruyor. Domates, paça, deniz mahsulleri gibi çorbalar; enginar/enginar dolması, sarma, ılık pilaki, imambayıldı gibi soğuk başlangıçlarla anlam kazanıyor.

Taş fırında pişen lahmacun, su böreği onları takip ediyor. Tarifini de aldığımız lavaş çemberinde sunulan keşkek, köy usulü patates kavurmasıyla servis edilen kuzu pirzola, Akçaabat köftesi, gavurdağı salatası muhteşem manzaraya karşı kurulan sofralara yerleşiyor. Deniz ürünleri, kebap ve sebze ağırlıklı garnitürler peşi sıra görücüye çıkıyor.

Tavuk göğsü, kazandibi, tel kadayıf, fırın sütlaç, ekmek kadayıfı, Antakya usulü dil peyniri, rendelenmiş portakal kabuğu ve dil peyniriyle yapılan irmik tatlısı gibi geleneksel tatlıları sorbe çeşitleri, hurmalı incir tatlısı gibi seçenekler tamamlıyor.

Yazın son demleri Borsa Kandilli’nin doyumsuz manzarasında anlamlanıyor, akşam üzeri gün batımına karşı başlayan sakinlik, tarihe tanıklık etmiş bir sarayda akşam yemeğiyle birlikte yerini sohbet ve yemeğin eşsiz uyumuna bırakıyor. Buyurmaz mısınız?

Kandilli Borsa Boğaz Manzarası

Fotoğraf: Özgür Bakır / Kandilli Borsa Boğaz Manzarası

Borsa Kandilli Şefi Şenel Çin

Fotoğraf: Özgür Bakır / Borsa Kandilli Şefi Şenel Çin

Şefi Tanıyalım: 1986 yılında Eminönü Borsa'da başlayan çalışma hayatı ilerleyen yıllarda Borsa restoranlarında farklı konumlarda devam etti. Şenel Çin, uzun yıllardır Boğaziçi Borsa restoranın ve Kandilli Borsa restoranın Executive Şefi olarak mutfakta harikalar yaratmaya devam ediyor.

Adres: Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi Adile Sultan Sarayı Kandilli Mah. Vaniköy Cad. Sıraevler Sok. No:12 Üsküdar


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?